Site logo

Studia w Kanadzie

Studia w KanadzieCzy warto wybrać się na studia “za ocean”? Co wyróżnia kanadyjskie uczelnie na tle ich europejskich odpowiedników? Jakie wymagania należy spełnić, żeby rozpocząć naukę na czołowych uniwersytetach, które od wielu lat już plasują się na czołowych miejscach wszystkich, światowych rankingów? Odpowiedzi znajdziecie w naszym mini-przewodniku.

Proces rekrutacji i wymagane dokumenty

Przepustką do podjęcia studiów na jednej z kanadyjskich uczelni jest świadectwo maturalne. Należy jednak wziąć pod uwagę bardzo restrykcyjny harmonogram i konieczność składania, wymaganych przez uczelnię, przetłumaczonych dokumentów wraz z poświadczeniem notarialnym. Dodatkowym obowiązkiem, który spoczywa na potencjalnych kandydatach, jest biegła znajomość języka angielskiego lub francuskiego potwierdzona przez międzynarodowe certyfikaty, np. TOEFL oraz DALF.

Kandydaci powinni także posiadać podstawową wiedzę z zakresu kierunku studiów, który zamierzają studiować. Wymogi są zawsze szczegółowo omówione na uczelnianych stronach.

Największe uczelnie w Kanadzie:

  • University of Toronto,
  • Université de Montréal,
  • York University,
  • University of British Columbia,
  • Concordia University,
  • Université du Québec à Montréal,
  • Athabasca University,
  • University of Alberta,
  • University of Ottawa,
  • Ryerson University.

Droga na jedną z powyższych uczelni wiedzie jednak przez ambasadę Kanady, która w następujący sposób wyjaśnia kwestię obowiązku posiadania lub nieposiadania wizy wjazdowej: “Jeżeli przewidywany okres nauki w Kanadzie nie przekracza sześciu miesięcy, można podjąć naukę bez konieczności uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Jeżeli zamierzają Państwo podjąć naukę trwającą dłużej niż sześć miesięcy, wymagane jest uzyskanie zezwolenia na naukę.”

Wszystko jasne?

Ważne: zezwolenie na podjęcie studiów obejmuje tylko i wyłącznie okres nauki, żeby móc zostać na stałe w Kanadzie należy złożyć odpowiednie podanie w urzędzie imigracyjnym.

Ile to wszystko kosztuje?

Na rozpoczęcie swojej kariery studenckiej w Kanadzie będziecie potrzebowali około 10 00 $ CAD na każdy rok pobytu – tyle zakładają bowiem przepisy imigracyjne. Koszty życia w mniejszych miastach są relatywnie niskie i zapewne sporo zaoszczędzimy zarówno na wynajęciu mieszkania, jak i na wyżywieniu. W dużych miastach musimy się liczyć ze znacznie wyższymi cenami.

Ceny najmu przedstawiają się następująco:

  • około 1600 CAD miesięcznie zapłacimy za dom;
  • 1200 – 1500 CAD miesięcznie za duplex, czyli szeregowiec;
  • 1000-1200 CAD miesięcznie za mieszkanie z 2 sypialniami.

Ceny w mniejszych miejscowościach są znacznie niższe i bez problemu uda się Wam znaleźć dom do wynajęcia za około 800 CAD.

Można także skorzystać z oferty akademików, które oferują pokoje w następujących konfiguracjach:

  • Holiday Inn: pokoje dwuosobowe z łazienkami, bez wyżywienia. Położone 5 minut pieszo od szkoły.
  • Sandman Suites: pokoje dwuosobowe z łazienkami. Bez wyżywienia. Położone 15 minut pieszo od szkoły.
  • Shaughnessy Village: pokoje jednoosobowe z łazienkami, śniadania w cenie.

Praca w Kanadzie

Studenci zagraniczni mogą podejmować pracę, w trakcie nauki, bez specjalnego zezwolenia, ale pod warunkiem, że pracę wykonywać będą na terenie kampusu uczelni, w której studiują. Pracodawcą może być zatem uczelnia lub prywatne przedsiębiorstwo, które prowadzi tam swoją działalność. Osoby, które chciałyby podjąć pracę w innych miejscach, będę musiały ubiegać się o specjalne zezwolenie. Odpowiedni wniosek można złożyć w urzędzie imigracyjnym. Wyjątek stanowią studenci, których praca zawodowa jest ściśle związana z przedmiotem badań lub jest wykonywana pod kierownictwem pracownika naukowego uczelni.

Autor: Miłosz Szkudlarski

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję