Site logo

Studia przyszłości w Krakowie

Badania przeprowadzane w ostatnim czasie przez ekspertów  wskazują, że na najbardziej pomyślne perspektywy zatrudnienia mogą liczyć absolwenci kierunków ścisłych i technicznych. To oni najszybciej po ukończeniu studiów znajdują pracę, a ich zarobki mieszczą się w granicach od 3 do 5 tys. Co zatem studiować, żeby nie mieć problemów ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy?

Analizą losów swoich absolwentów może poszczycić się obecnie już większość uczelni. Są one bowiem zobowiązane do kształtowania programów kształcenia w odniesieniu do sytuacji panującej na rynku pracy. Jak radzą sobie zatem na rynku pracy absolwenci Politechniki Warszawskiej? 74 proc. osób kończących tą uczelnię znalazło pracę w ciągu miesiąca od zakończenia studiów, a wśród nich znaleźli się wszyscy absolwenci Wydziału Matematycznego i Nauk Informacyjnych.

Badania Akademii Górniczo-Hutniczej wskazują, że najszybciej znaleźli pracę absolwenci takich kierunków jak:

  • mechanika i budowa maszyn,
  • elektronika i telekomunikacja,
  • automatyka i robotyka,
  • elektrotechnika,
  • energetyka,
  • budownictwo,
  • informatyka,
  • geodezja i kartografia.

Z badań tych wynika również, że część absolwentów  w ogóle nie musiała szukać pracy, gdyż z inicjatywą zatrudnienia wyszli do nich sami pracodawcy.

Sprawdź już teraz, jak będzie wyglądał rynek za kilka lub kilkanaście lat

Spośród absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego ze znalezieniem pracy nie miały problemów osoby kończące:

  • filologię czeską,
  • kulturoznawstwo-lingwistykę,
  • filologię szwedzką,
  • muzykologię.

Średnio absolwenci UJ zarabiają od 1800 do 2300 zł brutto. Najwyższe płace, czyli powyżej 4,2 tys. zł brutto uzyskują osoby, które ukończyły wydziały: Fizyki, Astronomii i Informatyki stosowanej (kierunek informatyka), Matematyki i Informatyki (kierunek informatyka) oraz Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii.

Według  prof. Stefana Kwiatkowskiego, przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Badań Edukacyjnych, dziedziny, które będą rozwijały się w przyszłości to między innymi: mikroelektronika, zastosowanie technik komputerowych, biotechnologia, kierunki studiów związane z pozyskiwaniem energii, budową elektrowni oraz sieci przesyłowych. Jednocześnie prognozuje on zwiększenie zatrudnienia w usługach związanych z kosmetyką, zdrowiem i żywieniem, co ma wynikać ze starzenia się społeczeństwa oraz z jego wzrastającej zamożności.

Prof. Kwiatkowski ostrzega, że trudności ze znalezieniem pracy będą mieli absolwenci kierunków tradycyjnych, takich jak: socjologia, politologia, czy pedagogika, natomiast dobre perspektywy dają nowe kierunki tworzone przez uczelnie. Koniecznie sprawdźcie zatem nasz poradnik, w którym radzimy, jak wybrać właściwy kierunek studiów!

Źródło: Rzeczpospolita

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Kudrycka ogranicza nieprawidłowości

Według minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej proponowane przez resort ograniczenie możliwości bezpłatnego studiowania drugiego kierunku ma na celu wyeliminowanie nieprawidłowości związanych z podejmowaniem

Czytaj więcej »

Politechnika kształci na odległość

Politechnika Białostocka uruchomi kształcenie na odległość za pośrednictwem internetu – będzie ono możliwe dzięki budowie Centrum Nowoczesnego Kształcenia – poinformował prorektor tej uczelni prof. Lech

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję