Site logo

Studia na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP w Bydgoszczy

Od chwili powstania w 1951 roku Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej kształci studentów dostosowując ofertę dydaktyczną do bieżących potrzeb gospodarki kraju i regionu kujawsko-pomorskiego, znanego m.in. z rozwiniętego przemysłu chemicznego, przetwórczego przemysłu rolno-spożywczego oraz materiałów polimerowych.

Obecnie WTiICh prowadzi studia stacjonarne I i II stopnia. Kształcenie odbywa się na kierunkach:

  • technologia chemiczna,
  • analityka chemiczna i spożywcza
  • technologia żywności i żywienie człowieka,
  • inżynieria materiałowa.

Nowy kierunek analityka chemiczna i spożywcza został uruchomiony w 2014 roku w odpowiedzi na zapotrzebowanie przemysłu spożywczego i chemicznego na specjalistów analityków.

Na kierunku technologia chemiczna kształci się studentów na czterech specjalnościach:

  • analityka chemiczna i spożywcza,
  • biotechnologia przemysłowa,
  • technologia procesów chemicznych,
  • nowoczesne technologie materiałowe.

Szeroka współpraca naszego Wydziału z przedsiębiorstwami przemysłowymi stwarza możliwość odbywania praktyk i staży wakacyjnych oraz wycieczek dydaktycznych studentów, podczas których zapoznają się ze stosowanymi technologiami i trendami rozwojowymi. Studenci realizują prace dyplomowe o tematyce zaproponowanej przez firmy, a ich efektem często są innowacyjne rozwiązania wprowadzane w bieżącej produkcji oraz publikacje. Najlepsze prace dyplomowe od lat zdobywają pierwsze miejsca w ogólnopolskim konkursie SiTPChem.

Nasz wydział to również wiele projektów realizowanych zarówno przez naszych studentów jak i pracowników wydziału. Wyniki swoich prac prezentują nie tylko na konferencjach ale również w konkursach o zasięgu krajowym i międzynarodowym m.in. na Międzynarodowych Targach Wynalazczości CONCOURS –LEPINE w Paryżu, gdzie wynalazek w postaci tworzywa polimerowego o obniżonej palności zdobył złoty medal.

Studenci WTiICh mogą odbywać część studiów w słonecznej Hiszpanii (Universidad de Jaen, Universidad Politecnica de Valencia – Alcoy), Niemczech (Universität Siegen), Szwecji (Linköpings Universitet), Portugalii (Universidade de Coimbra) lub egzotycznej Turcji (m.in. Bilecik Üniversitesi, Karabuk Üniversitesik, Nigde Üniversitesi).

Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej to nie tylko sfera dydaktyki, nauki, kolokwiów, zaliczeń…
Aktywność studentów Wydziału zaowocowała powstaniem dwóch kół naukowych: PENTRYT (Naukowe Koło Chemików) i CIBUS (Koło Technologów Żywności). Pierwsze z nich prężnie działa od wielu lat, natomiast Koło CIBUS zainaugurowało działalność w 2013 roku bardzo interesującym projektem Instytut Chemii Nadużywanej dotyczącym edukacji na temat dodatków do żywności. Projekt w postaci interaktywnej wystawy został oparty na koncepcji: Zobacz, Dotknij, Powąchaj i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem konsumentów. Interaktywną wystawę w centrach handlowych największych miast Polski odwiedziło ponad 6000 osób, a ponad 30000 osób dowiedziało się o projekcie. Przekazaliśmy ponad 5000 sztuk kieszonkowych „Słowników barwników, aromatów, wzmacniaczy smaku i konserwantów”. Z aplikacji INFOkiosk, służącej symulacji zakupów, skorzystało blisko 3700 osób. Instytut gościł również w mediach (artykuły w ogólnopolskich dziennikach i czasopismach, audycje w TVP1 Kawa czy herbata i TVP2 Pytanie na śniadanie).

Tradycją Wydziału jest coroczny Bieg Uliczny o Puchar Dziekana WTiICh, który jest organizowany podczas Juwenaliów i cieszy się zawsze sporym zainteresowaniem studentów całej uczelni. W XV edycji tej imprezy w tym roku wzięło udział 180 uczestników. Stałym elementem na naszym Wydziale jest również Ognisko u dziekana, które jest znakomitą okazją do integracji studentów i pracowników.

Pracownicy i studenci Wydziału dbają również o naszych najmłodszych. Corocznie uczestniczymy w Bydgoskim Festiwalu Nauki, gdzie staramy się przedstawić chemię z innej, przyjaznej strony. Organizujemy pokazy pirotechniczne, uczymy o dodatkach do żywności, pokazujemy barwną chemię. Eksperymenty z kolorową żywnością i inne doświadczenia chemiczne prezentujemy m.in. na imprezach organizowanych dla najmłodszych mieszkańców miasta „Bajkowa Bydgoszcz” czy „Stawiam na Bydgoszcz”. Wydział organizuje również cykl wykładów otwartych, podczas których młodzież szkół ponadgimnazjalnych może uczestniczyć w warsztatach i zajęciach laboratoryjnych.

Według rankingu tygodnika „Wprost” Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej zajął wysoką 6 pozycję wśród 10 najbardziej cenionych Wydziałów w Polsce kształcących chemików. Oznacza to, że absolwenci naszego Wydziału są dobrze przygotowani do podjęcia pracy i chętnie zatrudniani przez pracodawców naszego regionu i kraju oraz zagranicą.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Nowy kierunek na bydgoskiej WSG

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy otwiera nowy kierunek studiów podyplomowych „Zarządzenie w archeologii”. “Studia są skierowane do wszystkich osób planujących rozpocząć lub kontynuować działalność naukową,

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję