Site logo

Studia na kierunku prawo. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Prawo, a ściślej prawo w ujęciu przedmiotowym – system norm prawnych, czyli ogólnych, abstrakcyjnych i jednoznacznych dyrektyw postępowania, które powstały w związku z istnieniem i funkcjonowaniem państwa lub innego uporządkowanego organizmu społecznego, ustanowionych lub uznanych przez właściwe organy władzy odpowiednio publicznej lub społecznej i przez te organy stosowanych, w tym z użyciem przymusu.

Studia prawnicze – jakie to studia?

Studia prawnicze to jedyna możliwa droga do zawodów prawniczych, które niosą ze sobą prestiż i możliwości osiągania świetnych zarobków. Jak do tej pory prawo razem z medycyną i psychologią opierały się procesowi bolońskiemu, dzięki któremu absolutna większość kierunków prowadzona jest w systemie: licencjat + magisterium + doktorat. Prawo to nadal studia o charakterze jednolitym: adept tej dziedziny nie broni licencjatu po sześciu semestrach nauki. Przystępuje natomiast po ukończeniu studiów do obrony pracy magisterskiej.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach prawniczych? Sprawdź ofertę uczelni.

Rekrutacja na studia o kierunku prawo

Studia prawnicze nie należą do łatwych, a samo ich ukończenie to właściwie połowa drogi do sukcesu. Aby zdobyć sensowną pozycję w zawodzie, należy uzyskać także jedną z aplikacji, które otwierają drogę do samodzielnego wykonywania obowiązków prawnika. Można powiedzieć, że nauka zawodu prawnika to trzy istotne progi, które niestety niełatwo pokonać. Pierwszym z nich jest rekrutacja. Najbardziej cenione wydziały osiągają współczynnik kilkunastu osób na jedno miejsce. W zasadzie o studiach prawniczych należy myśleć od początku szkoły średniej, decyzja w ostatniej chwili, nie jest dobrym pomysłem na idealne wpasowanie się w kryteria przyjęć, ogłoszone przez uczelnię.

Jak wygląda program studiów prawniczych

Podczas gdy większość studentów innych kierunków, raczej nie musi obawiać się ryzyka skreślenia z listy studentów, w związku z brakiem postępów w nauce, studenci prawa niemal do ostatniego semestru nie mogą spać spokojnie. Każdy przedmiot to nowa możliwość niesprostania wymaganiom egzaminacyjnym. Do tego wszystkiego, trzeba wiedzieć jeszcze, że studia prawnicze są zaplanowane w sposób niezwykle skondensowany, nie ma tutaj ważnych i nieważnych przedmiotów, a wiedza z każdego semestru może okazać się kluczową w przyszłej praktyce zawodowej.

Perspektywy pracy po studiach na kierunku prawo

Pomyślna obrona pracy dyplomowej to drugi próg, który dzieli młodych adeptów prawa od błyskotliwej kariery adwokata, radcy prawnego, sędziego, czy prokuratora. Pozostaje jeszcze trzeci, a więc zdobycie odpowiedniej aplikacji. Wielu prawników wspomina, że droga do aplikacji jest jeszcze bardziej ciernista niż droga do dyplomu magisterskiego. Czy w zawodach związanych z prawem można mówić o bezrobociu? Niestety tak, w każdym zawodzie istnieje pewna ilość ludzi, którzy nie radzą sobie zbyt dobrze na rynku pracy. Absolwenci prawa mają jednak pewną przewagę nad innymi, ich umysły są wytrenowane, pamięć pojemna, a znajomość reguł i zasad prawnych pozwala na stosunkowo łatwą zmianę zawodu.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zawód: Elektronik

W swojej pracy zawodowej chciałbyś zajmować się projektowaniem inteligentnych domów? Ciągła praca z urządzeniami i systemami elektronicznymi to dla Ciebie ciekawe wyzwanie? Doskonale, będziesz świetnie

Czytaj więcej »

Studia na kierunku inżynieria obliczeniowa

Makrokierunek Inżynieria obliczeniowa wszechstronnie przygotowuje do uczestnictwa w zespołach zajmujących się stosowaniem metod obliczeniowych w rozmaitych dziedzinach nauki i techniki. Student zdobywa cenne umiejętności oceny

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję