Studia na kierunku pielęgniarstwo. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Istnieją takie kierunki studiów, które nie mieszczą się w ramach przygotowania jedynie do wykonywania zawodowych funkcji. Studia na kierunku pielęgniarstwo to o wiele więcej niż merytoryczny i praktyczny instruktaż wykonywania czynności. Kierunek ten wiąże się życiowym powołaniem, poczuciem misji i pragnieniem uczynienia świata lepszym dla chorych, wymagających opieki i zrozumienia. Dziedziny medyczne to wbrew pozorom nie tylko leczenie ciała, ale i duszy.

Rekrutacja na studia na kierunek pielęgniarstwo

Nie wolno zapomnieć, że kierunek ten należy do grupy studiów o charakterze medycznym. Z czym wiąże się to spostrzeżenie? Studia są trudne, a rekrutacja może być bardzo poważną potyczką. Dodatkowo musisz wziąć też pod uwagę praktyki zawodowe, które – podobnie jak funkcje oraz zadania pielęgniarzy i pielęgniarek – nie są łatwym przeżyciem dla wrażliwych osób. Zrezygnuj z myślenia o pielęgniarstwie jak o kierunku lekarskim w wersji “light”. To dwie zupełnie inne dziedziny.

Jak wygląda program studiów na pielęgniarstwie

Program nauki zawiera elementy typowo medyczne, dlatego osoby, które chcą uzyskać dyplom ukończenia pielęgniarstwa będą musiały opanować przedmioty takie jak:

  • patologia;
  • zdrowie publiczne;
  • promocja zdrowia;
  • opieka zdrowotna;
  • opieka paliatywna;
  • rehabilitacja;
  • pielęgniarstwo osób niepełnosprawnych.

Nauka na studiach pielęgniarskich to wykłady, ćwiczenia, laboratoria i przede wszystkim praktyki, które sprawdzają postawy, motywacje, szczerość i determinację studentów.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na kierunku pielęgniarstwo? Sprawdź ofertę uczelni.

Perspektywy pracy po studiach na kierunku pielęgniarstwo

Osoby, które ukończyły ten kierunek mogą szukać zatrudnienia w publicznych i niepublicznych placówkach ochrony zdrowia. Podobnie jak w medycynie, tak i w pielęgniarstwie cenione są wąskie specjalizacje. Osoby, których nie satysfakcjonują zarobki, jakie osiągane są w tej dziedzinie w kraju, mogą spróbować szczęścia zagranicą. Istotnym elementem wykształcenia będzie w takim wypadku język obcy.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Studia.pl - kierunki, uczelnie, podyplomowe, opinie, praca po studiach
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję