Site logo

Studia na kierunku pedagogika społeczno-wychowawcza

Jeśli masz w sobie wrażliwość i obchodzi Cię los potrzebujących, a na dodatek chcesz wychowywać innych, powinieneś skierować swoje kroki na kierunek Pedagogika społeczno-wychowawcza. To studia, które otwierają na drugiego człowieka, uczą cierpliwości, samodzielności oraz dają niesamowicie dużo satysfakcji.

Pedagogika – jakie to studia?

Pedagogika jest nauką społeczną o profilu humanistycznym, obejmuje ona teorię i praktykę działalności opiekuńczo-wychowawczej dzieci i młodzieży oraz działalność edukacyjną ludzi dorosłych w różnym wieku edukacyjnym. Praktyczne postępowanie wychowawcze, nazywane jest pedagogią

Wybierając Pedagogikę społeczno-wychowawczą musisz wiedzieć, że są to studia trzyletnie. Edukację zakończyć możesz na tym etapie, uzyskując tytuł licencjata. Jeśli chcesz kształcić się dalej, możesz kontynuować naukę na studiach magisterskich.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach pedagogicznych. Sprawdź ofertę uczelni.

W trakcie studiów:

Kandydaci, myślący o karierze pedagogów powinni cechować się znajomością przedmiotów humanistycznych na poziomie podstawowym oraz zagadnień z zakresu nauk społecznych. Muszą dobrze zdać maturę i wziąć udział w konkursie świadectw. Walka o indeks wcale nie będzie łatwa, gdyż na pedagogikę co roku wybiera się dużo osób. Na Pedagogice społeczno-wychowawczej studenci zdobywają wiedzę interdyscyplinarną. Uczą się zagadnień z zakresu dziedzin humanistyczno – społecznych, ze szczególnym naciskiem na pedagogikę. Studentom tego kierunku stawia się wysokie wymagania. W przyszłości mają pracować w bardzo różnorodnych środowiskach. Muszą więc dysponować podstawową wiedzą na temat relacji między różnymi rodzajami struktur społecznych. Osoby te nabywają też sprawność w funkcjonowaniu w rozmaitych grupach społecznych.

Umożliwiają im to zwłaszcza ich predyspozycje komunikacyjne. Osoba nieśmiała ma małe szanse zostać dobrym pedagogiem. Pedagog musi umieć rozmawiać z ludźmi, poznawać ich problemy i pomagać im na tyle, na ile jest w stanie tego dokonać. Bardzo duże znaczenie w programie dydaktycznym studiów na kierunku Pedagogika społeczno-wychowawcza ma nauka praktycznych umiejętności. Studenci uczestniczą w wielu warsztatach, na których inicjują rozmaite sytuacje, z jakimi najczęściej styka się pedagog w swej pracy. Tego typu doświadczenie okazuje się bezcenne w dalszej karierze zawodowej.

Studia cieszą się popularnością, gdyż dają wiedzę i umiejętności cenione na rynku pracy. Na dodatek wymagają nieustannego samodoskonalenia. Pedagog nie może spocząć na laurach, zadowalając się wiedzą akademicką. Ciągłe i systematyczne musi poszerzać wiedzę, zdobywając nowe doświadczenie. Tylko w taki sposób jest w stanie w profesjonalny sposób pomóc osobom, z którymi współpracuje.

Po studiach:

Na absolwentów czeka praca w ośrodkach opiekuńczo – wychowawczych, szkołach, przedszkolach, żłobkach, ośrodkach zdrowia, itp. Pedagodzy pracują także w instytucjach zajmujących się udzielaniem pomocy rodzinie. Wielu pedagogów przyjmuje także zlecenia od firm zewnętrznych, najczęściej z branży edukacyjnej, i realizuje rozmaite projekty animacyjne mające na celu uaktywnienie osób starszych, chorych lub bezrobotnych oraz podnoszeniu jakości pracy wychowawczej w rodzinie.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję