Czy zastanawialiście się nad niektórymi kierunkami studiów, których treści jeszcze do niedawna były przedmiotem zasadniczego kształcenia zawodowego? Czy, aby zostać ogrodnikiem potrzebne są studia wyższe? Jeżeli rozważacie podjęcie nauki na tym kierunku, warto zdawać sobie sprawę z kilku istotnych rzeczy, dzięki którym nieco bardziej zrozumiecie przemiany, które można obserwować we współczesnych zawodach i przygotowaniu, które jest wymagane do ich realizacji.
Czym zajmuje się ogrodnik?
Na początku wróćmy do pytania postawionego we wprowadzeniu. Po co ogrodnikowi wyższe wykształcenie? Okazuje się, że jest ono niezbędne! Przyjrzymy się obowiązkom spoczywającym na ogrodnikach. Należą do nich:
- projektowanie ogrodów z wykorzystaniem narzędzi informatycznych;
- tworzenie komputerowych modeli i wizualizacji;
- wykorzystanie najnowszych zdobyczy techniki, w celu zapewnienia automatyzacji wybranych zakresów prac ogrodniczych;
- planowanie uprawy egzotycznych i rodzimych roślin, wymagających zróżnicowanych warunków glebowych, wilgotności, temperatury i nasłonecznienia;
- odpowiednie dozowanie chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Teraz macie chyba nieco mniej wątpliwości nad zasadnością wpisania tego obszaru do zakresów kształcenia wyższego?
Rekrutacja na studia ogrodnicze
Co ciekawe, Ogrodnictwo na niektórych uczelniach jest bardzo elitarnym kierunkiem. Zdarza się bowiem, że o indeks walczy rokrocznie kilka osób. Jak zostać studentem ogrodnictwa? Wystarczy dobrze zdać maturę na poziomie rozszerzonym z biologii, chemii lub innych przedmiotów, które są brane pod uwagę przez uczelniane komisje rekrutacyjne.
Porównaj ofertę uczelni
Myślisz o studiach na kierunku ogrodnictwo? Sprawdź ofertę uczelni.
Jak wygląda program studiów na kierunku ogrodnictwo
Ogrodnictwo to nie kierunek, który mógłby być wybierany przez przypadek, dlatego studenci zwykle chętnie korzystają z wykładów, laboratoriów i ćwiczeń, które są główną formą kształcenia na tych studiach. Oczywiście w ramach nauki odbywają liczne zajęcia, które mają za zadanie przygotowanie do właściwego wykonywania praktycznie wszystkich prac ogrodniczych, choć jako absolwenci Ogrodnictwa z pewnością nie będą się w przyszłości zajmować pracami ziemnymi, czy choćby nawożeniem. Do wykonywania tego rodzaju prac zatrudnia się zwykle techników ogrodnictwa lub pracowników fizycznych.
Perspektywy pracy po studiach na kierunku ogrodnictwo
Ukończenie studiów na kierunku ogrodnictwo to bardzo często kamień milowy dla ludzi, których ogrody stały się życiową pasją. Uzyskanie dobrego wykształcenia pozwala im na ubieganie się o pracę w administracji samorządów terytorialnych i spółkach samorządu terytorialnego, odpowiedzialnych za gospodarkę miejskimi parkami i obszarami zielonymi. Absolwent ogrodnictwa może także założyć prywatną firmę, w ramach której, wraz ze współpracownikami, będzie projektować i zakładać różnego rodzaju ogrody.