Studia na kierunku lekarskim. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Absolwent medycyny to człowiek, który ma bardzo szerokie perspektywy zdobycia pracy, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Warto też zaznaczyć, że zarobki lekarza medycyny bez specjalizacji i statusu rezydenta nie zachęcają do podjęcia studiów medycznych, które wszak nie należą do łatwych. Dopiero z chwilą zdobycia specjalizacji może w pełni, bez nadzoru, za godne pieniądze realizować swoją lekarską misję. Zatem, patrząc realnie, do studiów medycznych należy doliczyć jeszcze kilka lat, w czasie których zdobywa się doświadczenie niezbędne do uzyskania specjalizacji.

Jak przygotować się i aplikować na Kierunek lekarski?

Przygotowanie do aplikowania na studia medyczne należy rozpocząć już na początku szkoły średniej, tak by osiągnąć na rozszerzonej maturze z wybranych przedmiotów najlepsze możliwe wyniki. Gdy oceny z egzaminu dojrzałości z jakiegoś powodu nie pozwalają na uzyskanie indeksu, wielu maturzystów decyduje się na poprawkę matury kolejnego roku. Taka determinacja jest raczej niespotykana w wypadku wyboru innych kierunków studiów.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o kierunku lekarskim? Sprawdź ofertę uczelni.

Co może zaskoczyć młodego medyka na pierwszym semestrze?

Wykształcenie lekarza medycyny to jedno z najbardziej kosztowych przedsięwzięć edukacyjnych. Szacuje się, że jeden semestr na medycynie kosztuje podatnika kilkadziesiąt tysięcy złotych. W jaki sposób wydawane są te pieniądze? Przede wszystkim na zajęcia w laboratoriach, które realizowane są przy użyciu specjalistycznego i zaawansowanego technicznie sprzętu badawczego. Student medycyny odbywa także zajęcia w prosektorium i w szpitalach klinicznych, gdzie poznaje specyfikę pracy na poszczególnych oddziałach. Studia na tym kierunku to także konieczność przeczytania oraz zapamiętania niezliczonej ilości informacji z zakresu anatomii, biochemii, farmacji, fizjologii oraz innych niezbędnych w pracy lekarza informacji. Studenci mówią często, że medycyna to jedna wielka, pięcioletnia, nieustająca sesja egzaminacyjna, a ilość kolokwiów i wejściówek liczona bywa dziesiątkach tygodniowo.

Perspektywy pracy absolwentów kierunku lekarskiego w Polsce?

Gdyby zbadać stereotypy dotyczące zawodu lekarza oraz służby zdrowia okazałoby się, że obraz medyka w oczach przeciętnego mieszkańca Polski nie byłby zbyt korzystny. Dlaczego tak jest, skoro lekarz ślubuje ratować ludzkie życie i zdrowie, a studia medyczne oraz codzienna praca z pacjentami, wymaga tak wielu poświęceń? Zakłady opieki zdrowotnej borykają się z brakiem środków na leczenie pacjentów. Różnice w zarobkach personelu medycznego bywają ogromne, w zależności od miejsca pracy, zamożności samorządu, czy specjalizacji. Społeczeństwo wydaje się być oburzone, gdy widzi lekarzy protestujących, by uzyskać podwyżki, ponieważ w powszechnej opinii lekarze zarabiają wielokrotności średniej krajowej. Powyższe problemy bardzo często przekładają się na jakość pracy szpitali i poradni. Niestety trzeba też zauważyć, że przedstawiciele zawodów medycznych mają czasem problemy z komunikacją międzyludzką i nawet przy najlepszych intencjach, fachowości procesu leczenia, uchodzą za ludzi grubiańskich i opryskliwych. Polska jest niestety krajem paradoksów. Z jednej strony każdy pacjent chciałby leczyć się u doktora House’a M.D., a z drugiej strony potrafi pobić lekarza za zwrócenie uwagi na konieczność utrzymania higieny osobistej.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Kariera po studiach
Redakcja Studia.pl

Zawód: Pielęgniarka

Twoim marzeniem od najmłodszych lat jest niesienie pomocy drugiej osobie? Chcesz sprawować opiekę medyczną nad pacjentami i dbać o ich higienę oraz czystość? Nie przerasta

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję