Studia na kierunku filozofia. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Filozofia to umiłowanie mądrości, jedna z najstarszych dziedzin wiedzy, znana już w starożytności. Dziś nie jest najpopularniejszym kierunkiem kształcenia. Gdyby szukać przyczyn, można odwołać się do dwóch rodzajów wiedzy, którą zna ludzkość: wiedza użyteczna i wiedza, która jest wartością samą w sobie. Bez wątpienia domeną filozofii jest ta ostatnia. Czy zatem warto podjąć kształcenie w zakresie wiedzy niepraktycznej?

Jak wygląda program studiów na filozofii

Rzadko w opisie studiów oraz szans zawodowych absolwenta zasugerowana jest możliwość przekwalifikowania. Dlaczego zamieściliśmy ją w wypadku studiów filozoficznych? Studia realizowane na tym kierunku kształtują człowieka wszechstronnego, którego rozbudzony intelekt jest w stanie przyswoić sobie bardzo duże obszary nowej wiedzy. Można powiedzieć śmiało, ze studia filozoficzne tworzą świetną podstawę do tego, by wyspecjalizować się w jakiejś innej dziedzinie. Praktycznie cała wiedza ludzkości zakorzeniona jest w filozofii, dlatego absolwent tego kierunku będzie obeznany z podstawowymi ideami dziedzin takich jak: psychologia, ekonomia, nauki o bezpieczeństwie czy matematyka.

Nie można też zapomnieć o nauce języków obcych. Z racji konieczności sięgania po teksty łacińskie, filozof nie powinien mieć problemu z nauką włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego, czy niemieckiego.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na kierunku filozofia? Sprawdź ofertę uczelni.

Perspektywy pracy po studiach na filozofii

Kariera zawodowa filozofa może przybrać różne oblicza, postaramy się naświetlić dwie najpopularniejsze drogi:

Filozof w zawodzie może być:

  • nauczycielem filozofii lub etyki, w różnych typach szkół;
  • wykładowcą akademickim;
  • pisarzem;
  • badaczem, autorem i kierownikiem projektów naukowych.

Filozof o uzupełnionych kwalifikacjach może zyskać pracę jako:

  • trener, wykładowca;
  • doradca korporacyjny;
  • coach;
  • pracownik działów kreatywnych agencji reklamowych;
  • PR manager.
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Jakie informacje o kierunku studiów są ważne?
Jak powinien wyglądać idealny opis kierunku studiów? Jeśli szukasz studiów – możesz wskazać, co jest dla Ciebie ważne. Jeśli już studiujesz – możesz pomóc przyszłym kandydatkom i kandydatom.