Site logo

Studia na kierunku filologia włoska (italianistyka). Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Italianistyka to inaczej filologia włoska. Jeżeli przyjrzeć się jeszcze dokładniej znaczeniu tej nazwy, to sięgając do starożytnej greki trzeba powiedzieć, że oznacza ona “ukochanie słów języka włoskiego”. Italianistyka to nie tylko język, ale też kultura i włoska literatura. Studia na tym kierunku mogą być fantastyczną podróżą w świat słonecznej Italii. Aby dowiedzieć się jak przebiega nauka, jakie perspektywy zawodowe dostępne są dla absolwenta i jak przygotować się do studiów, przeczytaj uważanie cały artykuł i dowiedź się kto z powodzeniem poradzi sobie na studiach.

Profil kandydata na italianistykę:

Talent językowy jest dość łatwy do odkrycia. Można go rozpoznać po umiejętności pięknego używania języka rodzimego, posługiwaniu się znacznym zasobem słów oraz łatwością uczenia się języków obcych. Utalentowane osoby, wybierające Filologię włoską z pewnością nie poczują się zawiedzione studiami. Przygotowanie do studiowania Italianistyki może zapewnić egzamin maturalny z języka włoskiego, choć dla niektórych uczelni, nie jest to conditio sine qua non (łac. warunek bez którego nie).

Jak wygląda program studiów na filologii włoskiej:

Studia na kierunku italianistyka obejmują podstawowe wiadomości z:

  • literaturoznawstwa,
  • kulturoznawstwa,
  • językoznawstwa.

W programie studiów znajduje się, więc nie tylko praktyczna nauka języka włoskiego, ale także historia tego języka, literatura włoska, teatr, opera. Nie mniej ważną częścią programu jest też translatoryka, czyli nauka o dokonywaniu przekładów.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na kierunku filologia włoska (italianistyka)? Sprawdź ofertę uczelni.

Perspektywy pracy po studiach na italianistyce:

Absolwent filologii włoskiej to człowiek świetnie znający kulturę, literaturę i język Włochów. Jeżeli tylko w trakcie studiów uzyskał jakieś międzynarodowe doświadczenia, będzie świetnym kandydatem do pracy w biurach i agencjach turystycznych oraz w biznesie, a dokładniej mówiąc w firmach kooperujących z Włochami. Trzeba tutaj wskazać na dość wstydliwy fakt, dotyczący mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. Włosi z reguły dość niechętnie uczą się języka angielskiego, dlatego aby odnosić realne korzyści z wymiany handlowej, najlepiej mówić ich językiem.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję