Studia na kierunku filologia słowiańska (slawistyka). Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Studia slawistyczne (inaczej filologia słowiańska) to najogólniej mówiąc studia nad kulturą, cywilizacją oraz filologią słowiańskich obszarów językowych. Tak zdefiniowany przedmiot nauki zdradza bardzo ważne informacje. Są to bowiem studia filologiczne, których przedmiotem nie jest jeden język, ale wiele różnych, a całość nauki osadzona jest w konkretnych ramach obyczajów i kulturowego dorobku krajów słowiańskich. Taki kierunek może być ciekawym wyzwaniem intelektualnym, dlatego warto rozważyć możliwość przyłączenia się do adeptów slawistyki!

Profil kandydat i rekrutacja na filologię słowiańską

W szkole średniej można zdobyć całkiem sporą wiedzę, która okaże się niezbędna w trakcie studiów slawistycznych. Trzeba jednak wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę. Ważne mogą okazać się lekcje geografii, wiedzy o społeczeństwie, historii, języka polskiego i języków obcych. Kandydat na studia slawistyczne powinien zdawać egzamin maturalny z wybranego języka słowiańskiego, choć nie wszystkie uczelnie podkreślają taką konieczność.

Jak wygląda program studiów na slawistyce?

Na studentów, już od pierwszego semestru, czeka znaczna ilość nauki. Zapoznanie się ze specyfiką poszczególnych słowiańskich obszarów językowych to nie lada wyzwanie dla intelektu, tak jak uczenie się kilku podobnych języków naraz. Najistotniejsze przedmioty związane są oczywiście z praktyczną nauką języka, jednak nie mniej ważne okazują się geograficzne, historyczne i geopolityczne obszary wiedzy.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na kierunku filologia słowiańska. Sprawdź ofertę uczelni

Perspektywy pracy po filologii słowiańskiej

Nie ma się co oszukiwać… zawody związane bezpośrednio ze slawistyką nie hitem rynku pracy. Sprytny slawista będzie jednak w stanie wykorzystać swoje najmocniejsze strony i znaleźć dla siebie dobrą pracę. W jakich branżach powinien zogniskować swoje poszukiwania? Warto zacząć od branży turystycznej, stale rośnie współpraca handlowa z krajami wschodu, choć jak wiemy są pewne wyjątki. Typowo lingwistyczne zajęcia, takie jak tłumaczenia czy dydaktyka języków obcych mogą także zaowocować znacznym sukcesem zawodowym.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję