Site logo

Studia na kierunku filologia chorwacka. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Dlaczego warto studiować filologię chorwacką?

Idź na filologię chorwacką, a poznasz niezwykłą historię Chorwacji, jej fantastyczny klimat, niesamowite krajobrazy, cudownych mieszkańców, piękny język, bogatą kulturę. Studia na tym kierunku należą do jednych z najbardziej atrakcyjnych. Dają duże możliwości rozwoju. Pozwalają zdobyć konkretną wiedzę, nauczyć się co najmniej dwóch innych języków słowiańskich, zdobyć cenne umiejętności, nabyć kompetencje społeczne cenione wśród pracodawców oraz rozwijać zainteresowania.

Profil kandydata na filologię chorwacką

Kandydaci na te studia mają do wyboru dwie możliwości zdobycia kwalifikacji. Pierwszą są trzyletnie studia licencjackie, drugą dwuletnie studia magisterskie. Na każdy etap edukacji akademickiej obowiązują te same warunki rekrutacji. Maturzyści muszą wziąć udział w konkursie świadectw dojrzałości, osoby z tytułem licencjata, kwalifikuje się w oparciu o średnią na dyplomie. Filologia chorwacka to studia nastawione na praktyczną naukę języka chorwackiego, jego gramatyki, piśmiennictwa i dziejów. Studenci filologii chorwackiej uczą się także historii tego regionu Bałkanów, poznają jego mieszkańców i ich światopogląd. Starają się jak najmocniej “zaprzyjaźnić” z Chorwacją, bo tylko tak są w stanie odkryć jej tajemnice, których państwo to skrywa bardzo wiele.

Program studiów na filologii chorwackiej

Na filologii chorwackiej główny nacisk położony jest na praktyczną naukę języka chorwackiego. Studenci uczą się go od podstaw, korzystając z wiedzy i umiejętności native speakerów oraz polskich nauczycieli akademickich perfekcyjnie posługujących się językiem chorwackim. Na wielu uczelniach zajęcia języka chorwackiego przyjmują formę warsztatów przypominających popularne case study. Studenci muszą umieć porozumieć się w każdej sytuacji życiowej, dlatego odgrywają scenki, ćwicząc tym samym umiejętność komunikacji interpersonalnej w języku obcym. Osoby studiujące filologię chorwacką uczą się także drugiego języka słowiańskiego. W zależności od uczelni są to, najczęściej następujące języki: serbski, rosyjski, czeski, czy bułgarski. Nauka języka chorwackiego odbywa się również poprzez wystawianie sztuk teatralnych w języku chorwackim, prowadzenie badań terenowych, tłumaczenie tekstów, organizowanie stypendiów i staży naukowych w chorwackich ośrodkach akademickich. Oprócz nauki języka chorwackiego studia na filologii chorwackiej dają możliwość poznania historii Bałkanów (ze szczególnym naciskiem na historię Chorwacji), kultury i sztuki tego obszaru Europy, a także religijnych i etnicznych uwarunkowań, które często stawały się przyczynami konfliktów między narodami zamieszkującymi teren byłej Jugosławii.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na kierunku filologia chorwacka. Sprawdź ofertę uczelni

Perspektywy pracy po filologii chorwackiej

Studenci filologii chorwackiej są doskonale przygotowani do pracy w różnorodnych ośrodkach kulturalnych nastawionych na promocję Chorwacji. Osoby po tych studiach sprawdzą się też w roli pilotów wycieczek, przewodników, czy też rezydentów współpracujących z biurami podróży i agencjami turystycznymi obsługującymi ruch turystyczny na obszarze Chorwacji i państw ościennych. Znawcy języka chorwackiego znajdą zatrudnienie w wydawnictwach wypuszczaniu na rynek pozycje książkowe poświęcone Chorwacji (przewodniki turystyczne, poradniki, rozmówki, itp.). Wreszcie na adeptów tych studiów czekają miejsca pracy w administracji państwowej, na przykład w charakterze tłumaczy, cze doradców w sprawach dotyczących konkretnych zagadnień związanych z polityką, gospodarką, religią, kulturą i sztuką Chorwacji.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Studia na kierunku matematyka stosowana

Studia mają charakter aplikacyjny i uczą zastosowania matematyki w technice, przemyśle i biznesie. Gwarantują silne powiązanie kształcenia z aktualnymi potrzebami rynku pracy. Kształcenie obejmuje zarówno

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję