Site logo

Studia na kierunku filologia chińska (sinologia). Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Chiny to niezwykły, choć odległy kraj. Mówimy jednak, że współczesny świat jest zglobalizowany. Co to oznacza w praktyce? Zacieśniają się relacje gospodarcze, polityczne i społeczne pomiędzy ludźmi żyjącymi na różnych kontynentach. Wymiana handlowa z Chińską Republiką Ludową stale rośnie, coraz większego znaczenia nabiera też współpraca naukowa i wojskowa. Wiele wskazuje na to, że wzrost gospodarczy nie zostanie zahamowany w najbliższych latach, a jakość towarów produkowanych na dalekim wschodzie, będzie stale rosnąć. Czy filologia chińska to dobry i oryginalny wybór?

Studia filologiczne to nie tylko nauka języka obcego. Kładziemy nacisk na poprawność gramatyczną, płynną wymowę i rozwój słownictwa, wzbogacając te umiejętności nauką o języku oraz przedmiotami z zakresu kultury i literatury Chin. Wbrew pozorom gramatyka chińska jest niezwykle prosta w porównaniu z językami europejskimi. Wyrazy posiadają niezmienną formę, takie kategorie jak czas, rodzaj, liczba czy przypadek, nie są wyrażane gramatycznie. Najtrudniejsze jest pismo, mimo to stanowi wielkie wyzwanie i wciąga bez reszty. Nauka języka chińskiego rozpoczyna się od podstaw.

Jak wygląda program studiów na kierunku filologia chińska?

Studia filologiczne można potraktować na dwa sposoby. Można się uczyć języka dla samych umiejętności, aby później pracować naukowo, badać struktury gramatyczne czy etymologię słów. Z pewnością studia nad językiem chińskim mogą okazać się niesamowitą przygodą dla intelektu Europejczyka. Można także uczyć się języka chińskiego, z zamiarem wykorzystywania go w codziennej komunikacji zawodowej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że sama filologia jest dość daleka od kształtowania umiejętności niezbędnych w biznesie. Dobrze jest zatem połączyć studia nad językiem chińskim z innymi studiami, takimi jak Handel zagraniczny, Ekonomia, Prawo czy choćby Zarządzanie. Decyzję, o której tu mowa, trzeba podjąć już na początku studiów, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

By dobrze opanować język używany w Państwie środka należy poznać jego fonetykę i pisownię, która nie należy do łatwych, przetrwać naukę rozumienia ze słuchu oraz praktykować konwersacje w języku chińskim. Zadaniem przedmiotów uzupełniających jest przekazanie wiedzy o kulturze i historii Chin. Studia nie są łatwe, każdy musi pokonać swoją indywidualną drogę, której celem jest zrozumienie nie tylko języka, ale także sposobu myślenia ludzi dalekiego wschodu. Komunikacja pisemna jest paradoksalnie o wiele prostsza niż mówiona. Chińskie pismo jest bowiem dość uniwersalne, natomiast wymowa bardzo zmienna, w zależności od regionu. Większość Chińczyków używa standardowego języka mandaryńskiego.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na kierunku filologia chińska. Sprawdź ofertę uczelni

Perspektywy pracy absolwenta po sinologii

Przyszłość zawodowa absolwentów sinologii, bo tak zwykło się też nazywać filologię chińską, może być bardzo obiecująca. Od czego zależeć będzie powodzenie na rynku pracy? Z pewnością trzeba mieć za sobą kilka wyjazdów do Państwa Środka, już w czasie studiów rozwijać kontakty zawodowe, a najlepiej odbywać staże i praktyki w europejskich firmach kooperujących z dalekim wschodem.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję