Site logo

Studia na kierunku dziedzictwo kultury materialnej – ochrona, promocja, gospodarowanie

Wyciągasz album ze zdjęciami. Na zdjęciach prababcia w galerii sztuki na tle obrazu malarzy flamandzkich. Pierwszy automobil, prototyp samolotu, ruiny Zamku Królewskiego w Warszawie, żarówka, cmentarz na Rudnie, dłoń trzymająca igłę, a pod spodem napis: “Igła, jeden z najdoskonalszych wynalazków ludzkości!”. Przyglądając się pamiątkom z dawnych lat dowiadujesz się o życiu, które przeminęło, o starych obyczajach, o ludziach, miejscach, zdarzeniach. Za sto lat twoi potomkowie znajdą Twoje zdjęcia. Po nich przyjdą następni i uczynią dokładnie to samo.

Ludzie “przemijają z wiatrem”, ale pamięć o nich trwa, tak długo, póki istnieją wytwory kultury materialnej, wykształcone na przestrzeni wieków. Dziś można o nie zadbać w profesjonalny sposób i nie dopuścić do ich zniszczenia. Wystarczy zacząć studia na kierunku dziedzictwo kultury materialnej – ochrona, promocja, gospodarowanie. Studia przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych naukami humanistycznymi (w szczególności historią sztuki, wiedzą o kulturze), naukami społecznymi (głównie psychologią i socjologią), ale również zagadnieniami z zakresu turystyki i rekreacji.

W trakcie studiów:

Na kierunku dziedzictwo kultury materialnej – ochrona, promocja, gospodarowanie zdobędziesz gruntowne wykształcenie. Poznasz historię różnorodnych wytworów kultury materialnej człowieka. Dowiesz się, w jaki sposób chronić to, co pozostało po przodkach, a także jak zarządzać dziedzictwem narodowym, by zachować je dla następnych pokoleń. Na studiach zdobędziesz niezbędną wiedzę z zakresu historii architektury oraz sztuki europejskiej i światowej. Nauczysz się przepisów prawa, które określają zasady ochrony i zarządzania cennymi zabytkami. Poznasz wiele ciekawych miejsc na świecie.

Będziesz umiał opowiedzieć o ich walorach. Nabędziesz również praktycznych umiejętności, dzięki którym staniesz się specjalistą od rozpoznawania zabytków w terenie, a także ich wyceny i inwentaryzacji. Będziesz umiał też wykorzystywać walory turystyczne poznanych miejsc i co za tym idzie organizować wycieczki krajoznawcze.

W praktyce bardzo przyda ci się także wiedza z zakresu ekologii. Przekonasz się, że ochrona zabytków wiąże się nie tylko z ich renowacją, ale także z dbałością o środowisko, w którym występują. Będziesz mógł wykorzystać nabytą w ten sposób wiedzę na przykład do promowania różnych atrakcyjnych rejonów w Polsce czy w Unii Europejskiej. Studiowanie dziedzictwa kultury materialnej – ochrona, promocja, gospodarowanie przyczyni się również do wzrostu twej wiedzy z zakresu nauk społecznych, głównie psychologii i socjologii. Kto wie, może będziesz musiał zarządzać zabytkami na terenach pochłoniętych wojną lub klęskami żywiołowymi. 

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na kierunku dziedzictwo kultury materialnej? Sprawdź ofertę

 
Po studiach:

Znajdziesz pracę na pewno. Sprawdzisz się w branży turystycznej, zajmując się organizowaniem wycieczek krajoznawczych do miejsc pełnych atrakcyjnych zabytków. Wykorzystasz swą wiedzę i umiejętności pracując w instytucjach rządowych i pozarządowych, zajmujących się ochroną materialnego dziedzictwa kultury. Będziesz mógł zostać wykwalifikowanym pracownikiem muzeów, galerii sztuki, antykwariatów i w profesjonalny sposób gromadzić oraz konserwować wiele “staroci”. Nie zdziw się, gdy pracę zaproponuje ci jakiś dom aukcyjny. Ktoś przecież musi dokonywać wyceny przedmiotów przeznaczonych na aukcje. Wreszcie będziesz mógł kształcić innych, łącząc turystyczne wyprawy z kwalifikacjami pedagogicznymi. Nie ma chyba nic piękniejszego, jak krzewić w ludziach tożsamość i przynależność do konkretnego kręgu kulturowego.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Studia na kierunku inżynieria ekologiczna

Inżynieria ekologiczna to nauka zajmująca się ochroną przyrody, kształtowaniem krajobrazu przyrodniczego, metodyką naukowo-badawczą, gospodarką odpadami, niekonwencjonalnymi źródłami energii, zarządzaniem środowiskiem oraz edukacją ekologiczną. Z wszystkimi

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję