Studia na kierunku biologia. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Biologia to nauka o życiu. Choć taka definicja jest dość szeroka, warto wiedzieć, że nauka ta jest dyscypliną wiedzy o bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Na terenie tej dziedziny praktycznie nieprzerwanie mamy do czynienia z pasmem niezwykłych odkryć. Biologia jest więc dyscypliną dla osób zainteresowanych przyrodą i organizmami żywymi. Czy warto studiować biologię? Czego można się nauczyć w trakcie studiów? Gdzie absolwenci znajdują pracę?

Rekrutacja na studia o kierunku biologia

Wybór studiów to proces, który ma bardzo istotne znaczenie dla całej przyszłej kariery zawodowej. Aby przygotować się do rekrutacji na dobrą uczelnię, trzeba dość wcześnie zdecydować się na wybór odpowiednich przedmiotów maturalnych i zyskać czas na naukę. Rozszerzona matura z biologii, która w większości uczelni stanowi istotny argument w walce o indeks jest dość trudnym egzaminem, dlatego osoby, które decydują się na ten egzamin nie powinny odkładać nauki na ostatnie miesiące szkoły średniej.

Jak wygląda program studiów na kierunku biologia

Lista przedmiotów zależy od uczelni, dlatego nie da się znaleźć dwóch takich samych programów zajęć na różnych wydziałach. W planach studiów pojawiają się jednak pewne prawidłowości, wszak biologia jest jedna. Poniżej znajdziecie przykładową listę dziedzin, które obejmują studia biologiczne:

  • mikrobiologia;
  • histologia;
  • genetyka;
  • immunologia;
  • zoologia;
  • anatomia człowieka;
  • ekologia;
  • biologia molekularna.

Porównaj kierunki biologii

Myślisz o studiach na kierunku biologia. Sprawdź ofertę uczelni.

Perspektywy pracy po biologii

Absolwenci biologii to osoby, które świetnie znają swoją dziedzinę. Ich wiedza i doświadczenie może być niezwykle przydatne na różnych stanowiskach. Aby pozyskać ich listę, warto zgromadzić wiedzę o instytucjach zajmujących się ochroną środowiska, ekologią, określeniem wpływu dużych inwestycji na środowisko naturalne oraz o organizacjach pozarządowych, które mają stałe źródła finansowania. Oczywiście można także zyskać etat nauczycielski, po ukończeniu przygotowania pedagogicznego. Wielu biologów wybiera karierę akademicką i pracę nad doktoratem.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Studia.pl - kierunki, uczelnie, podyplomowe, opinie, praca po studiach
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję