Studia na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Chociaż bardzo głośno mówiło się swego czasu o deregulacji zawodów, to jednak niektóre z nich wymagają nadal bardzo konkretnych, formalnie określonych kwalifikacji. Branża BHP podlega nieustannie pewnym zmianom, jednak pełnię możliwości wykonywania obowiązków tym sektorze można zdobyć uzyskując dyplom ukończenia specjalistycznych studiów wyższych. Kierunek BHP pozostaje nadal bardzo interesującą propozycją edukacyjną. Rynek pracy nie zdążył jeszcze nasycić się osobami, które znają problematykę bezpieczeństwa i higieny pracy oraz cieszą się wyższym, dziedzinowym wykształceniem.

Profil kandydata na studia o kierunku BHP

Czas szkoły średniej to możliwość nauki wielu różnych przedmiotów. Jeżeli planujesz wybrać się na studia o wysoko specjalistycznym profilu, takim jak BHP, postaraj się o jak najwyższe oceny z matematyki, fizyki i chemii. Niektóre uczelnie premiują rozszerzone matury z tych właśnie przedmiotów. Znajomość języka obcego może być w przyszłości bardzo przydatna, dlatego nie wahaj się dołożyć wszelkich starań do jego nauki.

Studia na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy

Jednym z głównych celów tych studiów jest wyposażenie absolwenta w wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu specjalisty ds. BHP. Głównym punktem w planie studiów są wykłady i ćwiczenia. W trakcie pisania pracy dyplomowej będziesz uczestniczyć w proseminariach i seminariach. Niektóre uczelnie dysponują świetnie wyposażonymi pracowniami komputerowymi, dlatego na zajęciach będziesz mógł poznawać najnowsze programy komputerowe, służące do określania ryzyka, oceny wpływu skażeń na zdrowie i bezpieczeństwo ludności, poznasz oprogramowanie biurowe i być może nauczysz się prowadzić własną firmę.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy? Sprawdź ofertę uczelni.

Perspektywy pracy po kierunku BHP

Studia to nie wszystko. Aby zyskać pełnię możliwości wykonywania zawodu musisz legitymować się określonym dla danych stanowisk stażem pracy. Warto zatem tuż po studiach zdobyć zatrudnienie, jako specjalista ds. BHP w jakimś przedsiębiorstwie. Praktycznie w każdej miejscowości są zakłady, które z racji wielkości lub branży wymagają stałej obecności tego rodzaju specjalisty. Kiedy już przepracowałeś odpowiedni czas w strukturach organizacyjnych różnych podmiotów, warto zastanowić się nad otwarciem własnej firmy, która będzie świadczyć usługi związane z BHP.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję