Jakie zarobki po studiach MBA w 2020 r.?

Czy inwestycja w studia MBA daje zwrot w wysokości wyższych pensji? Ile zarabiają menadżerowie z dyplomem Master of Business Administration? Czy warto iść na te studia podyplomowe?

Nie do dziś wiadomo, że Absolwenci studiów Master of Business Administration (MBA) należą do grona doskonale opłacanych specjalistów. Nie można się jednak dziwić tej sytuacji, gdyż studia te kończą wyłącznie najlepsi specjaliści, którzy mogą pochwalić się odpowiednim stażem na stanowisku kierowniczym. Chcesz do nich dołączyć?

Czy można więcej zarabiać po MBA?

Czy w XXI wieku można traktować studia w charakterze „przepustki do wysokich zarobków”? Jednoznaczną odpowiedź znaleźć można w „Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń”, który co roku przygotowuje firma Sedlak & Sedlak. Okazuje się, że absolwenci studiów Master of Business Administration, którzy piastują kierownicze stanowiska, nie mogą narzekać na niski poziom zarobków, gdyż zarabiają o kilka tysięcy więcej od swoich kolegów bez dyplomu MBA. Warto studiować?

Prawda, że „niskie” zarobki? Jeśli też chcecie w przyszłości cieszyć się podobną wypłatą, to koniecznie pomyślcie o studiach MBA! Pamiętajcie jednak o tym, że nie są to studia dla wszystkich, a dostanie się na nie wymaga ogromnej wiedzy, doświadczenia zawodowego i… pokaźnego portfela.

Jakie pensje z MBA?

Ile można będzie zarobić na dyplomie MBA w 2020 roku? Sporo można wywnioskować na podstawie edycji 2019 Ogólnopolskiego Badaniu Wynagrodzeń. Wzięło w niej udział 1 197 absolwentów studiów MBA. Zdecydowanie większą grupę osób stanowili mężczyźni. Ankieta została wypełniona przez 821 mężczyzn (69%) i 376 kobiet (31%).  Mężczyźni po studiach MBA zarabiali więcej niż kobiety. Różnica w zarobkach między obiema płciami wynosiła aż 4 892 PLN. 

Mediana wynagrodzenia całkowitego absolwentów studiów MBA w 2019 roku wyniosła 12 000 PLN brutto. To ponad dwukrotnie więcej niż ogólnopolska mediana wszystkich osób w 2019 roku, która wyniosła 4 785 PLN, ale o 500 PLN mniej niż mediana wynagrodzeń absolwentów MBA przed rokiem.

Pensje MBA zależne od kierunków

Najwyższe wynagrodzenie w 2019 roku otrzymywali absolwenci studiów MBA, którzy ukończyli kierunki studiów takie jak mechanika i metalurgia oraz informatyka. Ich wynagrodzenia wynosiły kolejno: 15 000 PLN brutto i 14 500 PLN brutto. W porównaniu do mediany zarobków wszystkich osób po tych kierunkach studiów, wynagrodzenia osób z dyplomem MBA były wyższe kolejno o: 6 039 PLN brutto i 7 100 PLN brutto. Najniższe zarobki otrzymywali absolwenci studiów MBA, którzy ukończyli kierunek studiów związany z naukami matematyczno-przyrodniczymi. Mediana wynagrodzenia całkowitego osób po tym kierunku wynosiła 10 188 PLN brutto.

Zarobki po MBA w firmach polskich i zagranicznych

Absolwenci studiów MBA zdecydowanie więcej zarabiali w firmach z przewagą kapitału zagranicznego. Różnica w wynagrodzeniach pomiędzy osobami z certyfikatem MBA pracującymi w polskich firmach a w zagranicznych w 2019 roku wynosiła 5 900 PLN. Dodatkowo absolwenci studiów MBA zarabiali zdecydowanie więcej niż osoby bez tych studiów. W polskich firmach różnica ta wynosiła 4 800 PLN, z kolei w zagranicznych aż 9 000 PLN brutto. Osoby z dyplomem MBA w firmach zagranicznych zarabiały 10 700 PLN brutto więcej niż pracownicy w firmach polskich bez dyplomu MBA. 

Raport sprawdził, jak kształtowały się wynagrodzenia osób lepiej opłacanych – pracujących w firmach z przewagą kapitału zagranicznego. Najwięcej zarabiali mężczyźni ze stażem pracy powyżej 16 lat. Mediana ich wynagrodzenia wynosiła 19 898 PLN brutto i była o 4 898 PLN wyższa od ogółu mężczyzn ze stażem pracy powyżej 16 lat. Luka płacowa pomiędzy przedstawicielami obu płci ze stażem pracy powyżej 16 lat, pracujących w firmach z przewagą kapitału zagranicznego wynosiła 29,6%. Z kolei wśród osób ze stażem pracy pomiędzy 6 a 8 lat w firmach z tą samą przewagą kapitału wskaźnik ten w 2019 roku przyjmował wartość aż 47%. 

Źródło: Sedlak&Sedlak

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Jakie informacje o kierunku studiów są ważne?
Jak powinien wyglądać idealny opis kierunku studiów? Jeśli szukasz studiów – możesz wskazać, co jest dla Ciebie ważne. Jeśli już studiujesz – możesz pomóc przyszłym kandydatkom i kandydatom.