Site logo

Studenckie koło naukowe

Jeżeli zastanawiałeś się, gdzie spotkać ludzi którzy podobnie jak Ty interesują się jakąś dziedziną wiedzy, jeżeli zastanawiałeś się, jak opublikować swój pierwszy artykuł naukowy, jeżeli zastanawiałeś się, jak wyjechać na konferencję krajową lub zagraniczną, wreszcie…  jeżeli zastanawiałeś się jak pogłębić swoją wiedzę w danej dziedzinie – koła naukowe to odpowiedź dla ciebie.

Czym są koła naukowe na studiach?

Rodzaje i podziały kół naukowych można pewnie wyliczać w nieskończoność. Na początek zajmijmy się celami, które przyjmują koła naukowe. Wyodrębniamy tu pierwszą grupę:

  1. Koła naukowe których ambicją jest prowadzić badania i zyskiwać nową wiedzę. Studenci zrzeszeni w tego rodzaju kołach naukowych pod opieką nauczycieli prowadzą własne poszukiwania naukowe. Owocują one publikacjami w krajowych bądź międzynarodowych czasopismach i z pewnością różnymi wyjazdami na konferencje naukowe. 
  2. Drugi rodzaj kół naukowych to koła naukowe, które wspierają poszukiwanie i pozyskiwanie wiedzy przez studentów. Umożliwiają one lepszą naukę danej dziedziny i powtarzanie wiedzy z wykładów ćwiczeń a także uzupełnianie jej o kolejne nowe i ciekawe fakty. 

Koła naukowe różnią się także ze względu na sposób realizacji przyjętych przez siebie celów. Niektóre z nich to koła naukowe w pełni zdalne, to takie które pracują tylko w środowisku wirtualnym np. na platformie e-learningowej. Inne koła naukowe to takie, których spotkania mają miejsce na uczelni lub w terenie. Tak naprawdę mało ważne jest środowisko pracy. Istotne są efekty pracy koła naukowego. Koła naukowe różnią się także poziomem zaawansowania prac. Do niektórych z nich należą studenci początkujący, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nauką. Inne koła naukowe to koła przeznaczone dla średnio-zaawansowanych studentów, którzy potrafią być już dość samodzielni w poszukiwaniu wiedzy. Inne koła naukowe to koła eksperckie to takie koła naukowe, w których studenci pod opieką nauczycieli prowadzą już dość zaawansowane poszukiwania naukowe i prace badawcze. 

W jaki sposób przekonać się, czy warto wstąpić do danego koła naukowego?

Niestety na licznych polskich uczelniach koła naukowe pozorują jedynie swoją działalność i tak naprawdę, chociaż widnieją na oficjalnej stronie internetowej uczelni, mają swój regulamin statut i rzekomych członków, tak naprawdę nic nie robią. Do takich kół naukowych z pewnością nie warto wstępować. W jaki sposób przekonać się że warto wstąpić do danego koła naukowego? Dobre koło naukowe będzie miało swoją stronę internetową, która będzie pełna aktualności. Pewnie będzie miało też profil na Facebooku lub w innych mediach społecznościowych. Warto też sprawdzić ostatnie publikacje członków tego koła naukowego.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Recenzent

Recenzent – pościg za życzliwym rezenzentem pracy licencjackiej, inżynierskiej czy magisterskiej warto rozpocząć długo przed rozpoczęciem pisania pracy czyli zaraz po wyborze tematu. Jeśli dobrze

Czytaj więcej »

Ściąga? Ale obciach!

Ściąga, ściągawka, gotowiec, as w rękawie… Jak jej nie nazwać, każdy pamięta i zna tą, jakże nielubianą przez nauczycieli i profesorów, “pomoc naukową”. Jedni, bo

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję