Site logo

Rynek pracy w roku 2020: co się niebawem zmieni?

Jakie kwalifikacje zawodowe wzmacniać w obliczu dynamicznie zachodzących zmian gospodarczych? Identyfikacja najbardziej pożądanych na rynku umiejętności i zawodów jest w praktyce możliwa tylko dzięki określeniu kierunków rozwoju poszczególnych branż. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeprowadziła badania typu foresight prognozujące trendy na rynku pracy. Dzięki projektowi można przewidzieć, jakie kompetencje pracowników będą ważne w przyszłości oraz jakie profesje mogą się pojawić na rynku pracy.

Jacy specjaliści będą potrzebni za kilka lat?

Największa liczba nowych zawodów może pojawić się w sektorach, które rozwijają się obecnie bardzo dynamicznie, czyli informatycznym i telekomunikacyjnym. Branże te będą generować nowe miejsca pracy, wymagające ściśle określonych kompetencji o “niszowym” charakterze. Eksperci projektu prognozują, że poszukiwani będą, deficytowi już dziś, teleinformatycy i mechatronicy, a także eksperci sieciowi, specjalizujący się w projektowaniu, wdrażaniu i administrowaniu sieci komputerowych.

Badacze przewidują, że równie prężnie, jak w sektorze ICT, miejsca pracy będą pojawiać się w branży biotechnologicznej. Można ją uznać za wiodącą z uwagi na możliwość jej wykorzystania w różnych dziedzinach przemysłu. Znaczące będą także takie sektory gospodarki jak nanotechnologia, ekologia oraz energetyka.

Kolejną kategorię zawodów przyszłości tworzą zawody “internetowe”, np. projektant serwisów i sklepów internetowych czy analityk internetowy. Do niej należą także te związane z organizacją i sposobem prezentacji zawartości stron www lub opracowywaniem strategii firmy, dotyczącej komunikacji za pomocą poczty elektronicznej (e-mail channel specialist).

Pełną listę przyszłościowych zawodów znajdziecie tutaj:

  • Najbardziej przyszłościowe zawody część I
  • Najbardziej przyszłościowe zawody część II
  • Najbardziej przyszłościowe zawody część III

 

Tradycja w nowym wydaniu

Przyszłość stoi także przed wszelkiego rodzaju “tradycyjnymi” usługami, np. finansami czy edukacją. Poszukiwanymi profesjami staną się m.in.: wirtualny prawnik i specjalista ds. nauczania przez internet. Zdaniem ekspertów, należy spodziewać się wzrostu zapotrzebowania na stanowiska związane z nowymi mediami, organizowaniem czasu wolnego oraz tych, które łączą rozrywkę z dbałością o wygląd fizyczny.

Nie wiesz nadal kim chcesz zostać w przyszłości? Zastanawiasz się nad wyborem kierunku studiów w kontekście przyszłej pracy zawodowej? Chciałbyś wiedzieć ile możesz zarobić na danym stanowisku? Sprawdź już teraz SZCZEGÓŁOWE OPISY ZAWODÓW, które zawierają odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania!

 

Znaczenie miękich kompetencji

Identyfikacja umiejętności kadry zarządzającej oraz pracowników przedsiębiorstw może mieć kluczowe znaczenie w rozwijaniu polskiej gospodarki. Jak pokazuje badanie, coraz bardziej pożądane będą tzw. kompetencje kluczowe (społeczne), czyli umiejętności rozwijane niezależnie od rodzaju pracy, zawodu i stanowiska. Wyniki projektu wskazują, że doskonalić w tym zakresie będą musieli się zarówno pracownicy, jak i menedżerowie. Wśród pracowników najwyżej ceniona będzie przekwalifikowalność i mobilność, a wśród kadry zarządzającej umiejętność funkcjonowania w międzynarodowym środowisku. Na dalszych miejscach znalazły się języki obce, wykorzystanie technologii informatycznych i mobilnych, ugruntowane podstawy matematyki, komunikacja interpersonalna i autoprezentacja, praca w zespole i zarządzanie nim. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat znaczenia kompetencji miękkich na rynku pracy.

Zmniejszająca się liczba pracowników

Informacje o przewidywanych trendach na rynku pracy są szczególnie istotne w kontekście zmian demograficznych, jakie nas czekają w ciągu najbliższych lat. Jak pisze profesor Irena Kotowska ze Szkoły Głównej Handlowej, w Polsce ulegnie przyspieszeniu proces starzenia społeczeństwa. Według prognoz w latach 2010 – 30 nastąpi silny spadek osób aktywnych zawodowo, a wzrośnie aż o 3,2 mln liczba osób w wieku emerytalnym. Taki stan rynku pracy oraz starzejące się społeczeństwo będą wymagać od obecnych pracowników stałego uzupełniania wiedzy, podnoszenie kompetencji i przede wszystkim umiejętności przekwalifikowania się.

Podnoszenie kwalifikacji

Analiza wskazuje, że to niedobór wykwalifikowanych pracowników, stanowi potencjalne zagrożenie dla światowego wzrostu gospodarczego. – Brak wiedzy o przyszłych trendach gospodarczych i zapotrzebowaniu na kadry powoduje, że nie jesteśmy w stanie zaplanować działań edukacyjnych budujących przewagę konkurencyjną. Dlatego mamy nadzieję, że wyniki naszych badań posłużą przedsiębiorstwom do skutecznego zaplanowania rozwoju kompetencji pracowników – komentuje Paulina Zadura – Lichota, Kierownik Sekcji Badań i Analiz Zespołu Przedsiębiorczości w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zostań tłumaczem w UE!

Już niedługo w Brukseli może zabraknąć tłumaczy francuskiego. To samo grozi kilku innym językom Unii Europejskiej Od kilku dni na YouTube można obejrzeć kilkuminutowy klip

Czytaj więcej »

Lekarze zarabiają najlepiej

Lekarze to najlepiej zarabiająca grupa zawodowa w Polsce – ocenia “Dziennik Gazeta Prawna”. Medycy prześcignęli już nawet prawników. Specjaliści z wieloletnim doświadczeniem mają roczne dochody

Czytaj więcej »

Informatyka: sfera menadżera?

Menedżerowie IT są coraz częściej niezbędnym elementem struktury pracowniczej w każdej firmie. Ich kompetencje wykraczają daleko poza znajomość twardych zagadnień technicznych. Podobnie jak menadżerowie innych

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję