Site logo

Rób to, co kochasz. Poznaj 3 cechy pracy marzeń

say yes to the live 2121044 640Lubisz swoją pracę? Należysz do wybranych. Ogólnopolskie badanie satysfakcji z pracy pokazuje, że co czwarty Polak nie spełnia się zawodowo. Czy praca marzeń w ogóle istnieje? Na co zwracać uwagę szukając praktyk lub stażu? Sprawdź najnowsze tipy na start i rozwój kariery.

Kto wie jak szukać, ten znajdzie

Ponad 1/4 Polaków na pytanie “Za co lubisz swoją pracę” odpowiada, że nie lubi jej wcale. Aż 70% studentów i absolwentów obawia się, że błędnie podjęta decyzja zawodowa przyniesie rozczarowanie lub frustrację (dane pochodzą z raportu “Młodzi na rynku pracy”, SW Research).

Mówi się, że sytuacja na rynku pracy jeszcze nie była tak dobra dla pracowników w ciągu ostatnich 26 lat. Osoby zaczynające karierę mają wiele możliwości, jednak wybór wcale nie jest taki prosty.” – mówi Katarzyna Godlewska z Grupy Absolvent, organizatorka największych w Polsce targów pracy i praktyk dla studentów i młodych absolwentów. – Warto zastanowić się, jaka praca byłaby dla nas najlepsza i porozmawiać z potencjalnym pracodawcą jeszcze przed oficjalną rozmową rekrutacyjną. W bezpośredniej, nieformalnej atmosferze łatwiej zapytać o ważne dla nas sprawy – przyszłe zadania, możliwości rozwoju, work-life balance czy dodatkowe benefity”

Jak rozwiać wątpliwości i wybrać dobrą pracę? Na początek warto zastanowić się, co – poza wynagrodzeniem – sprawia, że lubimy swoja pracę.

Po pierwsze, satysfakcja i poczucie sensu
Przekonanie, że to co robisz ma sens, to podstawa. 70% studentów i młodych absolwentów uważa, że wymarzona praca daje satysfakcję i poczucie życiowej stabilności, zapewniając czas i przestrzeń na work-life balance. Liczy się także świadomość, że efekty działalności zawodowej przydadzą się innym ludziom.

Na początku ścieżki zawodowej warto przeanalizować swoje kompetencje, wartości i doświadczenie, a następnie to, co daje ci poczucie szczęścia, spełnienia i satysfakcję. Ponad połowa osób zaczynających karierę twierdzi, że idealna praca to taka, która daje dobre wynagrodzenie i możliwość zarabiania na swojej pasji.

Po drugie, rozwój
Praktyki, staż lub pierwsza praca dają okazję do zdobycia nowych kompetencji – pytanie, czy wartościowych? Przeglądając oferty pracy warto zwrócić uwagę na zakres obowiązków i benefity. Coraz więcej firm oferuje młodym specjalistom szkolenia, finansuje udział w kursach i warsztatach na zewnątrz firmy.

Można rozwijać się także wewnątrz firmy. Praca projektowa z doświadczonymi specjalistami daje okazję do uczenia się bezpośrednio od praktyków. Zanim zaaplikujesz, zapytaj – najlepiej wprost, jak wygląda twój przyszły zespół i jakie kompetencje rozwiniesz.

Po trzecie, poczucie wolności i sprawczości
Dla 15% studentów i młodych absolwentów wymarzona praca to taka, w której jest się własnym szefem lub szefową i realizuje się swoje pomysły na własnych zasadach. Ważne są także elastyczne godziny lub zdalne wykonywanie zadań.

Coraz popularniejszym trendem staje się cyfrowy nomadyzm, w myśl którego można pracować z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy tylko dobry pomysł i dostęp do internetu.

Rób to, co kochasz – także w pracy
Masz już upatrzoną ofertę pracy lub firmę, do której chcesz zaaplikować? A może dopiero zastanawiasz się nad wyborem pracodawcy? Spisz swoje pytania i porozmawiaj z rekruterami na Absolvent Talent Days – największych w Polsce targach pracy i praktyk dla studentów i absolwentów.

Bezpośrednia rozmowa z twoim przyszłym szefem albo pracownikami zespołu rozwieje twoje wątpliwości i pomoże w wyborze pracy. Rób to, co kochasz – nie tylko po godzinach. Wydarzenia takie jak targi z ofertami pracy, praktyk i staży to okazja do spotkań w nieformalnej atmosferze i poznania możliwości na start i rozwój kariery.

Na Absolvent Talent Days spotkasz praktyków biznesu, otwartych na rozmowę pracowników ponad 750 firm i młodych specjalistów – takich jak ty, którzy znaleźli już pracę marzeń. Wydarzenie odbędzie się już w marcu i kwietniu w 8 polskich miastach: 

Gdzie i kiedy odbędą się Absolvent Talent Days?

  • Warszawa, 6 marca
  • Wrocław, 8 marca
  • Rzeszów, 13 marca
  • Poznań, 15 marca
  • Kraków, 20 marca
  • Katowice, 22 marca
  • Łódź, 29 marca
  • Gdańsk/Sopot, 10 kwietnia

ATD wiosna 2018 1200x628Źródła statystyk: raport “Ogólnopolskie Badanie Satysfakcji z Pracy”, Sedlak & Sedlak, raport “Młodzi na rynku pracy”, SW Research

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Prof. Bartoszewski w Poznaniu

13 października w Poznaniu gościł prof. Władysław Bartoszewski. Sekretarz Stanu w rządzie Donalda Tuska odpowiedzialny przede wszystkim za relacje z Niemcami, przybył do stolicy Wielkopolski

Czytaj więcej »

Noc Muzeów w Twoim mieście

Muzea i galerie sztuki to miejsca, które w dobie “ciągłego braku czasu” schodzą na dalszy plan. Pozostaje jednak zadać pytanie – czy człowiek może żyć

Czytaj więcej »

Konferencja naukowa na SGH

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie zaprasza na konferencję naukową poświęconą różnicom w postrzeganiu Unii Europejskiej przez Chiny oraz konsekwencjom dla unijnej polityki w stosunku do

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję