Site logo

Program “Studia dla wybitnych” wchodzi w fazę realizacji

Program "Studia dla wybitnych" wchodzi w fazę realizacjiRząd przyjął rozporządzenie ustawy, która umożliwi wdrożenie i realizację programu „Studia dla wybitnych”. Co roku 100 polskich studentów będzie mogło dzięki temu podjąć studia na najlepszych, zagranicznych uczelniach, a większość kosztów pokrywać będzie rząd RP.

Program „Studia dla wybitnych” może wejść w życie dzięki zmianom dokonanym w dwóch ustawach: Prawie o szkolnictwie wyższym i ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wiosną przyjął je Sejm, a następnie zostały podpisane przez prezydenta. Do 31 sierpnia trwały jednak konsultacje rozporządzenia kluczowego dla realizacji programu.

– Sukcesy w nauce i badaniach zależą teraz od aktywnego udziału w światowym obiegu wiedzy – komentuje minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska – Współpraca środowisk naukowców z różnych krajów umożliwia podniesienie innowacyjności i postęp cywilizacyjny. Dzięki programowi “Studia dla wybitnych” ambitni i utalentowani studenci będą mogli wykorzystać w Polsce wiedzę zdobytą za granicą – mówi minister nauki.

Z programu będą mogli skorzystać absolwenci studiów I stopnia oraz najlepsi studenci, którzy ukończyli III rok jednolitych studiów magisterskich. Bezwzględnym warunkiem otrzymania finansowania z budżetu państwa jest posiadanie oficjalnego dokumentu, który będzie potwierdzał fakt przyjęcia na jedną z zagranicznych uczelni.

Wyborem wniosków zajmować będzie się Kapituła Programu, w skład której wejdzie 25 przedstawicieli środowiska naukowego reprezentujących różne dziedziny nauki i sztuki oraz osoby posiadające ponadprzeciętne osiągnięcia w działalności gospodarczej i społecznej.

Najlepsi studenci otrzymają środki finansowe na pokrycie kosztów czesnego, zakwaterowania i utrzymania, przejazdów oraz niezbędnych ubezpieczeń. Sfinansowane mogą zostać wyłącznie studia na najlepszych zagranicznych uczelniach z czołówki Akademickiego Rankingu Uczelni Świata, czyli tzw. rankingu szanghajskiego. Na rządowej liście znajdzie się pierwszych 15 uniwersytetów z rankingu ogólnego oraz po 10 uczelni z pięciu rankingów dziedzinowych.

Rządowy program zakłada dwie możliwości zwolnienia studentów z obowiązku zwrotu udzielonego im wsparcia:

  • w ciągu 10 lat od ukończenia zagranicznych studiów przez 5 lat należy odprowadzać w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
  • ukończyć na jednej z polskich uczelni studia III stopnia.

Pierwszy nabór do programu “Studia dla wybitnych” ruszy jeszcze w tym roku i umożliwi pokrycie kosztów studentom, którzy naukę zamierzają rozpocząć w roku akademickim 2016/2017. W przyszłym roku na program przeznaczonych ma zostać blisko 18,5 mln zł. Do 2025 roku rząd planuje wydać na ten cel aż 336,5 mln zł.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję