Site logo

Program Erasmus+ (kompendium wiedzy)

Wiele osób twierdzi, że wyjazd na Erasmusa to marnotrawienie czasu, który można spożytkować np. na zdobycie konkretnego doświadczenia zawodowego. My jednak nie możemy się z tym zgodzić! Niezwykła przygoda i niezapomniane wspomnienia to tylko warstwa powierzchniowa międzynarodowej wymiany studenckiej. Dzisiaj, uczestnictwo w programie Erasmus+ jest przede wszystkim ważnym, kulturowym doświadczeniem, które wzbogaci nie tylko Twoje wnętrze, ale również usprawni praktyczne umiejętności, niezbędne w karierze zawodowej. Jak? Zapraszamy do lektury!

Co to jest Erasmus?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli co oferuje program Erasmus+? Dzięki niemu studenci mogą zrealizować wybraną część swojego programu studiów na jednej z zagranicznych uczelni, która bierze udział w programie. Długość pobytu może wynieść od 3 do nawet 12 miesięcy w ramach jednego roku akademickiego. Europejscy studenci mogą ubiegać się o udział w programie w dwóch formach:

  • wyjazd na studia, czyli do zagranicznej uczelni, która bierze udział w programie Erasmus,
  • wyjazd na praktykę do zagranicznego przedsiębiorstwa prywatnego, organizacji rządowej lub pozarządowej lub innej instytucji, które współpracuje z uczelnią macierzystą danego studenta.

Z obu form wyjazdu można skorzystać tylko raz na etap studiów (tj. licencjat, inżynierka, magisterka, doktorat). Jeśli jednak będziecie chcieli wyjechać ponownie, to zawsze istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych form współpracy między uczelniami, m.in. wziąć udział w intensywnych kursach Erasmusa pod warunkiem, że w danym projekcie bierze udział Wasz wydział macierzysty, a cały kurs bezpośrednio odnosi się do Waszego profilu studiów. Przy odrobinie szczęścia na pewno znajdziecie coś odpowiedniego.

Jak skorzystać z Erasmusa?

O tym jak skorzystać z programu Erasmus, jak wygląda rekrutacja, ile wynosi przyznawane stypendium, dowiecie się z wywiadu z Filipem Wypijewskim z Erasmus Student Network.

Gdzie można wyjechać na Erasmusa?

Jako stypendysta Erasmusa możesz wyjechać tylko do kraju uczestniczącego w tym programie. W Erasmusie biorą udział: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania, Chorwacja, Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Turcja.

Studia za granicą

Jak wygląda studia na zagranicznych uczelniach? Czym różnią się od polskich standardów?

Na jakie uczelnie można wyjechać?

Każda uczelnia posiada określoną liczbę zagranicznych partnerów (uczelni partnerskich), z którymi prowadzi wymianę studencką w ramach programu. Szczegółowy wykaz znajdziesz na stronie internetowej swojej uczelni. Możesz także uzyskać szczegółowe informacje u uczelnianego koordynatora projektów wymiany studenckiej.

Jak wygląda proces rekrutacji na Erasmusa?

Rekrutacja kandydatów może być prowadzona zarówno przez uczelnię, jak i przez poszczególne wydziały. Szczegółowe informacje na temat procesu rekrutacji są przeważnie zamieszczane na stronie internetowej uczelni. Pamiętaj jednak o tym, że możesz wyjechać tylko i wyłącznie do uczelni partnerskiej, która współpracuje z Twoim wydziałem.

Wzory podań i innych, wymaganych dokumentów uzyskasz u koordynatora uczelni lub wydziału ds. wymiany studenckiej. Po złożeniu kompletu zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

Podstawowym kryterium zawsze są wyniki w nauce, czyli średnia uzyskanych przez Ciebie ocen – im wyższa, tym większe masz szanse na zakwalifikowanie do programu. Konieczna jest również biegła znajomość języka obcego, w którym prowadzone będą zajęcia na uczelni, do której będziesz aplikować. Najbardziej prestiżowe i elitarne uczelnie zagraniczne biorą ponadto pod uwagę dodatkowe kryteria, np. aktywny udział w życiu uczelni macierzystej czy osiągnięcia naukowe.

Rekrutacja na Erasmusa nie jest scentralizowana. Harmonogram ustalany jest indywidualnie przez poszczególne uczelnie – najczęściej jednak dokumenty od kandydatów przyjmowane są na początku wiosny. Dokładne informacje znajdziesz na stronie swojego macierzystego wydziału.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję