Studia na kierunkach i specjalnościach z programowania należą do studiów pracochłonnych i bardzo ciekawych, do tego są to studia wymagające. Dziedzina stale się rozwija, dlatego wiedza zdobyta na studiach nie oznacza końca nauki, osoby wiążące swoją przyszłość z wykonywaniem pracy w prywatnych firmach czy prowadząc własną działalność gospodarczą muszą być przygotowane na ciągły rozwój i dostosowanie zdobytej wiedzy do potrzeb szybkiego rozwoju techniki i informatyki. Przyszli informatycy i programiści muszą być osobami empatycznymi z dużą zdolnością wielowątkowego myślenia i otwartości na świat. Jeśli chodzi o zatrudnienie, to absolwentów tych kierunków stale poszukują instytucje publiczne takie jak urzędy, ministerstwa oraz prywatne firmy informatyczne. Programiści z powodzeniem mogą prowadzić również własną działalność. Absolwent musi wykazywać się umiejętnością kreatywnego myślenia, dużą szczegółowością i pedantycznym podejściem do wykonywanych obowiązków. Dodatkowo musi mieć wiedzę na temat szybkiego rozwoju techniki i informatyki.
Programowanie to bardzo ciekawy kierunek studiów, zapewniające różne możliwości zatrudnienia i satysfakcjonujące wynagrodzenie. Należy sobie jednak odpowiedzieć na zasadnicze pytanie – czy ma się wyżej wymienione cechy i umiejętności. Jeśli tak, to rzeczywiście warto spróbować swoich sił w branży informatycznej.
- Programista baz danych: W celu pracy na stanowisku programisty należy ukończyć studia informatyczne, najlepiej na kierunku programowanie. Programista to osoba zajmująca się tworzeniem kodów do programów komputerowych, używając do tego celu odpowiedniego języka programowania. Programista może się specjalizować w jednym z nich, jednak zazwyczaj osoby na tym stanowisku znają ich kilka. Specjalista z programowania baz danych projektuje i zarządza zbiorami danych dla konkretnych dziedzin, np. kadry, płatności. W ostatnich latach zawód programisty cieszy się dużą popularnością, a zarobki należą do bardzo wysokich. Jednak praca programisty nie jest taka łatwa, jak wielu osobom się wydaje. Szczególnie na początku. Przyszły programista wie, że dobre podejście do komputerów to nie wszystko, a nauka języków programowania nie kończy się wraz z zakończeniem edukacji na studiach I stopnia. To zawód, który wymaga ciągłego dokształcania.
- Programista aplikacyjny: W celu pracy na stanowisku programisty należy ukończyć studia informatyczne, najlepiej na kierunku programowanie. Programista to osoba zajmująca się tworzeniem kodów do programów komputerowych, używając do tego celu odpowiedniego języka programowania. Programista może się specjalizować w jednym z nich, jednak zazwyczaj osoby na tym stanowisku znają ich kilka. Specjalista z programowania aplikacji tworzy oprogramowanie o różnym zastosowaniu, między innymi edytory tekstów, programy graficzne. W ostatnich latach zawód programisty cieszy się dużą popularnością, a zarobki należą do bardzo wysokich. Jednak praca programisty nie jest taka łatwa, jak wielu osobom się wydaje. Szczególnie na początku. Przyszły programista wie, że dobre podejście do komputerów to nie wszystko, a nauka języków programowania nie kończy się wraz z zakończeniem edukacji na studiach I stopnia. To zawód, który wymaga ciągłego dokształcania.
- Programista narzędziowy: W celu pracy na stanowisku programisty należy ukończyć studia informatyczne, najlepiej na kierunku programowanie. Programista to osoba zajmująca się tworzeniem kodów do programów komputerowych, używając do tego celu odpowiedniego języka programowania. Programista może się specjalizować w jednym z nich, jednak zazwyczaj osoby na tym stanowisku znają ich kilka. Specjalista z programowania narzędziowego opracowuje programy systemowe (np. systemy operacyjne) i specjalne (np. sterujące procesami produkcyjnymi).
- W ostatnich latach zawód programisty cieszy się dużą popularnością, a zarobki należą do bardzo wysokich. Jednak praca programisty nie jest taka łatwa, jak wielu osobom się wydaje. Szczególnie na początku. Przyszły programista wie, że dobre podejście do komputerów to nie wszystko, a nauka języków programowania nie kończy się wraz z zakończeniem edukacji na studiach I stopnia. To zawód, który wymaga ciągłego dokształcania.
- Programista aplikacji internetowych: W celu pracy na stanowisku programisty należy ukończyć studia informatyczne, najlepiej na kierunku programowanie. Programista to osoba zajmująca się tworzeniem kodów do programów komputerowych, używając do tego celu odpowiedniego języka programowania. Programista może się specjalizować w jednym z nich, jednak zazwyczaj osoby na tym stanowisku znają ich kilka. Specjalista z programowania aplikacji internetowych tworzy, utrzymuje i rozbudowuje serwisy internetowe. W ostatnich latach zawód programisty cieszy się dużą popularnością, a zarobki należą do bardzo wysokich. Jednak praca programisty nie jest taka łatwa, jak wielu osobom się wydaje. Szczególnie na początku. Przyszły programista wie, że dobre podejście do komputerów to nie wszystko, a nauka języków programowania nie kończy się wraz z zakończeniem edukacji na studiach I stopnia. To zawód, który wymaga ciągłego dokształcania.
- Programista systemów łączności komputerowej: W celu pracy na stanowisku programisty należy ukończyć studia informatyczne, najlepiej na kierunku programowanie. Programista to osoba zajmująca się tworzeniem kodów do programów komputerowych, używając do tego celu odpowiedniego języka programowania. Programista może się specjalizować w jednym z nich, jednak zazwyczaj osoby na tym stanowisku znają ich kilka. Specjalista z programowania systemów łączności komputerowej pisze programy wykorzystywane w transmisji danych. W ostatnich latach zawód programisty cieszy się dużą popularnością, a zarobki należą do bardzo wysokich. Jednak praca programisty nie jest taka łatwa, jak wielu osobom się wydaje. Szczególnie na początku. Przyszły programista wie, że dobre podejście do komputerów to nie wszystko, a nauka języków programowania nie kończy się wraz z zakończeniem edukacji na studiach I stopnia. To zawód, który wymaga ciągłego dokształcania.
- Tester aplikacji: W celu pracy na stanowisku testera aplikacji należy ukończyć studia informatyczne, najlepszymi kierunkami są studia z programowania. Tester aplikacji mobilnych przeprowadza głównie testy ręczne i automatyczne, by sprawdzić, czy wszystkie funkcje danego programu działają prawidłowo. W przypadku znalezienia błędów kontaktuje się z zespołem programistów odpowiedzialnych za cały proces. Do obowiązków testera oprogramowania należy też czuwanie nad bezpieczeństwem, np. przed atakiem hakerskim lub nieprzewidywalną usterką. Proces testowania jest bardzo ważny przed każdą zmianą w oprogramowaniu, czy wprowadzeniem aktualizacji. To bardzo odpowiedzialna praca i daje wiele satysfakcji jeśli wszystko idzie zgodnie z planem.
- Menedżer projektów: W celu pracy na stanowisku menedżera projektów należy ukończyć studia z zarządzania. Jeśli zaś ma być to zarządzania projektami programistycznymi to przydadzą się również chociażby studia podyplomowe z programowania. Menedżer zarządza tworzeniem całego programu na każdym etapie jego powstawania. Dodatkowo koordynuje pracę zespołów i pilnuje terminów. Jednym z jego głównym obowiązków jest kontakt z przedstawicielem firmy zlecającej oraz ścisła współpraca. Jest to bardzo ważna osoba w zespole programistycznym bez której nie mógłby powstać żaden projekt.
- Projektant aplikacji: W celu pracy jako projektant aplikacji należy ukończyć studia informatyczne, najlepiej jeśli to będą studia z programowania. Projektant aplikacji na podstawie danych zebranych od klienta przygotowuje algorytm aplikacji i systematyzuje dostęp do danych. Projektant aplikacji multimedialnych, animacji i gier komputerowych jest zawodem obejmującym zadania związane z tworzeniem koncepcji i dokumentacji projektowej oraz konsultacje merytoryczne w fazie realizacji projektu. Jego praca może obejmować przygotowanie środowiska aplikacji, programowanie oraz ustalanie sposobu działania współczynników numerycznych, które umożliwiają poprawne działanie tej aplikacji.
- Analityk aplikacji: W celu pracy na stanowisku analityk aplikacji należy ukończyć studia informatyczne, najlepiej studia z zakresu programowania. Analityk aplikacji odpowiada za kontakty z klientem, analizuje i przedstawia jego potrzeby zespołowi. W trakcie pracy zajmuje się zarządzaniem, monitorowaniem i usprawnianiem działania aplikacji. Najczęściej osoba ta sporządza specyfikacje wprowadzanych rozwiązań i definiuje wymagania klienta. To kolejne bardzo ważne stanowisko w pracy zespołu programistycznego, które związane jest z kontaktem z klientem.