Podyplomowa anglisytka w Poznaniu (filologia angielska)

Podyplomowe o języku angielskim i dla absolwentów filologii angielskiej - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować podyplomowo język angielski w Poznaniu?

Wszystkie studia o języku angielskim i kulturze anglojęzycznej w Poznaniu, Wielkopolsce i on-line

List view

Zobacz inne kierunki podyplomowe związane z językami obcymi w Poznaniu

Myślisz nie tylko o podyplomowych z angielskiego, ale także o poznawaniu innych języków i kultur? Sprawdź wszystkie kierunki "podyplomówek" obcojęzycznych.

Czy warto studiować podyplomowo język angielski w Poznaniu i Wielkopolsce?

Zastanawiasz się nad "podyplomówką" anglistyczną na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Podyplomowe z anglistyki

“Podyplomówki” anglistyczne to przede wszystkim podnoszenie kompetencji związanych z językiem i kulturą Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Kanady i innych krajów anglojęzycznych. Możesz zatem szukać językowych studiów filologicznych związanych z rozwojem języka angielskiego, gramatyki, historii, kultury krajów anglojęzycznych, gramatyki, fleksji, słowotwórstwa, fonetyki. Jednak filologiczne podyplomówki dają także kompetencje związane z wykorzystywaniem języka angielskiego w różnych obszarach nauki, biznesu, kultury, edukacji.

  • Podyplomowe pedagogiczne dla anglistów: To studia podyplomowe dla absolwentów studiów z filologii angielskiej, które dają możliwość uczenia w szkole, zdobycia zawodu nauczyciela. Wymagane są, jeśli nie masz za sobą specjalności filologicznej na kierunku licencjackim lub magisterskim. Dają m.in. kompetencje pedagogiczne, dydaktyki danego języka, psychologiczne oraz wiedzę związaną z danym językiem i jego kręgiem kulturowym.
  • Translatoryka języka angielskiego: To studia przygotowujące do zawodu tłumacza z języka angielskiego i na język angielski, gdzie nabędziesz kompetencje związane z wykorzystywaniem wiedzy filologicznej w różnych rodzajach tłumaczeń – przysięgłych, pisemnych, ustnych, maszynowych. Dają m.in. wiedzę i umiejętności związane z przekładaniem różnic pomiędzy różnymi językami tak, aby został zachowana ciągłość i prawidłowość komunikacji. To także podyplomowe z tłumaczeń specjalistycznych – literackich, medycznych, biznesowych, prawniczych.
  • Podyplomowa amerykanistyka: W przypadku studiów podyplomowych związanych z amerykańską wersją języka angielskiego możesz szukać takich obszarów podnoszenia swoich kompetencji językowych i kulturowych, jak: praktyczna nauka języka w odmianie amerykańskiej (gramatyka praktyczna, komunikacja, fonetyka, język pisany, pisanie akademickie, translacja), gramatyka opisowa, gramatyka kontrastywna, wstęp do literaturoznawstwa, historia języka angielskiego, wstęp do językoznawstwa, historia literatury amerykańskiej, historia literatury angielskiej, historia Anglii i USA, wiedza o krajach obszaru językowego, wiedza o akwizycji i nauce języka, american institutions, wybrane zagadnienia z historii USA, kluczowe pojęcia w amerykańskich studiach kulturowych, społeczeństwo amerykańskie – imigracja, mniejszości, the USA in the 20th century, myths and icons of american culture, american south, american education system american mass/popular culture, american film, historia mediów w USA, contemporary mass media in America.
  • Podyplomowy biznes międzynarodowy: To studia podyplomowe związane z budowaniem aktywności biznesowej w środowisku globalnym. To m.in. połączenie kompetencji językowych i specyfiki międzykulturowej z wiedzą i umiejętnościami z różnych obszarów zarządzania, handlu, usług, marketingu, ekonomii, finansów.
  • Podyplomowa turystyka międzynarodowa: To studia podyplomowe związane ze zdobywaniem kwalifikacji do efektywnego funkcjonowania w międzynarodowym środowisku, przy wykorzystaniu znajomości języków obcych oraz specyfiki danego kraju, znajomości kultury, zwyczajów, kuchni i geografii podczas pobytów za granicą. To poznawania specyfiki wyjazdów wakacyjnych, medycznych, biznesowych, kulturowych, edukacyjnych do innych krajów świata.

Studia podyplomowe w Poznaniu i Wielkopolsce

Oferta studiów podyplomowych w Poznaniu i Wielkopolsce również jest bardzo atrakcyjna. Na taki format studiów decydują się bardzo często osoby, które pragną podnieść swoje kwalifikacje. Dzięki temu mogą liczyć na awans lub zmienić pracę na lepszą. Krótki czas realizacji programu studiów podyplomowych oraz możliwość studiowania w weekendy, to duży atut dla osób aktywnych zawodowo. Z oferty studiów na uczelniach prywatnych i państwowych mogą skorzystać osoby, które zdobyły minimum wyższe wykształcenie na licencjacie lub studiach inżynierskich. Przed rozpoczęciem aplikacji na studia, warto zapoznać się z regulaminami poszczególnych uczelni i kierunków. W ramach studiów podyplomowych w Poznaniu, absolwenci mogą skorzystać z bardzo szerokiej gamy programów. Dużą popularnością cieszą się kierunki techniczne, ekonomiczne oraz biznesowe. W ofercie znajdują się kierunki z zakresu kompetencji miękkich, coachingu, administracji i nauk humanistycznych. Ukończenie studiów podyplomowych w Poznaniu to szansa na awans zawodowy oraz przebranżowienie się, dlatego z oferty tej korzysta wiele osób każdego dnia. Studia takie nie kolidują z pracą zarobkową oraz z obowiązkami rodzinnymi, co jest ich bezsprzecznym atutem.

Możliwości pracy dla anglistów

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku filologia angielska na poznańskich i wielkopolskich uczelniach?

Copywriter internetowy – content writer| Zawód z pasją

Na czym polega praca e-copywritera? Kim jest content writer? Czy do wykonywania zawodu wystarczy mieć “lekkie pióro”? Jak zostać autorem treści promocyjnych? Czy studia polonistyczne dają odpowiednie kompetencje do tworzenia tekstów reklamowych? O swoich doświadczeniach zawodowych opowiada Ada Manikowska, copywriterka-freelancerka,  absolwentka studiów marketingowo-medialnych na filologii polskiej w kaliskiej filii UAM. Jak wygląda praca w e-copywritingu? Czym się zajmuje copywriter?Każdy copywriter

Czytaj więcej »

Zawód: Tłumacz

Twoją pasją są języki obce? Poznawanie fachowej terminologii jest dla Ciebie przyjemnością i ciekawym wyzwaniem? Spędzeniu kilku lub nawet kilkunastu godzin nad tłumaczeniem dokumentów to mile spędzony czas? W takim razie, kariera w zawodzie tłumacza będzie świetną decyzją! Jak zostać tłumaczem? Ścieżka edukacyjna przyszłego tłumacza zaczyna się bardzo wcześnie – najczęściej jeszcze w szkole podstawowej lub gimnazjalnej. Wtedy dokonujemy z

Czytaj więcej »

Zawód: Copywriter

Czy wiesz, kto stoi za sloganami “I’m lovin’ it”, “Just do it”, “Coraz bliżej Święta”? Zachwycasz się ich chwytliwością i prostotą jednocześnie? Dobre hasło potrafi przyczynić się do ogromnego sukcesu marki, produktu czy jakiejkolwiek idei. A za tymi sukcesami stoją właśnie m.in. copywriterzy. Ich praca wbrew pozorom nie polega tylko na wpadaniu raz na jakiś czas na genialne pomysły. Czym

Czytaj więcej »

Praca po kierunku filologia angielska

Studia anglistyczne to przepustka nie tylko do etatów nauczycielskich i instruktorskich. Wykształcony filolog angielski znajdzie dla siebie miejsce w różnorakich sektorach życia gospodarczego. Wszędzie tam, gdzie istotne są kontakty międzynarodowe, istnieje zapotrzebowanie na ludzi posługującymi się dojrzałą angielszczyzną. Dzięki swoim umiejętnościom językowym potrafią oni stworzyć dobry klimat, odczytywać wiadomości ukryte między wierszami oraz wychwytywać wieloznaczności biznesowego języka.

  • Nauczyciel języka angielskiego w szkole: Język angielski to najpopularniejszy język obcy uczony w polskim systemie edukacji. Nic więc dziwnego, że sporo absolwentów anglistyki wybiera zawód nauczyciela. Pamiętaj jednak, że furtką do uczenia języka angielskiego w przedszkolu, szkole podstawowej, liceum i technikum są kwalifikacje pedagogiczne. Jeśli wybierzesz podczas licencjackiej albo magisterskiej anglistyki specjalność nauczycielską – to wystarczy. W przeciwnym przypadku musisz zdobyć uprawnienia idąc na pedagogiczne studia, najczęściej podyplomowe.
  • Anglista w szkole językowej, korepetytor: Inna ścieżka kariery to nauczanie języka angielskiego jako nauczyciel poza systemem szkolnym – w szkołach językowych, na kursach języków obcych. Możesz również uczyć dzieci i młodzież podczas korepetycji, we własnej firmie lub na umowę o pracę, umowę o dzieło lub umowę-zlecenie u organizatora korepetycji. Istnieje tu duże zainteresowanie dokształcaniem, bo język angielski jest najpopularniejszym językiem zdawanym podczas egzaminów ósmej klasy oraz podczas matury. To nie tylko przygotowanie uczniów szkół do nauki angielskiego i egzaminów. Jako absolwent anglistyki możesz zająć się uczeniem Polaków pracujących dla zagranicznych firm, gdzie język angielski jest językiem korporacyjnym. A także dla fascynatów języka angielskiego i kultury Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Kanady i innych krajów anglojęzycznych. Pamiętaj, że angielskiego możesz nie tylko uczyć stacjonarnie, ale i on-line, korzystając z rozwiązać e-learningowych. Wtedy sięgasz po słuchaczy (klientów) z innych krajów, szukających możliwości nauki języka angielskiego.
  • Tłumacz języka angielskiego: Translatoryka to drugi naturalny obszar aktywności zawodowych dla absolwentów anglistyki, zaraz po pracy w edukacji i szkolnictwie. Znajomość języka i kultury Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Kanady i innych krajów anglojęzycznych daje wstęp do pracy jako tłumacz zwykły lub tłumacz przysięgły. Możesz z takimi kompetencjami zajmować się tłumaczeniami pisemnymi, a vista, ustnymi (symultanicznymi – tłumaczysz równolegle z mówiącym, i konsekutywnymi – słuchasz fragmentów wypowiedzi i tłumaczysz mówiącego “po kawałku”), maszynowymi. W przypadku tłumacza przysięgłego wymagane jest zdanie egzaminu państwowego, dzięki któremu będziesz w stanie oficjalnie potwierdzać zgodność dokumentów z oryginałem.
  • Praca w turystyce międzynarodowej: Znajomość języka angielskiego i krajów anglojęzycznych to idealna możliwość zrobienia kariery w organizacji i realizacji wakacji za granicą i wycieczek zagranicznych. Zwłaszcza w przypadku wizyt w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, ale i w wielu innych krajach na całym świecie. Nic więc dziwnego, że to ciekawa możliwość zawodowa dla absolwentów filologii angielskiej. Jeśli lubisz relacje międzyludzkie, to turystyka i rekreacja międzynarodowa będzie świetną możliwością wykorzystywania kompetencji anglistycznych.
  • Badacz języka angielskiego i kultury anglosaskiej: Jako absolwent studiów filologicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich “uzupełniających”), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publiakcje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami filologicznymi i kulturą danego kraju.
  • Dziennikarz, pracownik mediów anglojęzcznych: Media anglojęzyczne królują na całym świecie – zarówno klasyczne, jak i internetowe. Dlatego kompetencje ze studiów anglistycznych są dużą przewagą w pracy związanej z informacją i rozrywką. Tam, gdzie liczy się umiejętność doskonałego posługiwania się angielszczyzną w mowie i piśmie. Pomaga bardzo także znajomość literatury anglojęzycznej i innych dziedzin kultury Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Kanady i innych krajów anglojęzycznych. Zastanów się jednak czy nie warto poszukać pracy dziennikarskiej i mediaworkerskiej jako absolwent anglistyki w Polsce lub za granicą. A także jako korespondent polskich mediów w kraju, gdzie język angielski jest językiem urzędowym albo bardzo popularnym wśród mieszkańców.
  • Aglojęzyczny influencer, bloger, vloger, podcaster, youtuber: Można powiedzieć, że język angielski jest drzwiami do budowaniem kariery globalnej w Internecie. Studia anglistyczne mogą więc być dobrą podstawą do budowania kariery jako internetowy lider opinii. Biegłość w posługiwaniu się angielszczyzną w połączeniu z anglosaskim kontekstem kulturowym przekłada się na możliwość budowania zasięgu w grupie obserwatorów oraz wpływanie na ich decyzje związane z biznesem, show businessem, poradnictwem i innymi sferami życia.
  • Promocja kultury polskiej za granicą i anglojęzycznej w Polsce: Filologia angielska skupia się nie tylko na języku, ale i na kulturze Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Kanady i innych krajów anglojęzycznych. A przypada na nie lwia część kultury globalnej – filmu, literatury, muzyki, show businessu. Znajomość języka angielskiego pozwala więc być mostem między Polską, a innymi krajami, gdzie angielski jest powszechnie znany. Warto pomyśleć o pracy w polskich instytucjach promocji kultury za granicą i zagranicznych instytucjach tego typu działających w Polsce, takich jak British Council.
  • Anglojęzyczny rzecznik prasowy, PR-owiec, marketingowiec: Dla absolwenta studiów anglistycznych atrakcyjną drogą rozwoju jest także kształtowanie opinii publicznej i budowanie wizerunku w mediach, w tym w mediach społecznościowych. Globalizacja gospodarki wpływa na potrzeby polskich firm szukających możliwości dotarcia do audytorium zagranicznego, gdzie wymagana jest płynna znajomość angielszczyzny. Można także wyjechać do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Kanady i innych krajów anglojęzycznych, żeby tam szukać zatrudnienia w sferze marketingu i public relations.
  • Praca w biznesie międzynarodowym: Znakomita znajomość języka angielskiego to możliwość ścieżki kariery w biznesie. Nie tylko z powodu światowego znaczenia gospodarki USA, ale ze względu na popularność angielszczyzny w korporacjach, także pochodzących z innych krajów. Międzynarodowe firmy chcą mieć na swoim pokładzie osoby umiejące perfekcyjnie porozumieć się z kontrahentami w języku angielskim, znających specyfikę anglosaskiego kręgu kulturowego. To zarówno praca dla zagranicznych korporacji działających w Polsce lub za granicą – przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i innych krajów anglojęzycznych. To także możliwość kariery w działach handlu zagranicznego i zagranicznych przedstawicielstwach polskich przedsiębiorstw.
  • Anglojęzyczny pisarz, poeta, copywriter, dramaturg, scenopisarz: Jako absolwent filologii angielskiej możesz pomyśleć o łączeniu kompetencji językowych z kreatywnością przy tworzeniu w tym języku dzieł literackich w poszczególnych dziedzinach kultury. Możesz pisać po angielsku powieści, opowiadania, eseje, utwory poetyckie, dzieła dramatyczne, scenariusze filmów i seriali. Aktywność taka może być związana z przygotowaniem anglojęzycznych “copy” czyli treści przekazów marketingowych, tekstów reklam i materiałów na strony internetowe przy zachowaniu wymogów SEO.
  • Broker anglojęzycznych informacji: Wyniesione ze studiów anglistycznych wysokie kompetencje językowe i umiejętność przedzierania się przez ogromne zasoby wiedzy, mogą być przepustką do infobrokeringu. Jesteś w stanie budować swoją karierę jako infobroker w mediach, firmach i instytucjach, wyszukując, weryfikując, przetwarzając i interpretując zasoby danych dostępnych w języku angielskim.
  • Praca w turystyce międzynarodowej: Znajomość języka angielskiego i kultury krajów anglojęzycznych to idealna możliwość zrobienia kariery w organizacji i realizacji wakacji za granicą i wycieczek zagranicznych. Nic więc dziwnego, że to ciekawa możliwość zawodowa dla absolwentów filologii obcej. Jeśli lubisz relacje międzyludzkie, to turystyka i rekreacja międzynarodowa będzie świetną możliwością wykorzystywania kompetencji z anglistyki.
  • Praca w urzędach i instytucjach: Absolwent studiów anglistycznych to dobry kandydat do budowania pozycji urzędnika, eksperta i polityka w międzynarodowej rzeczywistości. Język angielski to jeden z głównych języków takich instytucji, jak Unia Europejska, NATO, ONZ i jego agendy. Dzięki biegłości językowej oraz znajomości kulturowej absolwent anglistyki może budować swoją pozycję cywilnych i mundurowych instytucjach zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, zapewnieniem globalnego bezpieczeństwa oraz rozwojem współpracy między państwami.
  • Amerykanista: Jako absolwentka i absolwent amerykanistyki będziesz mieć możliwość wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności związanych ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. To możliwość pracy naukowej, dziennikarskiej, kulturoznawczej, doradczej, eksperckiej, aktywności publicznej – w tym politycznej. Tam, gdzie kompetencje amerykanisty są wysoko cenione – na różnych stanowiskach w instytucjach i placówkach kulturalnych, samorządzie, instytucjach państwowych, administracji rządowej, organizacji publicznych i trzeciego sektora (NGO), w szczególności w zakresie współpracy z instytucjami USA i Kanady, a także z NATO, ONZ oraz Unią Europejską

Rynek pracy w Poznaniu i Wielkopolsce

Rynek pracy w Poznaniu jest bardzo atrakcyjny dla absolwentów uczelni. Wiele szkół wyższych stara się utrzymywać dobre relacje z kluczowymi pracodawcami w regionie, co ułatwia studentom płynne wejście na rynek pracy. W samym Poznaniu działa około 114 tysięcy firm. Na koniec 2020 roku stopa bezrobocia w Poznaniu wynosiła 2,1%, a stopa bezrobocia w całym województwie 3,7%. To doskonały wynik, który jest dużo niższy niż średnia krajowa i plasuje się w czołówce w całej Unii Europejskiej. Właśnie dlatego wielu kandydatów wybiera Poznań na miejsce studiowania. Największe firmy z siedzibą w Poznaniu to Enea S.A., Volkswagen Poznań Sp. z o. o., Grupa Muszkieterów, GlaxoSmithKline Pharmaceuticals, Kompania Piwowarska S.A, Selgros Sp. z o. o., Żabka Polska S.A., Arctic Paper S.A., Bridgestone Poznań Sp. z o. o., Komputronik S.A., czy Exide Technologies. Ponadto w mniejszych miejscowościach w regionie znajdują się siedziby Jeronimo Martins Polska S.A. (właściciel Biedronki), Grupa Eurocash, Lidl Polska, Imperial Tobacoo Polska S.A., Grupa Raben, PBG S.A., MAN Bus Sp. z o. o., czy Solaris Bus & Coach S.A. To tylko największe z firm, które cały czas potrzebują wysokiej klasy specjalistów różnych kierunków studiów. Zatrudnienie znajduje wielu absolwentów kierunków technicznych, humanistycznych, związanych z marketingiem i nowymi mediami, chemicznych, logistycznych i nie tylko. W Wielkopolsce bardzo wysoko rozwinięta jest kultura rolna, co zauważycie w nowoczesnych gospodarstwach. Ponadto to doskonałe miejsca do znalezienia pracy, jeszcze w trakcie studiowania. Pod tym kątem oferta dla studentów w Poznaniu i w województwie wielkopolskim jest naprawdę bardzo atrakcyjna, a niska stopa bezrobocia sprawia, że coraz więcej osób chce podjąć studia w tym regionie Polski.
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję