Site logo

Poziom wykształcenia Polaków ciągle wzrasta

ksikiJak donoszą wstępne wyniku spisu powszechnego przeprowadzonego w roku 2011 przez Główny Urząd Statystyczny, poziom wykształcenia Polaków cały czas wzrasta. Szczególnie wzrost ten widać wśród ludzi z wykształceniem wyższym, których udział w społeczeństwie w 2002 r. wynosił 9,9%, a w 2011 r. 17,5%.
Jak wynika z przeprowadzonego spisu poziom edukacji Polaków cały czas dynamicznie wzrasta. Tą pozytywną tendencję widać to na każdym szczeblu edukacji, lecz najbardziej wśród grupy osób z wykształcenie wyższym. Procent osób z wykształcenie ponadpodstawowym w 2002 r. z poziomu 66,9% wynosił w 2011 do 78,7%. Odsetek osób z wykształceniem średnim utrzymuje się na podobnym poziomie ok. 33%. Natomiast znacząco obniżył się udział osób z wykształceniem podstawowym oraz podstawowym nieukończonym – do poziomu ok. 19,8%.

Moda na studia wyższe cały czas trwa. Uczelnie muszą liczyć się z tym, że dziś co drugi maturzysta nie skończy swojej edukacji na szkole średniej. Z drugiej jednak strony, powinny wziąć także pod uwagę fakt, że ich poziom przygotowania do studiów, a następnie studiowania będzie znacznie zróżnicowany. Umasowienie szkolnictwa wyższego powoduje, że uczelnie muszą mieć szeroką ofertę edukacyjną, aby zaspokoić oczekiwania swoich studentów. Musi znaleźć się tam miejsce dla osób, z których w przyszłości wyodrębni się młoda kadra naukowa, oraz także i dla tych, którzy wykształcenie wyższe traktują jako zawodowe i jest ono im wyłącznie potrzebne do znalezienie odpowiedniego miejsca na rynku pracy.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję