erasmus plus logoWiele osób twierdzi, że wyjazd na Erasmusa to marnotrawienie czasu, który można spożytkować np. na zdobycie konkretnego doświadczenia zawodowego. My jednak nie możemy się z tym zgodzić! Niezwykła przygoda i niezapomniane wspomnienia to tylko warstwa powierzchniowa międzynarodowej wymiany studenckiej. Dzisiaj, uczestnictwo w programie Erasmus+ jest przede wszystkim ważnym, kulturowym doświadczeniem, które wzbogaci nie tylko Twoje wnętrze, ale również usprawni praktyczne umiejętności, niezbędne w karierze zawodowej. Jak? Zapraszamy do lektury!


Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli co oferuje program Erasmus+? Dzięki niemu studenci mogą zrealizować wybraną część swojego programu studiów na jednej z zagranicznych uczelni, która bierze udział w programie. Długość pobytu może wynieść od 3 do nawet 12 miesięcy w ramach jednego roku akademickiego. Europejscy studenci mogą ubiegać się o udział w programie w dwóch formach:
  • wyjazd na studia, czyli do zagranicznej uczelni, która bierze udział w programie Erasmus,
  • wyjazd na praktykę do zagranicznego przedsiębiorstwa prywatnego, organizacji rządowej lub pozarządowej lub innej instytucji, które współpracuje z uczelnią macierzystą danego studenta.
Z obu form wyjazdu można skorzystać tylko raz na etap studiów (tj. licencjat, inżynierka, magisterka, doktorat). Jeśli jednak będziecie chcieli wyjechać ponownie, to zawsze istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych form współpracy między uczelniami, m.in. wziąć udział w intensywnych kursach Erasmusa pod warunkiem, że w danym projekcie bierze udział Wasz wydział macierzysty, a cały kurs bezpośrednio odnosi się do Waszego profilu studiów. Przy odrobinie szczęścia na pewno znajdziecie coś odpowiedniego.

O tym jak skorzystać z programu Erasmus, jak wygląda rekrutacja, ile wynosi przyznawane stypendium, dowiecie się z wywiadu z Filipem Wypijewskim z Erasmus Student Network.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=11&v=DXahahuR7vE

Gdzie można wyjechać na Erasmusa?

Jako stypendysta Erasmusa możesz wyjechać tylko do kraju uczestniczącego w tym programie. W Erasmusie biorą udział: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania, Chorwacja, Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Turcja.
 
Jak wygląda studia na zagranicznych uczelniach? Czym różnią się od polskich standardów? Polecamy zapoznać się z naszą bazą artykułów "STUDIA ZA GRANICĄ".

Na jakie uczelnie można wyjechać?

Każda uczelnia posiada określoną liczbę zagranicznych partnerów (uczelni partnerskich), z którymi prowadzi wymianę studencką w ramach programu. Szczegółowy wykaz znajdziesz na stronie internetowej swojej uczelni. Możesz także uzyskać szczegółowe informacje u uczelnianego koordynatora projektów wymiany studenckiej.

Jak wygląda proces rekrutacji na Erasmusa? 

Rekrutacja kandydatów może być prowadzona zarówno przez uczelnię, jak i przez poszczególne wydziały. Szczegółowe informacje na temat procesu rekrutacji są przeważnie zamieszczane na stronie internetowej uczelni. Pamiętaj jednak o tym, że możesz wyjechać tylko i wyłącznie do uczelni partnerskiej, która współpracuje z Twoim wydziałem.

Wzory podań i innych, wymaganych dokumentów uzyskasz u koordynatora uczelni lub wydziału ds. wymiany studenckiej. Po złożeniu kompletu zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

Podstawowym kryterium zawsze są wyniki w nauce, czyli średnia uzyskanych przez Ciebie ocen – im wyższa, tym większe masz szanse na zakwalifikowanie do programu. Konieczna jest również biegła znajomość języka obcego, w którym prowadzone będą zajęcia na uczelni, do której będziesz aplikować. Najbardziej prestiżowe i elitarne uczelnie zagraniczne biorą ponadto pod uwagę dodatkowe kryteria, np. aktywny udział w życiu uczelni macierzystej czy osiągnięcia naukowe.

Rekrutacja na Erasmusa nie jest scentralizowana. Harmonogram ustalany jest indywidualnie przez poszczególne uczelnie – najczęściej jednak dokumenty od kandydatów przyjmowane są na początku wiosny. Dokładne informacje znajdziesz na stronie swojego macierzystego wydziału.

O tym gdzie najlepiej pojechać na erasmusa dowiecie się z wideoporadnika naszego redaktora, Damiana.


 

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->