Jak będzie wyglądać nauka na studiach od października 2020 roku? Czy uczelnie dobrze radzą sobie z zagrożeniem koronawirusem? Jak wygląda rekrutacja w czasie pandemii? Wahasz się, czy zacząć studia w tym roku? A może już wiesz, że na razie nie chcesz studiować? Opowiedz nam o swoich planach – wypełnij ankietę.
Co po poprawce?
Co roku część absolwentów liceów i techników nie przystępuje do pierwszej rekrutacji na studia. Część z nich, to poprawkowicze – czekają na możliwość zdawania z “oblanego” przedmiotu. W 2020 roku takich osób jest 44 628, w tym 20 156 absolwentów liceum i 24 482 absolwentów technikum. W sumie stanowią oni grupę 17,2 proc. wszystkich absolwentów, którzy przystąpili do matury. Oni liczą na dodatkowe nabory na studia, które będą miały miejsce we wrześniu, a czasami nawet jeszcze w październiku. Rok wcześniej było to 8,9% zdających maturę. Odsetek poprawkowiczów jest więc niemal dwa razy większy, niż w 2019 roku. Takie osoby z naturalnych powodów wahają się, czy pójdą na studia. Po prostu nie wiedzą, czy zdadzą poprawkę.
Co zamiast studiów?
Inną grupą wahających się “co po maturze”, albo nawet pewnych, że “nie idę w tym roku na studia” są osoby rozważające alternatywy. Czasem jest to wyjazd za granicę, zrobienie sobie roku przerwy tzw. gap year. Czasami takie osoby uznają, że wystarczy im świadectwo szkoły średniej, żeby od razu pójść do pracy. Spora część tak myślących osób to absolwenci techników, którym niekiedy wystarczą same egzaminy zawodowe. Mało tego, niektórzy nawet nie podchodzili do matury, nie myśleli o studiach.
Czy studiować w czasie pandemii?
Jednak w 2020 roku pojawił się dodatkowy czynnik wpływający na wahanie lub niechęć do rekrutacji na studia. To pandemia koronawirusa. Wiadomo już z grubsza, jak powinno wyglądać studiowanie, nawet jeśli będzie ogłoszone przez rząd zaostrzenie reżimu sanitarnego. Jednak każdy wie, że zagrożenia nie da się uniknąć w 100%. Część kandydatów może też wątpić, czy wybrana uczelnia jest dobrze przygotowana do przestrzegania zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Poza tym dla sporej części kandydatów powodem wahania się może być ograniczenie tzw. “życia studenckiego”. Czy iść na studia, skoro nie ma pewności, czy będą odbywały się imprezy studenckie, juwenalia? Czy będzie możliwa aktywność w kołach naukowych, wyjazdów konferencje naukowe, prace terenowe? Czy będzie można pojechać studiować za granica na Erasmus+? Co z przebywaniem w akademikach? Te wszystkie pytania mogą nurtować tegorocznych maturzystów.
Jesteś maturzystką albo maturzystą? Wypełnij ankietę!
Takie właśnie pytania i wątpliwości wpływają do naszej redakcji portalu Studia.pl. Chcemy napisać o nich, zbadać jak bardzo one wpływają na Twoją decyzję, co robić po maturze. Prosimy – wypełnij ankietę. Daj znać, czy na 100% już wiesz, czy pójdziesz na studia, czy wahasz się, czy może “na teraz” odpuszczasz decyzję o sierpniowej rekrutacji na uczelnie. Jeśli możesz uzasadnić wybór – tym lepiej. Najciekawsze wypowiedzi umieścimy w artykule podsumowującym nasze badanie opinii.