Co zrobić, aby egzamin maturalny 2022 nie został unieważniony?

Mam nadzieję, że nie będziecie mieć takich rozterek, ale lepiej dmuchać na zimne i wiedzieć w jakich sytuacjach Wasz egzamin może zostać unieważniony.

Nie wnoś niedozwolonych pomocy

Pamiętajcie, że na egzaminie maturalnym roku można mieć ze sobą czarny długopis lub pióro. Koniecznie zabierzcie ze sobą legitymację szkolną bądź dowód osobisty i zgłoście się do szkoły odpowiednio wcześniej.

Matura może zostać unieważniona jeśli egzaminator stwierdzi, że podczas trwania egzaminu niesamodzielnie rozwiązujecie zadania lub wnieśliście do sali egzaminacyjnej urządzenia telekomunikacyjnego (tablety, telefony itp.) lub jakiekolwiek przedmioty, które nie zostały wymienione w wykazie przyborów i materiałów pomocniczych CKE.

Poradnik maturzysty

Jeśli szukasz innych ważnych informacji o egzaminie dojrzałości – zobacz nasz serwis maturalny.

Nie zakłócaj przebiegu

Nie wolno zakłócać przebiegu egzaminu zarówno części pisemnej jak i ustnej.

Nie ściągaj

Egzamin maturalny może również zostać unieważniony podczas sprawdzania pracy egzaminacyjnej, jeśli osoba sprawdzająca stwierdzi niesamodzielne rozwiązywanie przez zdającego zadań zawartych w arkuszu egzaminacyjnym z danego przedmiotu w części pisemnej, a także zauważy jednakowe sformułowania wskazujące na udostępnienie rozwiązań innemu zdającemu lub korzystanie z rozwiązań innego zdającego.

Nie zabieraj nic do domu

Unieważnienie może również nastąpić w przypadku zaginięcia lub zniszczenia prac egzaminacyjnych lub kart odpowiedzi i braku możliwości ustalenia wyniku części pisemnej egzaminu,

Nie łam innych przepisów

Unieważnienie może również nastąpić stwierdzenia naruszenia przepisów dotyczących przeprowadzania egzaminu, na skutek zastrzeżeń zgłoszonych przez zdającego lub z urzędu, jeżeli to naruszenie mogło wpłynąć na wynik danego egzaminu

Co, jeśli matura unieważniona?

Osoba, której egzamin został unieważniony może przystąpić do niego ponownie w przyszłym roku.

Osoba, która przystąpiła do egzaminu maturalnego tylko z jednego przedmiotu dodatkowego i której ten egzamin unieważniono, nie zdała egzaminu maturalnego.

Źródło: CKE

Sprawdź studia i uczelnie

Jeśli myślisz już o tym, co studiować, sprawdź ofertę kierunków studiów w Polsce.

Poradnik kandydata na studia

Zdajesz maturę, ale jeszcze zastanawiasz się, co studiować? Szukasz porad, w jaki sposób wybrać uczelnię, kierunek studiowania, specjalność? Nie wiesz, co lepsze – studia dzienne czy zaoczne, bezpłatne czy płatne? Jak wygląda rekrutacja? Zapisz się do naszego newslettera – będziesz dostawać ciekawe informacje, które będą przydawały się zaraz po maturze.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Matura
Redakcja Studia.pl

Gdzie po maturze?

Matura to dla uczniów ostatnich klas liceum i technikum godzina zero. To jeden z najważniejszych egzaminów. Egzamin dojrzałości jest przez wielu uważany za kluczowy sprawdzian

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję