Site logo

Pączkiem w informatyka

Przedsiębiorstwa z branży IT bywają bardzo pomysłowe przy okazji poszukiwania kandydatów na wolne stanowiska. Część firm wybiera tradycyjny model procesu rekrutacji, a inne preferują bardziej nowatorskie i nieszablonowe metody, np. rozdawanie pączków z ukrytą wiadomością. Nie można się jednak dziwić – za dwa lata w skali Unii deficyt informatyków może sięgnąć 900 tys.

Wrocławski Park Technologiczny był „świadkiem” niecodziennego zdarzenia. Widok hostess, które rozdają coś przechodniom nie jest jednak niczym nowym, prawda? Teoretycznie tak, ale w tym przypadku było inaczej. Piękne hostessy rozdawały pączki zapakowane w firmowe pudełka Luxoftu (rosyjskiego przedsiębiorstwa z branży IT). W środku opakowania znajdowała się zaszyfrowana wiadomość z dwiema, interesującymi propozycjami:
1. Dla informatyków – oferta pracy dla Luxoftu.
2. Dla osób, które znają dobrego informatyka – nagroda w wysokości 4 tys. zł za ich polecenie.

Przyznacie, że to nowatorski sposób na przyciągnięcie pracowników? Do tego słodki i kaloryczny.

Akcje tego typu zapewne będą organizowane coraz częściej. Jest to spowodowane ostatnimi wynikami badań, które przeprowadziła Komisja Europejska – w 2015 roku może zabraknąć nawet do 900 tys. specjalistów z branży IT. Polska nie stanowi w tej materii wyjątku – liczba ofert pracy, które pojawiają się na portalach rekrutacyjnych ciągle rośnie. Do najbardziej poszukiwanych specjalistów należą programiści znający języki Java.Net i C++

Istnieje jeszcze jeden problem, na który coraz częściej zwracają uwagę pracodawcy – brak doświadczonych pracowników. Młodzi absolwenci informatyki i kierunków pokrewnych bardzo często decydują się na emigrację do krajów Europy Zachodniej i Skandynawii, gdyż mogą tam liczyć na zarobki trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Czy ta znacząca różnica może wpłynąć na poziom rozwoju polskiej gospodarki w najbliższych latach? Polscy politycy wskazują, iż młodzi ludzie są przywiązani do swojego kraju i tradycji. My uważamy, iż „Pieniądz rządzi światem”, jak mawiał Trygve Gulbranssen.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję