Site logo

Najbardziej “zielona” ochrona środowiska w Polsce

Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego ma jedno z najdłuższych w Polsce doświadczeń w prowadzeniu kierunku ochrona środowiska. Już od 20 lat absolwenci tych studiów znajdują pracę w licznych firmach i instytucjach “zielonej gospodarki”. Wydział jako jeden z nielicznych w zachodniej Polsce ma uprawnienia akademickie w obszarze ochrony środowiska. To znaczy, że może prowadzić studia doktoranckie oraz nadawać tytuł naukowy doktora.

W związku z ekogospodarką

Roczne nakłady na ochronę środowiska w Polsce przekraczają już 12 mld zł i od kilku lat systematycznie rosną. To jeden z najbardziej dynamicznie rosnących obszarów gospodarki narodowej. Sprzyjają mu regulacje krajowe i unijne, wymuszające działania proekologiczne w instytucjach, samorządach i przedsiębiorstwach komercyjnych. Owocem tego wzrostu jest rosnące zapotrzebowanie na ekspertów zajmujących się działaniami związanymi z ochroną przyrody.

Z kolei potencjał Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego sprzyja budowaniu praktycznych programów studiów. Doskonałą bazę dydaktyczną stanowią Ogród Botaniczny oraz tworzone Centrum Bioróżnorodności. W strukturach utworzonego w Nowym Kisielinie Parku Naukowo-Technologicznego powstało Centrum Innowacji “Technologie dla Zdrowia Człowieka”. Jest to miejsce badań naukowych w obszarze life science dla studentów i pracowników WNB, a w ich ramach – realizacji prac dyplomowych na II i III stopniu studiów). 

Dlatego program studiów ochrona środowiska na Uniwersytecie Zielonogórskim zawsze był silnie sprofilowany na zdobywanie praktycznej wiedzy i użytecznych umiejętności. Zmieniał się w ciągu 20 lat od jego powołania – zgodnie z oczekiwaniami rynków pracy. 

Przedmioty z jakimi spotkasz się na I roku studiów licencjackich studiując ochronę środowiska na Uniwersytecie Zielonogórskim to m.in.: biologia roślin, biologia zwierząt, chemia ogólna i nieorganiczna, chemia organiczna, fizyka dla przyrodników, geologia i geomorfologia, gleboznawstwo, matematyka dla przyrodników, ochrona własności intelektualnej, prakseologia, prawo i ekonomia w ochronie środowiska, statystyka w naukach o środowisku, technologia informacyjna, wstęp do biotechnologii, zagrożenia cywilizacyjne i zrównoważony rozwój.

Przedmioty z jakimi spotkasz się na I roku studiów magisterskich studiując ochronę środowiska na Uniwersytecie Zielonogórskim to m.in.: szkodniki roślin ozdobnych i ich zwalczanie, choroby roślin ozdobnych i ich zwalczanie, genetycznie modyfikowane organizmy, organizacje pozarządowe w ochronie środowiska, ekologia środowiska pracy.

Pożądani ekoeksperci 

Program kierunku ochrona środowiska został ukształtowany na Uniwersytecie Zielonogórskim taki sposób, żeby studenci zdobywali wiedzę i umiejętności oczekiwane przez pracodawców lub mogli sami uruchamiać z powodzeniem działalność gospodarczą. Uniwersytet Zielonogórski wspiera ich, chętnie tworząc z absolwentami spółki typu spin off  czyli służące do zastosowania komercyjnego działalności badawczej. 

Jedną z najbardziej cenionych kwalifikacji absolwentów ochrony środowiska na Uniwersytecie Zielonogórskim jest sporządzanie ekspertyz przyrodniczych, takich jak:

  • ocena przyrodnicza drzew (przed wycinką konieczna jest ocena, czy drzewa nie są zasiedlone przez chronione gatunki),
  • ocena ornitologiczna i chiropterologicznej ocieplanych budynków (przed termomodernizacją budynku konieczna jest ocena, czy nie zostaną zniszczone siedliska ptaków i nietoperzy),
  • realizacja programów rolnośrodowiskowych (eksperci potrzebni do oceny, czy na danym terenie są określone gatunki, co pozwala na dodatkowe dopłaty),
  • sporządzanie planów obszarów Natura 2000 oraz ochrony rezerwatów, parków krajobrazowych, ochrony parków narodowych,
  • sporządzanie opracowań ekofizjograficznych dla województwa i mniejszych jednostek administracyjnych,
  • realizacja monitoringu ornitologicznego i chiropterologicznego farm wiatrowych,
  • sporządzanie ekspertyz przyrodniczych przedinwestycyjnych.

Absolwenci Wydziału przygotowani są także do pracy zawodowej w różnego typu instytucjach w obszarze nauk przyrodniczych, rolniczych, leśnych, weterynaryjnych, medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk ścisłych. Nabyte umiejętności pozwalają na podejmowanie pracy w laboratoriach medycznych, analitycznych i badawczych, firmach przemysłu spożywczego, farmaceutycznego czy też związanych z ochroną środowiska, oraz takich, w których praca jest związana z wykorzystaniem i zastosowaniem materiału biologicznego.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję