Czasem portfel nie mieści się w kieszeni lub w torebce? Bądź gubi się na imprezie? Brak portfela to już nie problem. Mam dla ciebie rozwiązania proponowane przez banki, z których usług i produktów najczęściej korzystają studenci.
Popularność mobilnej bankowości stale wzrasta wśród studentów. Jak pokazują badania przeprowadzone przez WIB oraz Parlament Studentów RP, 3 na 4 studentów co najmniej raz w tygodniu dokonuje płatności za pośrednictwem smartfona bądź tabletu. Nic dziwnego, gdyż funkcje, jakie oferuje nam bankowość mobilna, znacznie ułatwiają codzienne bankowanie, pozwalając nam na dostęp do konta z urządzenia przenośnego, niezależnie od tego, gdzie akurat się znajdujemy. Jedną z nich są np. powiadomienia PUSH, czyli krótkie i bezpłatne komunikaty wysyłane przez bank na urządzenia mobilne i informujące m.in. o wpływie wynagrodzenia, potwierdzeniu płatności kartą debetową czy nieudanej próbie logowania do bankowości internetowej bądź mobilnej. Wzrost zainteresowania usługami bankowości mobilnej wynika z tego, że powoli odzwyczajamy się od korzystania z pieniędzy w formie fizycznej. A w kieszeni zamiast drobnych, nosimy smartfony.
Ważne! Bankowość mobilna to nie to samo co bankowość internetowa. Nie należy ich ze sobą mylić ani używać zamiennie. Bankowość mobilna pozwala zarządzać pieniędzmi za pośrednictwem aplikacji banku zainstalowanej na telefonie bądź tablecie. Natomiast bankowość internetowa jest zarezerwowana do korzystania z usług banku wyłącznie za pośrednictwem komputera.
Bankowość mobilna dedykowana jest posiadaczom konta osobistego. Każdy bank ma swoją, indywidualnie stworzoną aplikację do tego. Aby móc z niej skorzystać, należy być posiadaczem przenośnego urządzenia (telefon, tablet z systemem operacyjnym: Android, Windows, iOS) z dostępem do Internetu i dokonać jej instalacji. Za jej pomocą można sprawdzić m.in. stan konta, wykonać przelew czy zastrzec kartę płatniczą. A przede wszystkim skorzystać z nowoczesnych usług płatniczych, jakim jest mobilny portfel. Stworzenie go jest bardzo proste. Wystarczy dodać swoją kartę płatniczą do cyfrowego portfela w telefonie bądź w tablecie. Tworząc mobilny portfel, należy pamiętać, że przyjęte przez banki rozwiązania uzależnione są od dostawców oprogramowania usług bankowych oraz kart płatniczych (mastercard czy visa).
Zatem studencie! Kto powiedział, że musisz za zakupy płacić jak wszyscy, kartą płatniczą? Nikt. Dlatego proponuję, abyś płacił tym, co masz pod ręką, wykorzystując do tego najnowsze technologie. Wystarczy, że dodasz swoją kartę płatniczą do poniższych aplikacji. Aby móc korzystać z poniższych, musisz jedną z nich zainstalować na swoim urządzeniu oraz zapoznać się z regulaminem korzystania z kart płatniczych danego banku. Aby zacząć płacić przy wykorzystaniu którejś z poniższych aplikacji, musisz upewnić się, że sklep akceptuje którąś z poniższych płatności. Każda płatność zostanie pobrana automatycznie z twojego konta. Podczas każdej transakcji jest wykorzystywany wirtualny numer karty. Sklepy nie mają dostępu do twoich rzeczywistych danych, a każdą transakcję powyżej 50 zł potwierdzasz PIN-em (tak samo jak w przypadku płatności kartą płatniczą). Kod PIN może być identyczny jak przy karcie fizycznej.
Mobilna karta płatnicza wydawana jest przez banki w formie wirtualnej. Dzięki niej zapłacisz we wszystkich sklepach akceptujących płatności zbliżeniowe. Aby zapłacić zbliżeniowo, nie trzeba mieć połączenia z internetem ani logować się do aplikacji banku i posiadać plastikowej karty płatniczej. Wystarczy, że odblokujesz ekran telefonu i przyłożysz go do terminala w sklepie.
BLIK to nic innego jak jeden ze sposobów płatności dostępny w aplikacjach mobilnych najpopularniejszych banków komercyjnych: PKO BP, Santander Bank Polska SA, mBank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, Getin Bank, Alior Bank, także T-Mobile Usługi Bankowe, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank pekao SA, jak również w bankach należących do Spółdzielczej Grupy Bankowej. Z aplikacji tej mogą korzystać wszyscy klienci powyżej wymienionych banków, posiadający aplikacje mobilne określonego banku. Blik umożliwia płatności w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, jak również wpłaty w wpłatomatach i wypłaty z bankomatów. Dzięki tej usłudze można wykonywać natychmiastowe przelewy na wskazany numer telefonu pomiędzy klientami różnych banków. Aplikacja dostępna dla telefonów z systemem Android i iOS. Kod BLIK jest zawsze jednorazowy, 6 cyfrowy i ważny 120 sekund. A każdą transakcję należy potwierdzić w swojej aplikacji mobilnej. Korzystanie z BLIK jest bezpłatne.
Uwaga! Oszuści przejmują konta Twoich znajomych na Facebooku. Bądź czujny, kiedy ktoś prosi Cię i podanie kodu BLIK!
Apple Pay (aplikacja dla urządzeń z systemem iOS), Google Pay (urządzenia z systemem Android 5.0 lub nowszym) to funkcje bankowości mobilnej umożliwiające posiadanie portfela zawsze przy sobie. Aby korzystać z możliwości płatności w każdym miejscu, wystarczy dodać mobilną kartę płatniczą do cyfrowego portfela zainstalowanego na telefonie lub tablecie, np. dla iPhone jest to Wallet, poprzez zeskanowanie karty płatniczej bądź wprowadzenia danych tj. numer karty, datę ważności czy kod CVV2.
Natomiast jeżeli chcesz mieć portfel w zegarku, znajdź swój model i połącz go z aplikacją Garmin Pay bądź FitBit Pay. Aby zacząć nim płacić, musisz dokonać w pierwszej kolejności aktywacji cyfrowego portfela, czyli podać czterocyfrowe hasło, otrzymane smsem. Zegarek musisz mieć na ręce cały czas. Jeżeli go ściągniesz lub wyłączysz funkcję pomiaru tętna, przy następnej płatności musisz ponownie aktywować portfel.
Funkcja płatnicza Masterpass pozwala dokonywać płatności za zakupy w internecie oraz aplikacjach, akceptujących tę formę płatności. Dzięki tej funkcji, do swojego cyfrowego portfela możesz dodać aż 10 mobilnych kart płatniczych.
Ważne! Nigdy nie udostępniaj sprzedawcy prawdziwego numeru twojej karty płatniczej. Dlatego, że podczas każdej transakcji płatniczej wykorzystywany jest jej niepowtarzalny, wirtualny numer.
Tylko 16% studentów nie ma zainstalowanej aplikacji bankowej na swoim urządzeniu. A przecież korzystanie z usług bankowości mobilnej niesie za sobą wiele korzyści. Są to m.in. oszczędność czasu czy niezależność pozwalająca zarządzać pieniędzmi z każdego miejsca na ziemi. Zatem, jak najszybciej dodaj swoją kartę do portfela cyfrowego i płać telefonem bądź zegarkiem.
Wygodnego bankowania!
dr Iza Gontarek