MBA – co to za studia?

Studia MBA w pigułce – podstawowe informacje o tym rodzaju kierunków podyplomowych. Dla kogo są przeznaczone, jaka jest ich tematyka, jakie są główne rodzaje MBA? Poniżej przeczytasz podstawowe informacje, a więcej dowiesz się w naszym Kompendium dla kandydatów na studia MBA.

Czym są MBA?

Master of Business Administration, bo tak rozwija się z angielska skrót MBA, to typowe studia podyplomowe skierowane dla kadry menedżerskiej. Swoje korzenie mają w USA, gdzie powstały już w latach pięćdziesiątych XX wieku. Do polski ten model studiów przywędrował znacznie później, jednak jest dziś niezwykle popularnym sposobem na poszerzanie wiedzy i zdolności biznesowych.

Dla kogo MBA?

MBA to studia specjalistyczne przeznaczone dla kadry menedżerskiej. Charakteryzują je przede wszystkim dwie rzeczy: są drogie, ale jednocześnie bardzo efektywne. Być może to duże uproszczenie, jednak w świecie biznesu panuje powszechna opinia, że studia te torują ścieżkę do wielkiej kariery.

Program MBA

W kursach MBA bardzo dużą wagę przykłada się do umiejętności praktycznych. Stąd w programie studiów można znaleźć zajęcia ekonomii i analizy ilościowej, ale są także z umiejętności prowadzenia negocjacji i prezentowania zdolności decyzyjnych. Innymi podstawowymi zajęciami na MBA są m. in. księgowość, finanse, marketing, zarządzanie przedsiębiorstwem i korzystanie z systemów informacji, prawo, oraz tzw. human resources czyli zarządzanie zasobami ludzkimi.

Rodzaje MBA

Studia te trwają z reguły dwa lata. Wyróżnia się przede wszystkim 4 rodzaje studiów MBA:

  • podstawowe MBA (dla zawodowych menedżerów)
  • EMBA (Executive Master of Business) – dla najbardziej doświadczonej kadry menedżerskiej,
  • global executives (dla menedżerów pracujących w instytucjach międzynarodowych)
  • branżowe, tematyczne, skierowane do kadry menedżerskiej o określonej specjalizacji (np. finansiści, HR, IT i in.)

Programy MBA w Polsce

Szukasz programu MBA dla siebie? Sprawdź ofertę polskich uczelni tego rodzaju studiów menadżerskich,

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Jakie informacje o kierunku studiów są ważne?
Jak powinien wyglądać idealny opis kierunku studiów? Jeśli szukasz studiów – możesz wskazać, co jest dla Ciebie ważne. Jeśli już studiujesz – możesz pomóc przyszłym kandydatkom i kandydatom.