Marzy Ci się kariera w logistyce? Chcesz zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności, które następnie będziesz mógł wykorzystać w pracy zawodowej? Uważasz, że same studia to zdecydowanie za mało i warto łączyć je ze zdobywaniem branżowego doświadczenia? Jeśli odpowiedziałeś „TAK” na wszystkie pytania, to wybór studiów logistycznych pierwszego stopnia, prowadzonych przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu, będzie najlepszą decyzją!
Interesujesz się logistyką?
Jeśli zawsze pasjonowała cię logistyka, transport towarów oraz e-commerce koniecznie sprawdź kierunek logistyka na WSL.
Cieszy nas, że zdecydowałeś się wybrać studia logistyczne na WSL. Pierwszy krok do kariery zawodowej w branży TSL masz już zatem za sobą. Teraz czas na drugi, czyli wybór specjalności, która najbardziej będzie odpowiadać Twoim zainteresowaniom i planom na przyszłość. Do dzieła zatem…
Specjalność: e-commerce
W ciągu najbliższych trzech lat wartość polskiego rynku e-commerce wzrośnie do 60 mld zł. A to dopiero początek, bo o ile w naszym kraju zaledwie 5% całego handlu odbywa się w Internecie, to w Stanach Zjednoczonych ten wskaźnik przekracza już 12% i cały czas dynamicznie rośnie. Jako student tej specjalności uzyskasz kompleksową wiedzą na temat logistycznej obsługi klienta, działań marketingowych, narzędzi informatycznych oraz stosowanych w e-commerce technologii mobilnych. Poznasz także narzędzia służące do zarządzania łańcuchem dostaw, systemy informatyczne wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem i budowanie relacji z otoczeniem, narzędzia e-gospodarki, zasady projektowania aplikacji mobilnych i internetowych oraz modelowania procesów biznesowych w UML.
Całkiem sporo, prawda? Wypada również dodać, że Twój przyszły pracodawca na pewno doceni Twoje kompetencje. Zarobki w branży TSL rosną bardzo dynamicznie, więc możesz spodziewać się pensji na satysfakcjonującym poziomie już rok po ukończeniu studiów.
– Absolwenci tej specjalności mogą się pochwalić interdyscyplinarnym przygotowaniem do pracy. Ich wiedza i umiejętności pozwolą znaleźć dobrze płatną, interesującą pracę, zarówno w przedsiębiorstwach dystrybucyjnych, produkcyjnych, jak i usługowych – przekonuje Adam Koliński, opiekun specjalności e-commerce i technologie mobilne w logistyce.
Pracodawcy bardzo cenią kandydatów, którzy jeszcze w trakcie studiów starają się zdobyć dodatkowe kompetencje. Wybierając studia logistyczne na WSL możesz uzyskać certyfikat ECDL z zakresu „Podstawy pracy w sieci (B2)”, certyfikat „Zaawansowana grafika menedżerska i prezentacyjna (A4)” oraz dyplom ukończenia kursu z systemu iScala realizowanego według teorii organizacji MRP II.
Studia to jedna strona medalu, ale Ciebie zapewne interesuje kim możesz zostać po ich ukończeniu, prawda? Lista potencjalnych stanowisk przedstawia się następująco:
- specjalista ds. obsługi klientów,
- ekspert ds. handlu elektronicznego,
- specjalista ds. logistyki,
- administrator platform obsługi sprzedaży internetowej,
- planista wysyłek w sklepie internetowym.
Pamiętaj jednak o tym, że branże IT oraz TSL cały czas się rozwijają, tak więc za trzy lata (gdy już skończysz swoje studia) mogą powstać zupełnie nowe zawody, w których bez problemu się odnajdziesz.
Przed zapoznaniem się z dwoma kolejnymi specjalnościami możesz obejrzeć fajny materiał video, z którego dowiesz się dlaczego warto wybrać właśnie logistykę.
Specjalność: transport i spedycja
Ta specjalność realizowana jest pod patronatem dwóch wielkich przedsiębiorstw logistycznych – KUEHNE+NAGEL oraz allsafeJUNGFALK. Co to oznacza dla Ciebie? Będziesz zarówno uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez pracowników tych firm, jak i kształcić się według konsultowanych przez nich programów nauczania.
Studia na specjalności „Transport i spedycja” zapewnią Ci możliwość zdobycia kompleksowej wiedzy z zakresu organizacji transportu krajowego i międzynarodowego o specjalności osób i rzeczy, bhp, przewozu towarów niebezpiecznych. Integralną częścią studiów na tej specjalności są również zagadnienia, których opanowanie zwalnia z części pisemnej egzaminu na Certyfikat Kompetencji Zawodowej Przewoźnika Drogowego. Ponadto studenci mają możliwość zdobycia certyfikatów branżowych i językowych PEARSON.
A co po studiach? Kariera zawodowa zapowiada się bardzo obiecująco, gdyż pracodawcy cały czas powtarzają, że brakuje im odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów. Kim chcesz zatem zostać? Kierownikiem w przedsiębiorstwie transportowym i spedycyjnym, spedytorem krajowym i międzynarodowym, specjalistą ds. transportu towarów niebezpiecznych czy specjalistą zarządzającym transportem drogowym? Wybór należy do Ciebie. Od siebie dodamy jedynie, że Twoje miesięczne zarobki znacznie będą przekraczać średnią krajową.
Specjalność: logistyka w handlu i dystrybucji
W Polsce działa ponad 400 tysięcy sklepów, 7,5 tysiąca supermarketów, hipermarketów i domów towarowych. Mamy 70 tysięcy lokali gastronomicznych i 6,8 tysiąca stacji benzynowych. Czy magia tych liczb nie jest wystarczająco duża, abyś zastanowił się nad zdobyciem zawodu logistyka handlu i dystrybucji? Sam widzisz: miejsc pracy na pewno nie zabraknie… Szczególnie, że partnerami tej specjalności są Volkswagen Group Polska oraz Żabka Polska. Dzięki współpracy z tym logistycznymi gigantami, będziesz nie tylko uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez pracowników tych firm, ale również kształcić się według konsultowanych przez nich programów nauczania. Dodatkowo, zdobędziesz doświadczenie podczas staży i praktyk zawodowych zarówno w Volkswagen Group Polska i Żabce, jak i w innych, podobnych przedsiębiorstwach.
Postaw się teraz na miejscu rekrutera, który stoi przed dylematem: zatrudnić Ciebie, czyli osobę, która ma ukończone studia i posiada już konkretne, praktyczne doświadczenie branżowe czy absolwenta innej uczelni, który w ręce ma tylko i wyłącznie dyplom ukończenia studiów i puste CV? Kogo byś wybrał?
Jeśli wybierzesz specjalizację „Logistyka handlu i dystrybucji”, to od pierwszego dnia będziesz przygotowywany do przyszłej kariery zawodowej. W trakcie studiów w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu opanujesz zagadnienia związane z gospodarką magazynową i obrotem opakowaniami zwrotnymi, nauczysz się projektować i wdrażać systemy logistyczne oraz posługiwać się aplikacjami informatycznymi wykorzystywanymi w dystrybucji. Dasz sobie również radę z kalkulacją kosztów procesów logistycznych.
Część przedmiotów realizowanych podczas studiów na specjalności „Logistyka handlu i dystrybucji” jest zgodna z wymogami Europejskiego Towarzystwa Logistycznego. Dzięki temu zdobycie specjalistycznych, logistycznych certyfikatów jest łatwiejsze.
A co po studiach? Na rynku pracy już teraz brakuje doświadczonych logistyków. Systematycznie rozwijająca się sieć sklepów, supermarketów i innych placówek handlowych sprawia, że pracodawcy muszą nierzadko konkurować o najlepszych absolwentów. Wysokie zarobki, liczne benefity pozapłacowe i szerokie możliwości dalszego rozwoju zawodowego. Brzmi całkiem nieźle, prawda? Naszym zdaniem warto się skusić na tą ścieżkę.
Interesujesz się logistyką?
Jeśli zawsze pasjonowała cię logistyka, transport towarów oraz e-commerce koniecznie sprawdź kierunek logistyka na WSL.