{{locationDetails}}
Rozwój firm produkcyjnych oraz nowe normy prawne spowodowały rosnące zapotrzebowanie na wyspecjalizowaną kadrę specjalistów do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Każda firma działająca na rynku polskim musi przestrzegać zasad BHP, a dodatkowo każdy pracownik musi być szkolony, co również przekłada się na wspomniane rosnące zapotrzebowanie na specjalistów do spraw BHP. W obszernej kategorii studiów podyplomowych na kierunkach BHP znajdują się programy stworzone z myślą o specjalistach do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, którzy chcieliby rozwijać się i pogłębiać zdobytą wiedzę. Studia podyplomowe z zakresu BHP pozwalają na uzyskanie bardzo specjalistycznej i ukierunkowanej wiedzy, obejmującej również zagadnienia praktyczne i dające dodatkowe uprawnienia. Studia z bezpieczeństwa pracy wymagają od absolwenta ciągłego aktualizowania i dostosowywania zdobytej wiedzy do zmian zachodzących w czasie szybkiego rozwoju całej dziedziny oraz norm prawnych. Absolwent tych kierunków może dzięki edukacji podyplomowej specjalizować się w konkretnym obszarze dziedziny, dzięki czemu staje się specjalistą poszukiwanym na rynku pracy.
Studia podyplomowe od lat cieszą się rosnącą popularnością. W obecnych czasach warto stale podnosić swoje kwalifikacje, co zdecydowanie pomaga w odnalezieniu się na wymagającym rynku pracy. Skorzystanie z oferty studiów podyplomowych może być z jednej strony szansą na uzupełnienie swojego wykształcenia lub nawet pozyskanie całkiem nowych umiejętności w ramach przebranżowienia się. Ich bezsprzecznym atutem jest krótszy czas realizacji programu edukacji, niż w przypadku studiów na stopniach licencjackim, inżynierskim, czy magisterskim. Z oferty studiów podyplomowych mogą skorzystać osoby, które zdobyły minimum wykształcenie licencjackie lub inżynierskie, ale warto każdorazowo zapoznać się z dokładnym regulaminem i zasadami rekrutacji na danej uczelni. Studia podyplomowe najczęściej prowadzone są w trybie niestacjonarnym, czyli weekendowym. Wszystko dlatego, że najczęściej ich uczestnikami są osoby aktywne zawodowo, a uczęszczanie na zajęcia nie powinno kolidować z bieżącymi obowiązkami służbowymi. Oferty podyplomówek można skorzystać zarówno w Krakowie, jak i w mniejszych ośrodkach w Małopolsce. Znajdziecie je zarówno w krakowskich uczelniach publicznych, uczelniach zawodowych i prywatnych także w mniejszych miejscowościach. Ukończenie studiów podyplomowych może pozwolić zdobyć niezbędne kwalifikacje do awansu lub też przebranżowić się. Nauczyciele małopolskich szkół bardzo chętnie korzystają z podypomówek o profilu pedagogicznym. Mnogość dostępnych uczelni i rozbudowana oferta sprawiają, że poziom edukacji jest różny i można go bez problemu dopasować do swoich potrzeb i możliwości. To sprawia, że sektor studiów podyplomowych w Małopolsce cieszy się rosnącą popularnością.
Jesteś absolwentką lub absolwentem bezpieczeństwa i higieny pracy? Znalezienie zatrudnienia nie powinno przysparzać kłopotów, o ile w czasie studiów byłeś aktywny i podejmowałeś wyzwania związane ze zdobywaniem wykształcenia. Co to oznacza w praktyce? W Twoim dorobku jest już kilka dobrych praktyk w znanych i szanowanych firmach u boku świetnych specjalistów ds. BHP, masz pozyskane już pierwsze kontakty zawodowe. Jeśli przynajmniej semestr studiów spędzasz za granicą, np. na Erasmus+, będzie to dodatkowym atutem.
Zadania specjalisty ds. bezpieczeństwa i higieny koncentrują się wokół zapewniania pracownikom odpowiednich warunków wykonywania pracy. Należy znać aktualne przepisy prawa. Słowo “aktualne” nie zostało użyte przypadkowo. Ustawy i rozporządzenia zmieniają się w zawrotnym tempie. Oprócz tego, trzeba umieć analizować w sposób rzetelny i odpowiedzialny zagrożenia oraz możliwości wystąpienia niebezpiecznych sytuacji w zakładzie pracy. Dodatkowo, specjalista musi wykazywać się talentem negocjacyjnym oraz umiejętnością prowadzenia szkoleń.
Rynek pracy w Krakowie wygląda bardzo atrakcyjnie i dodatkowo wpływa na popularność miasta jako ośrodka akademickiego. Uczelnie aktywnie współpracują z renomowanymi pracodawcami, co ułatwia absolwentom start na rynku pracy. W samym Krakowie działa obecnie około 25 tysięcy firm oraz około 75 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych. Według najnowszych danych, bezrobocie w Małopolsce wynosi obecnie 5,5%, a w samym Krakowie wynosi ono poniżej 3%. Absolwenci kierunków technologicznych mogą liczyć na zatrudnienie w firmach, które należą do liderów rynku. Wśród nich znajdują się między innymi Comarch SA, ELTE GPS Sp. z o. o. oraz Synerise. Studenci z kierunków logistycznych mogą być niezbędni praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, w tym między innymi w Matex Transport S.C, czyli prężnej firmie transportowej. Do dużych zakładów pracy w Krakowie koniecznie trzeba zaliczyć również Wawel S.A. (produkcja słodyczy), Walstead Kraków Sp. z o. o. (drukarnia), Capgemini Sp. z o. o. (consulting), TEVA Operations Poland (farmaceutyka), Mota-EGIL Central Europe (branża budowlana), czy Philip Morris Polska (branża tytoniowa), które mają siedziby w Krakowie. Ponadto w Małopolsce siedziby mają Grupa Azoty S.A. GK w Tarnowie, Grupa Valeo w Skawinie, Grupa Maspex w Wadowicach, czy też Synthos S.A. GK w Oświęcimiu. Kraków to bardzo ważne centrum IT w Polsce, co również sprzyja tutejszym absolwentom, kierunków informatycznych. Oferta pracy w Krakowie i Małopolsce jest rozbudowana, dzięki czemu większość osób znajdzie idealne propozycje dla siebie. Dodatkowo region ten jest bardzo atrakcyjny turystycznie, a lokalne Tatry i Podhale to miejsca, które tętnią życiem przez cały rok i tu również łatwo znaleźć zatrudnienie. Rynek pracy przyjazny jest zarówno absolwentom jak i studentom. Pierwsi mogą znaleźć pracę bezpośrednio w swoim zawodzie, studenci mogą zdobywać doświadczenie zgodne z kierunkiem studiów lub pracować w zupełnie innej branży, pozyskując w ten sposób środki na swoje utrzymanie. Pod tym względem Kraków i region Małopolski są bardzo wdzięczne. Niska stopa bezrobocia oraz szerokie grono uznanych, dużych pracodawców, to bardzo duży atut i magnes dla kandydatów na studia.