Zarządzanie eksploatacją elektrowni wiatrowych (ZEEW) to inżynierskie studia na Wydziale MechanicznymUniwersytetu Morskiego w Gdyni. ZEEW jest specjalnością w ramach kierunku eksploatacja i diagnostyka systemów technicznych (EDST). Studia są dostępne bezpłatnie - w systemie stacjonarnym oraz w trybie niestacjonarnym (płatne). Trwają 7 semestrów. ZEEW to specjalistyczne studia, przygotowujące do pracy w energetyce odnawialnej, w szczególności morskiej. Absolwenci są przygotowani do pracy na takich stanowiskach w sektorze OZE, jak „engineering manager”, „project engineer” „engineering project manager”. Analitycy rynku pracy przewidują, że w najbliższych latach wystąpi ogromne zapotrzebowaniu na specjalistów od energetyki odnawialnej (ok. 60 tyś. według planu strategicznego rządu RP).
Dla najlepszych studentów istnieje możliwość odbycia praktyki m.in. w firmie PGE Energia Odnawialna S.A.
Program studiowania w specjalności ZEEW może być dobrą alternatywą dla osób szukających studiów na
kierunkach:
energetyka,
energetyka odnawialna,
odnawialne źródła energii (OZE),
mechanika i budowa maszyn,
zarządzanie procesami i projektami inżynierskimi,
inżynieria energetyczna, organizowanie i administrowanie procesami inżynierskimi,
transport-spedycja-logistyka.
Zarządzanie eksploatacją elektrowni wiatrowych na UMG - co to za studia?
Program studiów na specjalności ZEEW, stanowi absolutnie unikatową ofertę na polskim rynku edukacyjnym, nie mającą odpowiedników w ofertach innych krajowych uczelni. Specjalności została tak „wymyślone i zaprojektowane”, aby odpowiadały najaktualniejszym trendom i potrzebom rynku pracy dla inżynierów związanych z energetyką wiatrową.
Koncepcja kształcenia, sylwetka absolwenta, efekty uczenia się i program studiów ZEEW zostały przygotowane w porozumieniu z branżą OZE, aby przekazać kompetencje inżynierskie przydatne na rynku energetyki odnawialnej, w szczególności morskiej. Jeśli zdecydujesz się na UMG na studia w specjalności "zarządzanie eksploatacją elektrowni wiatrowych" (ZEEW) na UMG, zdobędziesz wiedzę specjalistyczną związaną z OZE, ale także kompetencje menadżerskie i udoskonalisz swoje tzw. kompetencje miękkie. Studia trwają 7 semestrów i oprócz solidnej dawki teorii, skupiają się na praktycznym podejściu do nauki. Dostaniesz szansę nie tylko słuchać wykładów, ale też uczestniczyć w rozwiązywaniu problemów, praktykować w laboratoriach oraz brać udział w projektach i seminariach. To wszystko po to, żebyś jak najbardziej aktywnie uczestniczyć w procesie nauki i szybko rozwijać swoje umiejętności.
Blok kompetencji specjalistycznych OZE
Zdobędziesz wiedzę i umiejętności inżynierskie związane z projektowaniem, budową i eksploatacją morskich i lądowych elektrowni wiatrowych.
Poznasz zasady funkcjonowania rynku OZE w Polsce i za granicą, aspekty inżynierskie, prawne, finansowe i logistyczne.
Blok kompetencji menadżerskich
Zdobędziesz umiejętności kierownicze i menedżerskie, które pozwolą ci skutecznie zarządzać projektami inżynierskimi.
Poznasz zasady zarządzania projektami i zespołami ludzkimi i nauczysz się sprawnie realizować zadania związane z sektorem OZE.
Blok kompetencji miękkich:
Nauczysz się negocjować, efektywnie komunikować się z różnymi zespołami oraz przygotowywać dokumentację biznesową i technologiczną.
Dzięki mniejszym grupom zajęciowym i różnorodnym metodom nauczania, łatwiej będziesz rozwijać umiejętności interpersonalne i przywódcze.
Przykładowe przedmioty specjalnościowe:
Wytwarzanie i przesył energii elektrycznej,
Podstawy budowy elektrowni wiatrowych,
Podstawy eksploatacji elektrowni wiatrowych,
Maszyny i urządzenia elektryczne,
Logistyka i spedycja portowo-morska,
Zarządzanie łańcuchami dostaw,
Systemy transportowe w projektach MEW,
Przewóz ładunków nienormatywnych,
Rachunek kosztów w działalności remontowej,
Predykcyjne utrzymanie ruchu,
Analiza niezawodnościowa systemów technicznych.
Praca w energetyce wiatrowej
Branża energetyki wiatrowej, zwłaszcza elektrowni wiatrowych morskich, stanowi obecnie jedno z najszybciej rozwijających się sektorów na rynku pracy. Prognozy analityków rynku energetyki odnawialnej, w szczególności morskiej, mówią o ogromnym zapotrzebowaniu na specjalistów (ok. 60 tyś. w najbliższych latach według planu
strategicznego rządu RP). Sektor OZE jest więc nie tylko atrakcyjnym, ale również perspektywicznym rynkiem pracy dla absolwentów specjalizacji "zarządzanie eksploatacją elektrowni wiatrowych" na takich stanowiskach, jak:
Menadżer projektu w sektorze OZE. Dzięki zdobytym umiejętnościom, absolwent ZEEW może podjąć się pracy na stanowiskach menadżerskich, zarządzając projektami inżynieryjnymi związanymi z energetyką wiatrową.
Inżynier OZE - specjalista ds. budowy elektrowni wiatrowych. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się budową morskich elektrowni wiatrowych, gdzie nadzoruje i koordynuje prace budowlane.
Specjalista ds. energetyki wiatrowej. Praca w firmach zajmujących się produkcją, instalacją i eksploatacją turbin wiatrowych oraz systemów przesyłu energii.
Administrator farm wiatrowych. Praca w portach morskich lub jednostkach administracji publicznej związanych z przemysłem offshore, zajmująca się obsługą i nadzorem farm wiatrowych.
Koordynator ds. eksploatacji elektrowni wiatrowych. Zatrudnienie w podmiotach zajmujących się eksploatacją elektrowni wiatrowych, gdzie nadzoruje i organizuje prace związane z utrzymaniem i serwisem urządzeń.
Inżynier ds. diagnostyki technicznej. Praca w przedsiębiorstwach zajmujących się oceną stanu technicznego maszyn i urządzeń w sektorze energetyki wiatrowej.
Specjalista ds. odnawialnych źródeł energii. Zatrudnienie w jednostkach samorządowych lub firmach konsultingowych, gdzie zajmuje się planowaniem i wdrażaniem projektów związanych z OZE.
Analityk badawczy OZE. Praca w jednostkach badawczo-rozwojowych, gdzie zajmuje się analizą i opracowywaniem rozwiązań technicznych i ekologicznych w energetyce wiatrowej.
Można oczekiwać, że branża energii wiatrowej, zwłaszcza morskiej, dalej będzie się intensywnie rozwijać. W Polsce, według dostępnych danych, prognozy rozwoju sektora wiatrowego są bardzo obiecujące. Planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na Bałtyku, co stwarza ogromną potrzebę specjalistów związanych z planowaniem, budową i eksploatacją tych instalacji. W związku z dążeniem do zrównoważonej energetyki oraz redukcji emisji CO2, Polska coraz bardziej stawia na odnawialne źródła energii, w tym energię wiatrową. Rozwój elektrowni wiatrowych morskich jest kluczowy dla realizacji celów dotyczących produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Budowa i eksploatacja elektrowni wiatrowych, zwłaszcza morskich, to przedsięwzięcie wymagające zaawansowanej wiedzy technicznej i inżynieryjnej. Absolwenci ZEEW będą zaangażowani w pracę nad najnowszymi technologiami w zakresie projektowania, wytwarzania i eksploatacji turbin wiatrowych, systemów przesyłu energii oraz zarządzania infrastrukturą morską. Będą poszukiwani nie tylko przez firmy energetyczne, ale także przez podmioty zajmujące się projektowaniem, budową i eksploatacją infrastruktury morskiej oraz instytucje badawcze i konsultingowe.