Studia podyplomowe trychologia kliniczna na Gdańskim Uniwersytecie Medycznymoferują kompleksową edukację lekarzom, kosmetologom i trychologom.Dają możliwość uzyskania kompetencji do wykonywania zawodu trychologa oraz poszerzają wiedzę i umiejętności związane z diagnozowaniem, terapią i pielęgnacją włosów i skóry głowy. Dotyczą głównie obszaru medycyny i kosmetologii, ale zawierają także informacje przydatne przy prowadzeniu gabinetu trychologicznego.
Trychologia kliniczna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego to studia podyplomowe łączące rzetelną wiedzę kliniczną opartą na najnowszych zdobyczach nauk medycznych z praktycznym podejściem biznesowym. To okazja do zdobycia specjalistycznej, holistycznej wiedzy, która otworzy drzwi do kariery zawodowej i uzyskania kwalifikacji w zakresie trychologii medycznej. "Podyplomówka" jest przydatna także dla osób pracujących lub chcących pracować w sektorze zdrowia i urody, m.in. dietetyków, przy usługach odnowy biologicznej, turystyki zdrowotnej, doradztwie zdrowotnym i derrnokonsultacjach.
Studia podyplomowe prowadzone w Gdańsku przez GUMed na kierunku trychologia kliniczna to studia płatne, odbywają się niestacjonarnie. Opłatę za studia można podzielić na dwie lub cztery raty.
Jak wygląda trychologia kliniczna w Gdańsku na GUMed ?
Studia podyplomowe trychologia kliniczna na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym to specjalistyczne studia podnoszące kompetencje w intensywnie rozwijającej się dziedzinie medycyny estetycznej, dermatologicznej i kosmetologii.Są przeznaczone dla absolwentów studiów I stopnia np. medycznych, kosmetologii, dietetyki lub innych specjalności (pod warunkiem udokumentowania osiągnięć lub działań w zakresie rozwoju trychologii).
Słuchacze nauczą się w praktyce jak prawidłowo diagnozować pacjentów, skutecznie prowadzić terapię trychologiczną oraz odpowiednią pielęgnację skóry głowy i włosów. Program obejmuje nauki kliniczne i nauki podstawowe, a słuchacze będą mieli możliwość zdobycia praktycznych umiejętności, w tym pracy z pacjentami na oddziałach szpitalnych UCK.
Zajęcia będą prowadzone przez zespół lekarzy, w tym dermatologów, farmaceutów, chemików, kosmetologów oraz przedsiębiorców z sektora Health & Beauty. Program zawiera moduły wiedzy z zarządzania i prawa, przydatne osobom przygotowującym się do samodzielnego prowadzenia gabinetów i usług trychologicznych.
Program szkolenia podczas "podyplomówki"
Program obejmuje takie przedmioty, jak:
anatomia, fizjologia i immunologia skóry
chemia medyczna z elementami biochemii
patomechanizmy chorób skóry głowy
podstawy biofarmacji i farmakokinetyki
podstawy pielęgnacji skóry głowy
symptomatologia kliniczna i podstawy terapii chorób skóry głowy
chemia i receptura kosmetyków
implikacje molekularne i komórkowe w trychologii
korelacje kliniczne w trychologii
podstawy pielęgnacji skóry głowy
zarządzanie gabinetem trychologicznym i podstawy brandingu
Czas trwania nauki
Studia podyplomowe z trychologii klinicznej trwają dwa semestry. Zajęcia będą się odbywały 1 - 2 razy w miesiącu w formie dwudniowych lub trzydniowych weekendowych zjazdów (8 zjazdów na semestr). Na zajęcia składają się wykłady (30%) oraz kształcenie praktyczne (70%):
seminaria,
ćwiczenia,
laboratoria.
Zajęcia wykładowe i praktyczne będą odbywać się w salach wykładowych w obiektach dydaktycznych (w tym w Katedrze Chemii Medycznej GUMed), na oddziałach szpitalnych i części ambulatoryjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Praca po trychologii klinicznej
Kompetencje zdobyte na GUMed w Gdańsku podczas studiów podyplomowych z trychologii klinicznej zwiększają szansę na pracę w publicznych i prywatnych placówkach kosmetologicznych i medycznych związanych z leczeniem i pielęgnacją włosów i skóry głowy.
Pracując jako trycholog będziesz zajmować się zawodowo takimi obszarami, jak:
1. Analiza stanu włosów i skóry głowy pacjenta - może to obejmować badania mikroskopowe i trichoskopowe.
2. Diagnozowanie różnych chorób skóry głowy, takich jak łupież, łysienie, zapalenie skóry głowy, grzybice, nieprawidłowa łamliwość i porowatość włosów etc.
3. Planowanie i wdrażanie indywidualnego planu leczenia - może on obejmować farmakoterapię, dietoterapię, a także różne procedury trychologiczne, takie jak mezoterapia skóry głowy, mikronakłuwania, ozonoterapia itp.
4. Prowadzenie konsultacji z pacjentami na temat pielęgnacji włosów i skóry głowy, diety i stylu życia.
5. Monitorowanie efektów leczenia i dostosowywanie go do potrzeb pacjenta.
Jako trycholog kliniczny możesz znaleźć zatrudnienie m.in. w takich miejscach, jak:
1. Kliniki dermatologiczne, kliniki medycyny estetycznej - trycholog może współpracować z dermatologami, chirurgami, lekarzami medycyny estetycznej wspomagając w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry głowy w połączeniu z zabiegami związanymi z medycyną estetyczną.
2. Prywatne gabinety trychologiczne - trycholog może prowadzić własną praktykę, oferując usługi diagnostyczne i terapeutyczne pacjentom z problemami skóry głowy i włosów.
3. Spa i salony piękności, salony kosmetyczne, gabinety kosmetologiczne - niektóre z tych miejsc mogą oferować usługi trychologiczne jako część swojego zakresu zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetycznych.
4. Szpitale, sanatoria, uzdrowiska - zwłaszcza te, które mają oddziały dermatologiczne i prowadzą leczenie i rehabilitację związaną z włosami i tkanką skórną na głowie.
5. Farmaceutyka i branża kosmetyczna - trychologowie są często zatrudniani przez firmy kosmetyczne i farmaceutyczne do pracy w dziale badań i rozwoju, tworzenia nowych produktów, a także jako konsultanci ds. produktów do pielęgnacji włosów.
6. Apteki i drogerie - trychologowie mogą udzielać dermokonsultacji dla klientów zainteresowanych zakupem środków do leczenia skóry głowy i pielęgnacji włosów .