Studia podyplomowe rolnictwo-ogrodnictwo w Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego w Skierniewicach oferują wiedzę i umiejętności m.in. w zakresie prowadzenia produkcji rolniczej z zastosowaniem nowych technologii, wprowadzaniem innowacji, różnicowania produkcji i dywersyfikacji działalności.
Cel studiów
Sprostać wymogom dotyczącym kwalifikacji zawodowych rolniczych, jakie stawiane są beneficjentom ubiegającym się o pomoc finansową z niektórych działań PROW 2014-2020 jak: "Premie dla młodych rolników". Dodatkowo studia pozwolą wnioskodawcom starającym się o pomoc inwestycyjną uzyskać wyższe wsparcie finansowe z działań:
modernizacja gospodarstw rolnych,
inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych,
inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000 lub spełnić inne kryteria w działaniu,
płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi.
Studia pozwolą też uzyskać odpowiednie kwalifikacje osobom chcącym w przyszłości zająć się prowadzeniem działalności rolniczej w tym zakupić grunty rolne, gdzie według nowej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego wymagane jest właśnie posiadanie kwalifikacji rolniczych.
Studia te spełniają również kryterium wykształcenia wyższego rolniczego, które jest jednym z warunków przy ubieganiu się o wpis na listę doradców rolniczych i następnie świadczenie przez te osoby usług doradczych, usług z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym (działanie: „usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym i usługi z zakresu zastępstw).
Czas trwania nauki
Studia podyplomowe trwają 2 semestry, realizowane podczas dwudniowych zjazdów w Brwinowie co najmniej raz w miesiącu (sobota/niedziela), w którym istnieje możliwość przenocowania.
Program studiów
Szeroki zakres programowy studiów pozwoli uczestnikom nabyć wiedzę i umiejętności m.in. w zakresie prowadzenia produkcji rolniczej z zastosowaniem nowych technologii, wprowadzaniem innowacji, różnicowania produkcji i dywersyfikacji działalności w tym pozyskiwania środków finansowych na rozwój gospodarstwa oraz działalności pozarolniczej.
Program podyplomowych studiów obejmuje następujące zagadnienia:
podstawy fizjologii, gleboznawstwa i biologii roślin rolniczych i ogrodniczych,
technologie upraw rolniczych i ogrodniczych (warzywnictwo, sadownictwo, rośliny ozdobne i urządzanie terenów zielonych),
uwarunkowania przyrodnicze i ekonomiczne rolnictwa.
Część zajęć poświęcona będzie systemowi produkcji ekologicznej oraz źródłom energii odnawialnej, Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (w tym działaniu rolnośrodowiskowoklimatycznemu - RŚK oraz dobrej praktyce rolniczej i doradztwu rolniczemu).
Wiedza przekazywana będzie na wykładach w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz w czasie zajęć terenowych przez doświadczonych nauczycieli akademickich i pracowników Instytutu Ogrodnictwa i MRiRW.
Dla kogo studia?
Studia podyplomowe rolnictwo-ogrodnictwo skierowane są dla osób prowadzącemu lub planujących zakupić i prowadzić gospodarstwo rolne.
Rekrutacja
Kandydat na studia podyplomowe musi legitymować się wykształceniem wyższym - licencjackim, inżynierskim, magisterskim. Przyjęcie na studia następuje na podstawie złożonych przez kandydata dokumentów. Postępowanie kwalifikacyjne kandydatów na studia podyplomowe prowadzone jest zgodnie Regulaminem Studiów Podyplomowych PUSB w Skierniewicach.
Osoby zainteresowane studiami powinny dostarczyć następujące dokumenty:
kartę zgłoszenia uczestnictwa (do pobrania na stronie www),