Studia podyplomowe prawo międzynarodowe i służba zagraniczna na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi Wydział Prawa i Administracji.
W ostatnich latach nastąpił gwałtowny rozwój prawa międzynarodowego, którego konsekwencją są liczne przemiany dotyczące państw, roli organizacji międzynarodowych i pozycji jednostek. Widoczna jest zmiana podejścia do obowiązywania i stosowania prawa międzynarodowego w wewnętrznym porządku prawnym wielu państw, rośnie znaczenie orzecznictwa sądów międzynarodowych. Celem studiów jest zapoznanie słuchaczy nie tylko z teorią, funkcjonowaniem i egzekwowaniem prawa międzynarodowego, ale także kwestiami kontrowersyjnymi i mającymi znaczenie praktyczne.
Celem studium jest zapoznanie słuchaczy nie tylko z teorią, funkcjonowaniem i egzekwowaniem prawa międzynarodowego, ale również z kwestiami kontrowersyjnymi i mającymi znaczenie praktyczne.
Absolwenci (np. urzędnicy, wojskowi, dziennikarze zajmujący się stosunkami międzynarodowymi) będą mogli swobodnie poruszać się po tematyce prawa międzynarodowego publicznego oraz korzystać ze źródeł.
Podstawową grupę, do której skierowana jest oferta studiów stanowią osoby zajmujące się zagadnieniami z zakresu prawa międzynarodowego w swojej pracy zawodowej, a także osoby zainteresowane prawem międzynarodowym.
Studia adresowane są do osób z wyższym wykształceniem, które posiadają np. dyplom licencjata lub magistra dowolnego kierunku studiów.
Program studiów (170 godzin) obejmuje dwa bloki. Pierwszy tworzą ogólne zagadnienia prawa międzynarodowego publicznego dotyczące tworzenia tego prawa, jego źródeł oraz podmiotów. Na drugi składają się przedmioty omawiające kwestie szczególnie istotne lub wzbudzające kontrowersje w społeczności międzynarodowej.
Program obejmuje następujące przedmioty:
Wśród wykładowców są: prof. dr hab. Maria M. Kenig-Witkowska, prof. dr hab. Zdzisław Galicki, prof. dr hab. Adam Opalski, prof. dr hab. Stefan Sawicki, dr hab. Katarzyna Myszona-Kostrzewa, dr hab. Karol Karski, dr hab. Mateusz Pilich, dr Elżbieta Mikos-Skuza, dr Rudolf Ostrihansky, dr hab. Tomasz Aleksandrowicz, dr Aleksander Gubrynowicz, dr Tomasz Kamiński, dr Zuzanna Kulińska,
Warunkiem ukończenia studiów jest pozytywne zaliczeniem pięciu egzaminów z wybranych przedmiotów prowadzonych w formie wykładów obejmujących co najmniej 10 godzin akademickich. Pozostałe wykłady i konwersatoria zaliczane są na podstawie obecności.
Dokument uzyskiwany: świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.
Studia trwają dwa semestry.