Polsko-niemieckie studia prawnicze to unikatowy zarówno w Polsce, jak i Niemczech program studiów. To możliwość studiowania dwóch europejskich systemów prawnych w dwóch krajach i dwóch językach jednocześnie. Absolwent otrzymuje dwa dyplomy - Magister des Rechts
Niemiecko-polska szkoła prawa obejmuje trzy kursy:
polskie studia na kierunku prawo - jednolite pięcioletnie studia magisterskie (10 semestrów),
niemieckie studia na kierunku prawo - dwa kursy - studia pierwszego i drugiego stopnia, bachelor (10 semestrów).
Wydział Prawa Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą prowadzi ten kierunek wspólnie z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Atuty studiów:
wybitna znajomość dwóch systemów prawnych,
umiejętności porównawcze,
pogłębione (techniczne) umiejętności językowych,
możliwość zdobywania praktyki prawej w Polsce i Niemczech,
międzynarodowe doświadczenie uczelni.
Jak wyglądają polsko-niemieckie studia prawnicze?
Program wspólnych studiów z prawa na Viadrinie i UAM został tak skonstruowany, aby zapewnić optymalne warunki do zdobycia wiedzy niezbędnej do kontynuowania praktycznego przygotowania do zawodów prawniczych w Polsce lub Niemczech. Daje też wyjątkowe umiejętności do wykonywania czynności w zakresie międzynarodowego obrotu prawnego. Zgodnie z tendencją światową zajęcia są podzielone na duże moduły wiedzy i umiejętności. Zapewniają one nieosiągalną w tradycyjnych planach studiów równowagę między możliwością wyboru przez studenta profilu swojego wykształcenia prawniczego a pogłębieniem teoretycznym i praktycznym tego wykształcenia. Wykłady odbywają się w campusach Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Collegium Polonicum w Słubicach.
Program studiów
W czasie pięcioletniej edukacji studenci prawa zdobywają wiedzę zarówno z zakresu prawa polskiego, jak i niemieckiego (m.in. cywilnego, karnego oraz publicznego). Wykłady z tych przedmiotów prowadzone są w odpowiednim języku. Ponadto studenci uczęszczają na zajęcia z przedmiotów ponadnarodowych (np. historycznych lub międzynarodowych), które są prowadzone przez wykładowców zarówno z Polski, jak i z Niemiec.
Dodatkowo zdobywają kwalifikacje pozaprawnicze w ramach zajęć z umiejętności akademickich oraz praktyk. Poza uniwersalną formułą wykładów studenci odbywają m.in.: interaktywne zajęcia polegające na wspólnym rozwiązywaniu kazusów prawniczych, seminaria polegające na prezentacji i propozycji rozwiązania przez studenta określonego spornego zagadnienia prawnego, symulacje rozpraw sądowych, bądź też symulacje postępowań mediacyjnych. Od typowego modelu wykształcenia na polskich wydziałach prawa, kształcenie na polsko-niemieckim kierunku różni się przede wszystkim znacznym rozbudowaniem wymagań w zakresie samodzielnego, pisemnego rozwiązywania problemów prawnych. Z kolei różnica względem typowego niemieckiego kształcenia na kierunku prawa wyraża się w szerszym poznawaniu przez studentów społecznego kontekstu tworzenia i stosowania prawa.
Moduły przedmiotowe podczas studiów:
słownictwo prawnicze - niemiecki i polski język prawny,
podstawowe kursy (filozofii prawa, wprowadzenie do prawa, logika prawa),
niemieckie i polskie prawo cywilne - umiejętność wypracowywania rozwiązań dla dwóch systemów prawnych w obu językach.
niemieckie i polskie prawo karne - odpowiedzialności karnej na podstawie zarówno niemieckiego i polskiego kodeksu karnego (StGB vs KK),
niemieckie i polskie prawo publiczne - różnice w prawie publicznym państwa federalnego i unitarnego,,
prawo europejskie - m.in. analiza orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS),
prawo międzynarodowe - stosowanie prawa krajowego, unijnego i międzynarodowego,
porównanie prawne i strukturalne - bezpośrednie porównywanie prawa niemieckiego i polskiego we wszystkich trzech głównych dziedzinach prawa,
miękkie umiejętności (retoryka dla prawników, ogólne umiejętności komunikacyjne, negocjacje i mediacje dla prawników),
program stażowy - kancelarie prawne, sądy i inne instytucje prawne w Niemczech i Polsce,
pace naukowe - praca naukowa na temat prawa porównawczego, praca licencjacka, praca magisterska.
Kariera po prawie polskim i niemieckim
Absolwent polsko-niemieckich studiów prawniczych może przystąpić zarówno do aplikacji w systemie niemieckim (jednolita aplikacja dla wszystkich zawodów prawniczych), jak i w systemie polskim (aplikacje specjalistyczne dla poszczególnych zawodów prawniczych). Jest też upoważniony do uczestnictwa w repetytoriach dla niemieckich prawników, czyli prywatnych kilkumiesięcznych kursów szkolących w określonych dziedzinach prawa. Może także szukać możliwości pracy w zawodach prawniczych nieobjętych systemem aplikacji.
Możliwości zatrudnienia to:
klasyczne zawody prawnicze (prawnik, notariusz, sędzia itp.) w Niemczech i Polsce,
organizacje i władze europejskie, międzynarodowe i krajowe,