Kaliskie studia pedagogiczne Uniwersytetu im. A.Mickiewicza w Poznaniu prowadzi zamiejscowy Wydział Pedagogiczno-Artystyczny uczelni . Możesz studiować je na studiach licencjackich i trwają wtedy 6 semestrów oraz na studiach magisterskich (4 semestry). Najważniejszym argumentem, żeby podjąć tutaj studia jest ich program, pozwalający na zdobycie wiedzy i umiejętności pozwalającej na zdobycie dobrej pracy w edukacji, oświacie oraz w systemie resocjalizacji.
Studia na pedagogice na UAM w Kaliszu prowadzone w trybie dziennym i są bezpłatne, a niestacjonarnym (zaocznym) - płatne.
Specjalności pedagogiczne
pedagogika resocjalizacyjna i penitencjarna,
pedagogika opiekuńczo – wychowawcza.
Jak wyglądają studia pedagogiczne na UAM w Kaliszu?
Studia na kierunku pedagogika na UAM w Kaliszu umożliwiają zdobycie zintegrowanej wiedzy pedagogicznej, socjologicznej, filozoficzno-etycznej i psychologicznej, która jest konieczna do zrozumienia społeczno-kulturowego kontekstu kształcenia, wychowania i pracy opiekuńczej. Jeśli chcesz zmieniać świat musisz zacząć od zmiany siebie, dopiero później wpływać na zmiany postaw innych ludzi, na ich świadomość, wychowywać na wartościach, uczyć umiejętności współżycia i odpowiedzialności za własne życie oraz świat wokół. Nauczysz się również jak rozwijać samego siebie, jak bez problemu odnaleźć się we współczesnym świecie. Dowiesz się w jaki sposób zajmować się dziećmi a w jaki sposób traktować dorosłych, aby wszystkim nam żyło się lepiej.
Program studiów:
pedagogika specjalna,
psychopedagogiczne aspekty poradnictwa dla dzieci i młodzieży,
poradnictwo wobec marginalizacji i wykluczenia społecznego,
poradnictwo dla osób niepełnosprawnych,
metodyka indywidualnej pracy opiekuńczo-wychowawczej,
formy pracy socjalnej,
pedagogika resocjalizacyjna środowiska otwartego i zamkniętego,
metodyka pracy kuratora rodzinnego i dla dorosłych,
metodyka pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Część kompetencji student nabywa na zajęciach związanych ze specjalizacją.
Pedagogika resocjalizacyjna i penitencjarna
Specjalność Pedagogika resocjalizacyjna i penitencjarna jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy na specjalistów (opiekunów/wychowawców/funkcjonariuszy służby mundurowych), przygotowanych do pracy z osobami zagrożonymi wykolejeniem społecznym, a w szczególności z osobami, które weszły już w konflikt z prawem i w efekcie tego zostały umieszczone w zakładach karnych, poprawczych, są objęte systemem monitoringu elektronicznego oraz nadzorem kuratora sądowego.
Specjalność Pedagogika resocjalizacyjna i penitencjarna obejmuje wiele oryginalnych dyscyplin dydaktycznych, których nauczanie odbywa się równocześnie z odbywaniem praktyki zawodowej w jednostkach penitencjarnych regionu kaliskiego (w oparciu o współpracę z Centralnym Ośrodkiem Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu). Dyscypliny te obejmują trzy moduły kształcenia tj. moduł kierunkowy międzyspecjalizacyjny: pedagogiczny, psychologiczny, socjologiczny; moduł umiejętności komunikacyjnych oraz moduł specjalizacyjny: resocjalizacyjno- penitencjarystyczny.
Pedagogika opiekuńczo – wychowawcza
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza to wiedza i umiejętności niezbędne do pracy z ludźmi w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. Absolwent przygotowany jest do wystawienia specjalistycznej diagnozy pedagogicznej będącej punktem wyjścia do zaplanowania poprawnej strategii wychowawczej. Posiada szerokie kompetencje z zakresu wspierania rozwoju jednostki, projektowania programów terapeutycznych i korekcyjnych, zwłaszcza dla grup społecznie zmarginalizowanych.Absolwent przygotowany jest do aktywnego działania w grupach, organizacjach, placówkach i instytucjach realizujących zadania opiekuńczo-wychowawcze.
Praca po pedagogice
Po UAM w Kaliszu można liczyć na możliwości zatrudnienia zgodne z kompetencjami nabytymi na ukończonej specjalności jako pedagog, nauczyciel-arteterapeuta,, nauczyciel wychowania do życia w rodzinie w:
świetlicach szkolnych,
placówkach opiekuńczo-wychowawczych,
instytucjach pomocy i opieki społecznej,
ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych,
domach dziecka,
schroniskach dla ofiar patologii w rodzinie,
internatach,
świetlicach środowiskowych i terapeutycznych,
instytucjach profilaktyki społecznej,
organizacjach charytatywnych.
Praca po specjalizacjach pedagogicznych
Pedagogika resocjalizacyjna i penitencjarna.Absolwent jest przygotowany do pracy wychowawczej, resocjalizacyjnej, terapeutycznej i penitencjarnej w zakładach karnych, aresztach śledczych, zakładach poprawczych, ośrodkach wychowawczych. Posiada umiejętności diagnozy indywidualnej i grupowej, pracy z wychowankami w instytucjach, których zadania obejmują działalność profilaktyczną, terapeutyczną lub resocjalizacyjną.
Pedagogika opiekuńczo – wychowawcza.Absolwent posiada kwalifikacje, które umożliwiają podjęcie pracy w instytucjach opiekuńczo-wychowawczych typu interwencyjnego, rodzinnego i socjalizacyjnego oraz w placówkach wielofunkcyjnych, świetlicach, bursach, internatach, poradniach pedagogiczno-psychologicznych, placówkach opieki całkowitej i częściowej. Może pracować jako kurator sądowy, pedagog w szkołach, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i socjoterapeutycznych; może koordynować pracę w organizacjach pozarządowych i samorządowych.