Kierunek nanotechnologia na Politechnice Łódzkiej prowadzi Wydział Chemii, To studia łączące chemię, technologię chemiczną oraz inżynierię materiałową. Podczas studiów rozwijane są kompetencje z obszaru nanonauki i umiejętności inżynierskie niezbędne do zastosowania tej wiedzy w praktyce. Studia nanotechnologiczne na PŁ możesz podjąć stacjonarnie na poziomie inżynierskim i magisterskim (bezpłatne).
Program studiów obejmuje przedmioty dające wiedzę z zakresu inżynierii i nanomateriałów polimerowych, syntezy, przetwórstwa i modyfikacji polimerów oraz nanokompozytów polimerowych, stosowanych jako materiały konstrukcyjne. Ponadto, kształcenie obejmuje elementy projektowania, syntezy i wytwarzania organicznych i nieorganicznych nanomateriałów funkcjonalnych do zastosowań w elektronice i medycynie. Celem jest przygotowanie szeroko wyedukowanych specjalistów w zakresie nanotechnologii i nanomateriałów. W toku studiów studenci zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu fizyki, chemii i informatyki oraz nauk o materiałach, ze szczególnym uwzględnieniem nanomateriałów polimerowych. Uczą się dobierać nanomateriały do różnych zastosowań oraz zdobywają szeroką wiedzę w zakresie metod kształtowania i badania ich struktury na poziomie nanoskopowym. Poznają technologie wytwarzania i przetwórstwa materiałów i nanomateriałów, zarówno inżynierskich jak i funkcjonalnych, oraz technologie wytwarzania i recyklingu wyrobów gotowych.
Absolwenci kierunku będą dobrze przygotowani do pracy w międzynarodowych firmach i instytucjach badawczych, m.in. dzięki doświadczeniom zdobytym podczas realizacji przedmiotu Research and development project, co pozwoli im zdobywać pracę w przemyśle związanym z nanotechnologiami w przemyśle chemicznym i przemyśle tworzyw sztucznych. Znajdą zatrudnienie także w akademickich i przemysłowych ośrodkach badawczych w kraju i za granicą,.
Przykładowe zawody, które mogą być wykonywane przez absolwentów: pracownik laboratorium, pracownik działu R&D; nanotechnolog, konsultant, ekspert, kierownik produkcji.