Morska energetyka wiatrowa (MEW) to magisterskie studia na Wydziale MechanicznymUniwersytetu Morskiego w Gdyni. Studia są dostępne bezpłatnie - w systemie stacjonarnym oraz w trybie niestacjonarnym (płatne). Trwają 3 semestry. MEW to specjalistyczne studia, przygotowujące do pracy w morskiej energetyce odnawialnej, związanej z elektrowniami położonymi w strefie przybrzeżnej mórz i oceanów. Podczas studiów MEW na UMG zdobywasz kompetencje inżynierskie i organizacyjne związane z całym cyklem życia lądowych i morskich obiektów energetyki wiatrowej, począwszy od planowania, poprzez zarządzanie procesami konstruowania, zaopatrywania, eksploatacji, aż po ich likwidację.
Ścieżki specjalizacji na MEW:
zarządzania (menadżerska) - faza rozwoju projektów z OZE, planowania i projektowania,
nautyczna - montaż wież elektrowni wiatrowych,
integracji cyfrowej - uruchomienie elektrowni i przesył energii elektrycznej,
eksploatacyjna - bieżące działanie i obsługa morskich elektrowni wiatrowych
Program studiowania w specjalności MEW może być dobrą alternatywą dla osób szukających studiów na
kierunkach:
energetyka,
energetyka odnawialna,
odnawialne źródła energii (OZE),
mechanika i budowa maszyn,
mechatronika,
inżynieria mechaniczna,
zarządzanie procesami i projektami inżynierskimi,
inżynieria energetyczna, organizowanie i administrowanie procesami inżynierskimi,
transport-spedycja-logistyka,
zarządzanie bezpieczeństwem,
zarządzanie niezawodnością.
Morska energetyka wiatrowa na UMG - co to za studia?
Morska energetyka wiatrowa to studia magisterskie II stopnia. Kompetencje związane z projektowaniem, budową i eksploatacją elektrowni na morzach i oceanach mogą zdobywać na MEW absolwenci studiów inżynierskich. To naturalna ścieżka studiowania dla inżynierów po wszelkich kierunkach technicznych związanych z energetyką i OZE, takich jak zarządzania eksploatacją elektrowni wiatrowych na UMG. Jednak ten kierunek magisterski może być interesujący także dla inżynierów mechaników, mechatroników, elektroników, elektrotechników i absolwentów innych studiów związanych z technologiami.
Studiując na MEW będziesz stopniowo zdobywać niezbędne kompetencje, które pozwolą Ci skutecznie funkcjonować w branży energetyki wiatrowej, zarówno na morzu, jak i na lądzie Zdobędziesz pogłębioną wiedzę z zakresu budowy i funkcjonowania instalacji energetyki wiatrowej, ze szczególnym uwzględnieniem profilu morskiego. Będziesz przygotowywać się do realizacji zadań inżynierskich związanych z cyklem życia obiektów energetyki wiatrowej, począwszy od planowania aż po ich likwidację. Podczas studiów będziesz kształcić się w identyfikowaniu i szacowaniu energetycznego potencjału farm wiatrowych. Zdobędziesz również zaawansowaną wiedzę i umiejętności z zakresu zarządzania projektami technicznymi oraz procesami związanymi z planowaniem, projektowaniem, budowaniem, eksploatacją i likwidacją obiektów energetyki wiatrowej. Skoncentrujesz się na zarządzaniu procesami wytwarzania energii elektrycznej, logistyką, bezpieczeństwem, niezawodnością i utrzymaniem ruchu obiektów morskich farm wiatrowych. Ponadto, będziesz rozwijać szereg kompetencji społecznych, które będą Cię przygotowywać do pracy w zespołach oraz do kierowania grupami pracowników.
Już w momencie rozpoczęcia studiów na wybierasz jedną z czterech ścieżek kształcenia w ramach tych wybieralnych modułów pogłębiasz swoją wiedzę w zakresie czterech obszarów związanych z cyklem życia farm wiatrowych, tj.:
z fazą rozwoju projektów (ścieżka menadżerska),
z montażem wież elektrowni wiatrowych (moduł przedmiotów nautycznych),
z uruchomieniem elektrowni i przesyłem energii elektrycznej (ścieżka integracji cyfrowej),
z fazą eksploatacji i obsługi morskich elektrowni wiatrowych (moduł przedmiotów eksploatacyjnych).
Struktura, systemy i elementy morskiej elektrowni wiatrowej,
Integracja MFW z siecią elektroenergetyczną,
Systemy SCADA w eksploatacji MFW,
Zarządzanie utrzymaniem ruchu w eksploatacji MFW,
Metody diagnostyczne w eksploatacji MFW,
Cyberbezpieczeństwo w przemyśle morskim,
Zarządzanie łańcuchem dostaw MFW,
Charakterystyka floty offshore,
Porty instalacyjne i serwisowe MFW,
Zagadnienia wyprowadzania mocy z MFW,
Modelowanie – „Digital Twin - cyfrowy bliźniak”,
Analiza ekonomiczna projektów technicznych,
Zarządzanie cyklem życia obiektu technicznego,
Zaawansowane systemy diagnostyczne,
Siłownie jednostek do budowy i obsługi MFW.
Praca w morskiej energetyce wiatrowej
Branża energetyki wiatrowej, zwłaszcza segment elektrowni wiatrowych morskich, jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów na rynku pracy. Według prognoz analityków rynku energetyki odnawialnej, w tym morskiej, istnieje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów, szacowane na około 60 tysięcy w najbliższych latach zgodnie z planem strategicznym rządu RP. Sektor OZE staje się zatem nie tylko atrakcyjnym, lecz również obiecującym obszarem zatrudnienia dla absolwentów kierunku "morska energetyka wiatrowa", m.in. na takich stanowiskach, jak:
Inżynier ds. produkcji w firmach wytwarzających komponenty energetyki wiatrowej.
Inżynier ds. diagnostyki maszyn i urządzeń energetyki wiatrowej w zakładach zaplecza technicznego.
Inżynier produkcji i inspektor nadzoru technicznego w stoczniach zajmujących się budową i remontami urządzeń siłowni jednostek pływających eksploatowanych w obszarze offshore wind.
Kierownik projektów OZE w firmach zajmujących się przetwarzaniem, dystrybucją i integracją energii z farm wiatrowych.
Koordynator ds. eksploatacji farm wiatrowych w portach morskich.
Specjalista ds. Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w jednostkach samorządowych.
Analityk ds. badań i rozwoju OZE w instytucjach naukowych zajmujących się energetyką wiatrową.
Możemy oczekiwać, że branża energii wiatrowej, szczególnie morskiej, nadal będzie intensywnie się rozwijać. W Polsce, zgodnie z prognozami rozwoju sektora wiatrowego, planowane są obiecujące inwestycje w farmy wiatrowe na Bałtyku, co generuje znaczne zapotrzebowanie na specjalistów związanych z planowaniem, budową i eksploatacją tych instalacji. W kontekście dążenia do zrównoważonej energetyki oraz redukcji emisji CO2, Polska coraz bardziej kładzie nacisk na odnawialne źródła energii, w tym energię wiatrową. Rozwój elektrowni wiatrowych morskich odgrywa kluczową rolę w realizacji celów dotyczących produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Proces budowy i eksploatacji elektrowni wiatrowych, zwłaszcza morskich, wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej i inżynieryjnej. Absolwenci kierunku "morska energetyka wiatrowa" będą zaangażowani w prace nad najnowszymi technologiami z zakresu projektowania, wytwarzania i eksploatacji turbin wiatrowych, systemów przesyłu energii oraz zarządzania infrastrukturą morską. Będą poszukiwani nie tylko przez firmy energetyczne, ale także przez podmioty zajmujące się projektowaniem, budową i eksploatacją infrastruktury morskiej, a także przez instytucje badawcze i konsultingowe.