Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn (MiBM)na Uniwersytecie Morskim w Gdyni prowadzi Wydział Mechaniczny UMG. Możesz studiować MiMB w gdyńskiej uczelni na dwóch poziomach: studiach pierwszego i drugiego stopnia (inżynierskie i magisterskie). Studia są dostępne w systemie stacjonarnym. Czas trwania studiów pierwszego stopnia (inżynierskie) to 7 semestrów w trybie dziennym i zaocznym w specjalnościach lądowych oraz 8 semestrów na specjalnościach morskich. Czas trwania stacjonarnych studiów drugiego stopnia (magisterskich) wynosi 3 semestry podczas studiów stacjonarnych i zaocznych. Studia w trybie stacjonarnym są bezpłatne.
Na Wydziale Mechanicznym UMG możesz studiować zarówno na morskich specjalnościach (po polsku i po angielsku), jak i lądowych ścieżkach mechaniki i budowy maszyn. Specjalność morska to studia mundurowe - studenci otrzymują mundury marynarki handlowej. Absolwenci tej specjalności należą do najbardziej poszukiwanych i najwyżej wynagradzanych ekspertów, zatrudnianych na statkach zarówno polskich, jak i międzynarodowych armatorów.
Specjalności morskie mechaniki i budowy maszyn:
eksploatacja siłowni okrętowych i obiektów oceanotechnicznych (ESOiOO) - inżynierska,
Ship Propulsion Plant and Offshore Construction Operation (in English) - inżynierska.
Specjalności lądowe mechaniki i budowy maszyn:
inżynieria eksploatacji instalacji (IEI) - inżynierska i magisterska,
technologia remontów urządzeń okrętowych i portowych (TRUOiP) - inżynierska i magisterska,
inżynieria produkcji (IP) - inżynierska.
Jak wygląda mechanika i budowa maszyn na UMG?
Program studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn związany jest ściśle z realizowanymi specjalnościami. Masz dostępną specjalność morską (w języku polskim i angielskim) oraz specjalności lądowe, związane nie tylko z przemysłem stoczniowym, ale także z szeroko pojętym przemysłem.
Eksploatacja siłowni okrętowych i obiektów oceanotechnicznych
Zdobywasz wszechstronną i nowoczesną wiedzę techniczną oraz nabywasz umiejętności z zakresu eksploatacji i podstaw projektowania siłowni okrętowych oraz siłowni platform wiertniczych. Zyskujesz wiedzę teoretyczną i praktyczną niezbędną w dziale maszynowym na poziomie operacyjnym.
Technologia remontów urządzeń okrętowych i portowych
Po wyborze tej specjalności zyskujesz specjalistyczną wiedzę techniczną z zakresu nowoczesnego kierowania i prowadzenia prac remontowych urządzeń okrętowych i portowych. Nabywasz umiejętności w zakresie metod kontroli jakości elementów maszyn, analizy uszkodzeń, diagnostyki maszyn i urządzeń, technologii demontażu i montażu, planowania remontów i regeneracji części maszyn.
Inżynieria eksploatacji instalacji
Program studiów na specjalności "inżynieria eksploatacji instalacji" zależy od wybranej specjalizacji. Możesz wybrać ścieżka kształcenia związaną z eksploatacją takich instalacji, jak klimatyzacyjne i wentylacyjne lub chłodnicze. Zdobywasz wiedzę i umiejętności z zakresu eksploatacji, podstaw projektowania i wytwarzania instalacji przemysłowych a szczególnie: instalacji ochrony środowiska, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, instalacji komunalnych (woda, kanalizacja, prąd, gaz) i systemów cieplno-energetycznych.
Inżynieria produkcji
Wybierając te specjalność będziesz łączyć kompetencje związane z inżynierią mechaniczną z kompetencjami menadżerskimi dotyczącymi produkcji przemysłowej. Twój program studiów będzie związany z zarządzaniem procesami produkcyjnymi oraz optymalizacją działań w przemyśle. Będziesz zdobywać wiedzę m.in. z zakresu inżynierii mechanicznej, zarządzania, ekonomii, informatyki oraz metod i technik produkcyjnych.
Praca dla inżyniera mechanika na UMG
Po ukończeniu kierunku mechanika i budowa maszyn na Uniwersytecie Morskim w Gdyni jesteś inżynierem mechanikiem (po studiach I stopnia) lub magistrem inżynierem (po studiach II stopnia). Masz kompetencje techniczne, menadżerskie i tzw. miękkie kompetencje, które umożliwiają realizację kariery zawodowej na jednostkach pływających jako oficer mechanik oraz na lądzie - nie tylko w przemyśle stoczniowym, ale i innych branżach, takich jak nowoczesne technologie czy odnawialne źródła energii (OZE). Konkretne możliwości zawodowe zależą od specjalności realizowanej podczas studiów ma MiBM. Absolwenci wszystkich specjalności mają szerokie perspektywy zawodowe zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, a także możliwość kontynuacji kariery naukowej i dydaktycznej na uczelniach i w instytutach badawczych (po podjęciu studiów III stopnia).
Eksploatacja siłowni okrętowych i obiektów oceanotechnicznych
Możesz pracować na statkach morskich jako oficer mechanik, jako osoba odpowiedzialna za siłownie na platformach wiertniczych, a także na lądzie - w portach morskich, a także w jednostkach administracji publicznej i jednostkach samorządu terytorialnego powiązanych z przemysłem offshore.
Inżynieria eksploatacji instalacji
Możesz budować swoją ścieżkę zawodową jako inżynier mechanik - specjalista oraz na stanowiskach kierowniczych w firmach eksploatujących oraz nadzorujących działanie różnego rodzaju instalacji przemysłowe i komunalnych, takich jak instalacje ochrony środowiska, klimatyzacyjne, wentylacyjne, wodno-kanalizacyjne, elektryczne, gazowe i systemy cieplno-energetyczne.
Inżynieria produkcji
Jako inżynier mechanik po specjalności inżynieria produkcji możesz rozwijać swoje możliwości zawodowe w różnych firmach przemysłowych. Możesz zajmować się zarządzaniem procesami produkcyjnymi, w tym doborem personelu i wdrażaniem innowacji, zarządzania kosztami i finansami w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Technologia remontów urządzeń okrętowych i portowych
Możesz budować swoją karierę jako specjalista i menadżer w przemyśle stoczniowym i oceanotechnice. Masz kompetencje do pracy jako inżynier mechanik w zakładach gospodarki morskiej, stoczniach remontowych i produkcyjnych, portach morskich oraz zakładach przemysłowych zajmujących się gospodarką remontową.