Studia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka na Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie prowadzi Wydział Lotnictwa. Możesz studiować ten kierunek na studiach wojskowych lub cywilnych. W ramach studiów wojskowych kształcenie odbywa się na studiach jednolitych magisterskich w trybie stacjonarnym. Studia trwają 10 semestrów. Natomiast na studiach cywilnych prowadzone jest kształcenie na studiach I stopni (trwające 7 semestrów) i II stopnia (trwające 3 semestry) w trybie stacjonarnym.
Wybór specjalności dokonywany jest po III semestrze studiów).
Jest też możliwość studiowania tego kierunku na dualnych studiach inżynierskich I stopnia. Są to studia o profilu praktycznym, bez specjalności.
Studia na kierunku lotnictwo i kosmonautyki na LAW Dęblin w trybie stacjonarnym są bezpłatne.
Kształcenie w obszarze najbardziej zaawansowanych technologicznie układów konstrukcyjnych wykorzystujących nowatorskie technologie i rozwiązania techniczne oparte o nowoczesne materiały, techniki komputerowe, elektronikę oraz rozbudowane systemy diagnostyczne zapewniające bezpieczeństwo i niezawodność obiektów latających. Studia są ukierunkowane na uzyskanie wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie konstruowania, wytwarzania i eksploatacji statków powietrznych oraz obiektów kosmicznych.
Studia wojskowe są rozszerzone w stosunku do studiów cywilnych o przedmioty wojskowe zgodnie ze standardem kształcenia wojskowego dla kandydatów na oficerów.
Zajęcia realizowane w module wojskowym obejmują zagadnienia m.in. z:
Proces dydaktyczny realizowany w ramach modułu wojskowego ma na celu m.in. przekazanie studentom wiedzy z zakresu nauk humanistycznych i podstaw nauk wojskowych, dotyczących istoty, prawidłowości i problemów funkcjonowania oficera w jednostce wojskowej w warunkach pokoju, zagrożenia i wojny.
Na specjalność pilotaż statku powietrznego mogą być przyjęci studenci, którzy po trzech semestrach studiów, spełniają wymagania:
Po zakwalifikowaniu, studenci tej specjalności realizują bezpłatne szkolenie lotnicze, teoretyczne i praktyczne w powietrzu zgodnie z przepisami PART FCL, spełniającego warunki ubiegania się o licencję pilota zawodowego wydawaną zgodnie z przepisami EASA. Uzyskują licencję CPL (A) z uprawnieniami IR (A) i MEPL oraz realizują szkolenie teoretyczne do uzyskania licencji pilota samolotowego liniowego ATPL (A), w przypadku pilota śmigłowcowego jest to szkolenie do licencji CPL (H).
Absolwenci specjalności awionika będą mogli otrzymać certyfikat potwierdzający uzyskanie licencji B2 - technika awionika zgodnie z PART 66.
Absolwenci będą mogli ubiegać się certyfikat potwierdzający uzyskanie licencji B1 - technika mechanika obsługi zgodnie z PART 66
Studia są oparte o nowoczesne materiały, techniki komputerowe, elektronikę oraz rozbudowane systemy diagnostyczne zapewniające bezpieczeństwo i niezawodność obiektów latających. Absolwent ma wiedzę i umiejętności praktyczne ukierunkowane na: zagadnienia związane z konstruowaniem, wytwarzaniem, eksploatacją i diagnostyką statków powietrznych oraz obiektów kosmicznych.
Po ukończeniu kierunku lotnictwo i kosmonautyka na LAW, absolwenta czeka kariera uzależniona od tego czy kończył studia wojskowe, czy cywilne.
Studia kończą się powołaniem do służby kandydackiej, absolwenci są pilotami samolotów odrzutowych, samolotów transportowych oraz śmigłowców.
Studia kończą się powołaniem do służby kandydackiej, absolwent jest operatorem bezzałogowych statków powietrznych.
Absolwenci są przygotowani do wykonywania zadań inżynierskich w nowoczesnych zakładach przemysłu lotniczego oraz w zakładach eksploatujących statki powietrzne. Posiadają również umiejętności przenoszenia nowoczesnej technologii lotniczej do innych gałęzi przemysłu, a w szczególności do tych zakładów, które realizują zadania dla lotnictwa i kosmonautyki.
Zatrudnienie mogą znaleźć również m.in. w:
Absolwenci są przygotowani zarówno do podjęcia studiów drugiego stopnia, jak również mogą się ubiegać o uzyskanie licencji nadawanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, uznawanych na obszarze całej Unii Europejskiej, co zwiększa ich atrakcyjność na rynku pracy.