Kierunek technologie wodorowe na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza prowadzony jest na Wydziale Chemicznym.Technologie wodorowe studiować stacjonarnie lub niestacjonarnie, na studiach II stopnia (magisterskich), trwających 3 semestry. Wydział Chemiczny PRz objęty jest patronatem firmy CIECH Sarzyna.
Kierunek technologie wodorowe na WChPRz prowadzony w trybie stacjonarnym jest bezpłatny, natomiast w trybie niestacjonarnym jest płatny.
Technologie wodorowe na PRz - co to za studia?
Kierunek technologie wodorowe wpisuje się w założenia krajowej strategii wodorowej i jest odpowiedzią na spodziewane zapotrzebowanie gospodarki na specjalistów z tego zakresu. Nowi inżynierowie będą wspierać rozwój gospodarki wodorowej i dążyć do zbudowania podkarpackiego przemysłu wodorowego opartego na produkcji wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii produkowanej przez odnawialne źródła energii (OZE) oraz jego wykorzystanie w energetyce, transporcie i przemyśle.
Politechnika Rzeszowska jest członkiem Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa i jednym z sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Obecnie Polska stoi przed wyzwaniem budowy nowego systemu energetycznego i gospodarki opartej na niskoemisyjnych źródłach energii, aby wypełnić krajowe, europejskie i globalne cele klimatyczne. Rola wodoru w gospodarce, a szczególnie jego potencjał dekarbonizacji (ograniczenie emisji dwutlenku węgla) przemysłu i transportu, nieustannie rośnie.
Magisterskie technologie wodorowe to międzywydziałowe, interdyscyplinarne studia realizowane przy zaangażowaniu potencjału aż czterech wydziałów Politechniki Rzeszowskiej: Wydziału Chemicznego, Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, Wydziału Zarządzania oraz Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury.
Przykładowe przedmioty:
odnawialne źródła energii,
elektrochemiczne metody konwersji energii,
biotechnologiczne metody wytwarzania wodoru,
projektowanie aparatury do magazynowania i transportu wodoru,
technologie wodorowe w przemyśle chemicznym,
nowoczesne materiały w technologiach wodorowych,
bezpieczeństwo procesowe w technologiach wodorowych.
Absolwenci kierunku technologie wodorowe na Politechnice Rzeszowskiej:
znają technologie wytwarzania wodoru, sposoby jego magazynowania, systemy dystrybucji z wykorzystaniem sieci przesyłowej oraz dedykowanych form transportu,
znają zasady doboru, projektowania i optymalizacji urządzeń oraz systemów wykorzystywanych do produkcji, oczyszczania, separacji wodoru, a także techniki obliczeniowe i symulacyjne niezbędne do modelowania, projektowania, optymalizacji elementów systemu produkcji, przesyłu i dystrybucji wodoru,
posiadają poszerzoną wiedzę w zakresie wykorzystania wodoru oraz jego pochodnych w transporcie, energetyce, ciepłownictwie, w przemyśle chemicznym i petrochemicznym.
Praca po technologiach wodorowych
Absolwenci studiów magisterskich kierunku technologie wodorowe na Wydziale Chemicznym PRznabywają poszukiwane na rynku pracy, interdyscyplinarne wykształcenie techniczne w zakresie szeroko pojętej inżynierii procesów, przydatne dla inżynierów, technologów i projektantów nie tylko w przemyśle chemicznym, ale również transporcie, ciepłownictwie.
Absolwenci Wydziału Chemicznego PRz znajdują pracę nawet w 24 godz. po ukończeniu studiów, a bardzo często pracują w zawodzie już podczas studiów.
Typowe dziedziny zatrudnienia po technologach wodorowych to:
przemysł chemiczny i petrochemiczny,
branża AUTOMOTIVE,
przemysł energetyczny, maszynowy i metalurgiczny, a także związany z produkcją aparatury dla ww. sektorów przemysłu,
przemysł związany z produkcją materiałów konstrukcyjnych specjalnego przeznaczenia,
ochrona środowiska,
biura inżynierskie,
pracownie projektowe,
laboratoria badawcze (R & D), stanowiące zaplecze dla przemysłu,
prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej z zakresu: produkcji, usług, projektowania i doradztwa technicznego.
Absolwenci kierunku technologie wodorowe mogą znaleźć pracę w firmach np. takich jak: