Studia na kierunku fizykamedyczna na Uniwersytecie Gdańskim prowadziWydział Matematyki, Fizyki i Informatyki. To studia kwalifikacyjne, dające uprawnienia do wykonywania regulowanego zawodu fizyka medycznego. Osoby wykonujące ten zawód zajmują się radiologią, radioterapią i medycyną nuklearną w szpitalach, przychodniach i innych jednostkach służby zdrowia. Zajmują się kalibracją urządzeń, dobierają dawki promieniowania, obsługują sprzęt medyczny podczas diagnozowania i terapii.
Co robi fizyk medyczny?
Fizycy medyczni obsługują aparaturę i współpracują z lekarzami przy takich badaniach i działaniach terapeutycznych, jak:
aparaty radiologiczne RTG,
aparaty radioterapii onkologicznej,
aparaty medycyny nuklearnej,
aparaturę elektromedyczną do fizjoterapii,
aparaty EKG,
aparaty EEG,
aparaty EMG,
aparaty do hemodializy,
aparaty promieniolecznictwa dermatologicznego.
Ten kierunek na UG możesz studiować stacjonarnie na I i II stopniu (licencjackie i magisterskie).Studia prowadzone sąw trybie stacjonarnym (bezpłatne).
Fizyka medyczna na UG - co to za studia?
Student fizyki medycznej na gdańskiej uczelni zdobywa szeroką wiedzę w zakresie fizyki, opartą na gruntownej wiedzy matematycznej oraz umiejętność pracy laboratoryjnej, by sprostać obowiązkom fizyka medycznego w zakładach opieki zdrowotnej (w pracowniach radiologii, radioterapii i medycyny nuklearnej). Zajęcia laboratoryjne odbywają się w pracowniach naukowo-dydaktycznych Wydziału wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę i prowadzone są przez kadrę Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Na kierunku przewidziane są czterotygodniowe praktyki zawodowe odbywane w ZOZach publicznej i niepublicznej służby zdrowia na podstawie umów z potencjalnymi pracodawcami. Zaliczenie przewidzianych w toku studiów przedmiotów kierunkowych stanowi ułatwienie do uzyskiwania w skróconym trybie uprawnień w zakresie ochrony radiologicznej.
Praca dla fizyków medycznych
Absolwent fizyki medycznej może podjąć pracę w zakładach opieki zdrowotnej, a w szczególności pracowniach radiologii, radioterapii i medycyny nuklearnej jako specjalista fizyki medycznej po uzyskaniu specjalizacji w tym zakresie.