Studia podyplomowe cyberbezpieczeństwo systemów informatycznych i telekomunikacyjnych w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie realizowane są we współpracujemy z firmą STM Solutions, wykorzystując m.in. platformę "HackingDept" służącą do nauki technik obronnych przed atakami hakerskimi na infrastrukturę informatyczną użytkownika. System ten został stworzony, zaś sceniariusze są aktualizowane przez zespół złożony z członków najlepszych polskich grup CTF - P4 i Dragon Sector. Niejednokrotnie potwierdzili oni swoje umiejętności wygrywając najbardziej prestiżowe konkursy na świecie.
HackingDept to zamknięte, mobilne, odseparowane od sieci klienta środowisko. Łączy w sobie wirtualne laboratorium oraz fizyczne urządzenia stosowane podczas ataków. Całość połączono z infrastrukturą telekomunikacyjną i aplikacyjną - wszystko to wpisane w spójne scenariusze treningowe z zakresu bezpieczeństwa ofensywnego IT.
Szacuje się, że w świecie cyfrowym zgromadzono 2,7 zettabajtów danych (21 potęga liczby 10). Ilość tych danych podwoi się do 2025 roku. Ludzkość stoi zatem przed wyzwaniem umiejętnego zarządzania wielkimi magazynami danych, a także przed koniecznością jak najlepszej ich ochrony, tak podczas gromadzenia jak przechowywania oraz transmisji.
Celem studiów jest zapoznanie uczestników z podstawowymi problemami zabezpieczeń sieci komputerowych, systemów komputerowych i aplikacji. Równocześnie wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa, którą uczestnicy posiądą na poziomie średniozaawansowanym umożliwi im dalszy rozwój na jednej z wielu możliwych ścieżek certyfikacji czyniąc z nich ekspertów od zabezpieczeń w przedsiębiorstwach dowolnej skali.
Program przewiduje 210 godzin dydaktycznych, w tym 120 godzin praktycznych. Studia trwają 2 semestry i prowadzone są w trybie zaocznym.
W trakcie studiów podyplomowych cyberbezpieczeństwo systemów informatycznych i telekomunikacyjnych słuchacze poznają takie zagadnienia jak:
Kandydaci na studia podyplomowe cyberbezpieczeństwo systemów informatycznych i telekomunikacyjnych powinni być absolwentami studiów I lub II stopnia kierunków informatycznych lub pokrewnych, najlepiej technicznych. Wymagana jest podstawowa znajomość: sieci komputerowych, użytkowania systemów klasy UNIX, programowania najlepiej w JAVA. Mile widziana umiejętność programowania aplikacji mobilnych. Wymagana znajomość języka angielskiego przynajmniej na poziomie B2 umożliwiająca korzystanie z dokumentacji technicznej.
Studia adresowane są do osób chcących zdobyć wiedzę i umiejętności umożliwiające podjęcie pracy w komórkach bezpieczeństwa IT oraz niezbędne do dalszego rozwoju w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w wybranym z wielu rozpoczętych podczas nauki kierunków.
Proces rekrutacyjny na studia podyplomowe na PJATK Warszawa składa się z następujących etapów:
Kierownikiem studiów jest dr hab. Grzegorz Marcin Wójcik, prof. PJATK, e-mail: