Studia na kierunku automatyka i robotyka na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach prowadzi Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn. Możesz studiować ten kierunek na poziomie pierwszego i drugiego stopnia, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Studia inżynierskie stacjonarne trwają 7 semestrów, natomiast magisterskie 3 semestry.
Studia na automatyce i robotyce na PŚK w trybie stacjonarnym są bezpłatne, studia w trybie niestacjonarnym są płatne.
Absolwent studiów inżynierskich kierunku automatyka i robotyka na PŚK zyska umiejętności korzystania ze sprzętu komputerowego, programowania zarówno komputerów uniwersalnych, jak i sterowników cyfrowych oraz łączenia ich z różnorodnymi urządzeniami zewnętrznymi. Inżynierowie automatycy posiadają wiedzę z zakresu algorytmów regulacji automatycznej oraz innych algorytmów obliczeniowych i decyzyjnych. Nabyte umiejętności umożliwiają im podjęcie pracy w różnych gałęziach przemysłu, a także w nieprodukcyjnych jednostkach gospodarczych.
Absolwent studiów magisterskich kierunku automatyka i robotyka na PŚK posiada zaawansowaną wiedzę i umiejętności potrzebne do twórczego działania w zakresie analizy, projektowania i konstrukcji układów i systemów automatyki, sterowania i oprogramowania systemów robotyki przemysłowej i usługowej oraz projektowania systemów wspomagania decyzji. Absolwent jest też biegły w problematyce technik decyzyjnych i wiedzy systemowej oraz ma przygotowanie do rozwiązywania złożonych interdyscyplinarnych problemów z zakresu automatyki i robotyki w przemyśle.
Po ukończeniu kierunku automatyka i robotyka na PŚK absolwent będzie przygotowany m.in. do pracy nad wyznaczonym zadaniem inżynierskim i badawczym, dla potrzeb pracy w przemyśle:
Absolwenci studiów inżynierskich są przygotowani do pracy związanej z projektowaniem, uruchamianiem i eksploatacją automatyki w różnych zastosowaniach przemysłowych i innych, ze szczególnym naciskiem na układy elektrohydrauliczne i elektropneumatyczne; są również przygotowani do instalowania i obsługi zautomatyzowanych stanowisk produkcyjnych, w szczególności stanowisk wyposażonych w roboty przemysłowe.
Absolwent studiów magisterskich będzie przygotowany do kierowania zespołami ludzi w jednostkach przemysłowych i projektowych oraz do pracy naukowo-badawczej, a także do pracy w: