Studia podyplomowe agent celny w Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie umożliwiają poszerzenie lub nabycie wiedzy z obszaru obsługi i nadzoru międzynarodowego obrotu towarowego.
Zapoznanie słuchacza z kompleksową i usystematyzowaną wiedzą niezbędną do realizacji zadań związanych z obsługą celną podmiotów. Obecnie, z uwagi na zmiany w przepisach celnych oraz wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, odnotowuje się wzrost zapotrzebowania na rynku pracy na zawód agenta celnego.
Studia trwają dwa semestry i obejmują 180 godzin zajęć prowadzonych przez wykładowców UTH oraz ekspertów zewnętrznych tj. specjalistów, mających duże doświadczenie praktyczne.
Zajęcia na studiach podyplomowych odbywają się w systemie zjazdów sobotnio – niedzielnych, co 2 tygodnie,
Studia łączą w sobie zarówno aspekty teoretyczne jak i praktyczne. W ramach studiów słuchacze mają możliwość odbycia 40 godzin praktycznych szkoleń na programie Planus, który jest wykorzystywany w niektórych firmach do zgłoszeń celnych. Po ukończeniu studiów słuchacze dodatkowo otrzymują zaświadczenie o przeszkoleniu z wykorzystaniem programu Planus.
Absolwenci studiów podyplomowych na kierunku agent celny, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, mogą zostać wpisani na listę agentów celnych, prowadzoną przez Izbę Administracji Skarbowej w Warszawie.
Studia realizowane pod patronatem Rusak Business Services Sp. z o.o.
Przykładowe przedmioty:
Studia podyplomowe agent celny skierowane są do osób pracujących bądź zamierzających podjąć pracę w przedsiębiorstwach obsługujących i/lub nadzorujących realizację międzynarodowego obrotu towarowego. Dotyczy to szeroko pojętej obsługi celnej, ze szczególnym uwzględnieniem zawodu agenta celnego. Studia przeznaczone są również dla pracowników firm, które korzystają z uproszczeń celnych (w szczególności posiadających status AEO) oraz do wszystkich osób zainteresowanych poszerzeniem lub nabyciem wiedzy z obszaru obsługi i nadzoru międzynarodowego obrotu towarowego.
Kandydat na studia podyplomowe musi legitymować się wykształceniem wyższym - licencjackim, inżynierskim, magisterskim. Ponadto kandydaci zobowiązani są dokonać rejestracji w wewnętrznym systemie rekrutacyjnym (IRK) na stronie Centrum Studiów Podyplomowych w zakładce Rekrutacja on-line, dokonać opłaty rekrutacyjnej (200,00 PLN) oraz dostarczyć do Centrum Studiów Podyplomowych następujące dokumenty: