Site logo

Języki obce receptą na kryzys

W grudniu 2011 roku przeprowadzono badanie na temat stosunku do nauki języków w szkole EnglishForYou.pl. Wzięło w nim udział 261 uczniów. Dla 82% respondentów znajomość języka obcego to dobra inwestycja w czasach kryzysu.

Języki obce od dawna są postrzegane jako jeden z głównych sposobów na utrzymanie lub znalezienie satysfakcjonującej pracy. W warunkach, gdy wskazane jest zaciskanie pasa, nauka języków obcych wcale nie jest poświęcana w imię oszczędności, ponieważ zdecydowana większość (82% zapytanych) uważa, że znajomość języków obcych pomaga w radzeniu sobie z kryzysem.

Ankieta preferencji szkoły językowej EnglishForYou.pl

W badaniu uczestniczyło 261 respondentów. 57% z nich to osoby czynne zawodowo, 33% to studenci, a 7% uczy się w szkole średniej. Ankieta dotyczyła głównie podejścia uczniów do nauki w szkole językowej, tego jak oceniają przydatność umiejętności językowych oraz ile oraz jakie języki chcą poznać. Były to pytania z możliwością wyboru 1 odpowiedzi przy kafeterii liczącej 7-8 opcji. Przy pytaniu o przewagę płatnych kursów nad nauką w szkole publicznej oraz cel podjęcia nauki dodatkowego języka badane osoby poproszono również o wskazanie, którą odpowiedź zaznaczyliby jako drugą.

Co wg uczniów sprzyja efektywnemu kształceniu?

Pytania przygotowane na potrzeby badania nie dotyczyły wyłącznie związku nauki języków z sytuacją na rynku pracy. Respondenci odpowiedzieli również jaka jest wg nich kluczowa przewaga kursów językowych nad lekcjami w szkole. Dla 55% badanych głównym czynnikiem są mniejsze grupy zajęciowe, które sprzyjają skuteczniejszej nauce, a 23% pozostałych podało tą odpowiedź w drugiej kolejności, a więc w sumie aż dla 78% osób jest to znacząca zaleta szkół językowych.

Stosunkowo często zaznaczano także odpowiedzi takie jak: płacę za zajęcia, więc czuję większą motywację (17% w 1-szym wyborze, 25% w 2-gim), uczę się w towarzystwie ludzi bardziej zorientowanych na postępy w nauce (9% w 1-szym wyborze, 14% w 2-gim), metody dydaktyczne na kursach są bardziej efektywne (7% w 1-szym wyborze, 13% w 2-gim).

Rozwijamy się dla pracy i satysfakcji

Ponadto, uczniowie szkoły językowej EnglishForYou.pl zostali zapytani w jakim celu podejmują się nauki w ramach kursu językowego. Najczęściej zaznaczano odpowiedzi takie jak: chcę naleźć w przyszłości lepszą pracę (33%), dla własnej satysfakcji (27%) oraz, aby swobodnie komunikować się w trakcie podróży zagranicznych (25%). Proporcje wyglądały podobnie, gdy respondentów poproszono o wybranie drugiej co do ważności odpowiedzi. Co ciekawe, aż 70% studentów wskazało jako ważny powód potrzebę znalezienia w przyszłości dobrej pracy (z czego 44% zrobiło to w pierwszej kolejności).

Hiszpański coraz popularniejszy

Docelowo, ile chciałbyś opanować języków obcych? Dwa języki obce zaznaczyło 53% osób, 22% – trzy, a 15% jeden. Lwia część uczniów (90%) stwierdziło, że język angielski chcieliby opanować w pierwszej kolejności, natomiast drugim co do popularności wyborem okazał się język hiszpański z 33%. Dalej był niemiecki – 27%, oraz francuski – 17%.

Angielski to podstawa

“Przeprowadzone przez nas badanie pokazuje, że warto uczyć się języków obcych. Nasi uczniowie upatrują w opanowaniu języka angielskiego szansy na podniesienie kwalifikacji zawodowych oraz ułatwienie poruszania się poza granicami kraju” – komentuje Piotr Witkowski z warszawskiej szkoły języka angielskiego EnglishForYou.pl. – “Warto również zwrócić uwagę na docenienie przez uczniów lekcji w małych grupach zajęciowych. W gronie zaledwie kilku osób postępy są zdecydowanie szybsze niż w klasie liczącej 20-30 uczniów”.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Student lepszy od polityków

21-letni student Christopher „moot” Poole – założyciel portalu internetowego 4chan.org – jest, zdaniem amerykańskiego tygodnika „Time”, najbardziej wpływową osobą na świecie. Daleko w tyle znaleźli

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję